ČOI

Ilustrační fotografie

ČOI vloni zajistila 18 508 kusů padělků za více než 36 milionů korun

Ekonomika

Česká obchodní inspekce se v průběhu loňského roku zaměřila na kontroly dodržování zákazu nabídky, prodeje a skladování výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví. Provedla 803 kontrol a porušení zákazu nabízení, prodeje a skladování výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví zjistila při 360 kontrolách (44,8 %).

Slevy, výprodeje. Ilustrační fotografie

Čtyři z deseti prodávajících při slevách chybovali, zjistila ČOI

Ekonomika

Někteří obchodníci při slevových akcích chybují a neposkytují spotřebitelům informace, které jim zákony od začátku letošního roku ukládají. Česká obchodní inspekce (ČOI) v prvním pololetí udělala 1142 kontrol, ve 40 procentech případů zjistila porušení zákona o ochraně spotřebitele. Prodávající chybovali především při výpočtech slev. Inspekce kvůli tomu vyměřila 39 pokut a vybrala 563.500 korun. Dnes o tom informovala v tiskové zprávě.

Ilustrační fotografie

Při kontrolách ČOI loni nevyhovělo 0,7 % vzorků paliv

Ekonomika

Požadavkům na jakost loni nevyhovělo 0,7 procenta z 2611 vzorků pohonných hmot, které odebrala Česká obchodní inspekce (ČOI) u čerpacích stanic v Česku. Proti roku 2020, kdy nevyhovělo půl procenta odebraných vzorků, je to mírné zhoršení. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. ČOI podle něj loni zakázala prodej 36.413 litrů pohonných hmot za 830.873 korun.

ČOI nařídila stažení nebezpečné varné konvice z trhu

ČOI nařídila stažení nebezpečné varné konvice z trhu, hrozí úraz proudem

Aktuality

Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před nebezpečnou varnou konvicí o objemu 1,8 litru. Při náhodném sepnutí prázdné konvice se může plastový kryt i podstavec roztavit a hrozí zásah elektrickým proudem, který může způsobit úraz i smrt. Jde o varnou konvici Activer typ 14018051/A16211, inspektoři nařídili stažení výrobku z trhu. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Česká obchodní inspekce zjistila na tuzemském trhu nebezpečnou nabíječku

ČOI zakázala prodej USB nabíječky GoGen ACH 100, hrozí u ní úraz proudem

Magazín

Česká obchodní inspekce (ČOI) varovala spotřebitele před používáním USB nabíječky GoGen ACH 100, po zapojení do elektrické zásuvky u ní hrozí úraz, případně až smrt po zásahu elektrickým proudem. Inspekce zakázala prodej výrobku a nahlásila ho ministerstvu průmyslu a obchodu, informace zveřejnila i v evropském seznamu nebezpečných výrobků RAPEX. ČOI tom dnes uvedla v tiskové zprávě.

Dívčí plavky nesplňují bezpečnostní požadavky

Aktuality

ČOI zakázala prodej nebezpečných dívčích bikin

Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej nebezpečných dětských bikin pro dívky ve věku šest až osm let značky Cygnus. Horní díl plavek se zavazuje za krkem volnými šňůrami, takže dětem hrozí podle inspekce uškrcení.

Ilustrační fotografie

ČOI: Většina pracovních rukavic neobstála v kontrole, měly nedostatky

Magazín

Téměř čtyři pětiny ochranných pracovních rukavic, které v loňském roce zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), nevyhovělo normám. V tiskové zprávě to dnes uvedla ČOI. Kontrolou prošlo 32 typů rukavic od 30 distributorů a cílem bylo ověřit, zda splňují technické požadavky. Porušení předpisů inspekce zjistila u 25 typů.

Ilustrační fotografie

ČOI: Obchodníci stále porušují zákaz prodeje alkoholu mladistvým

Aktuality

Obchodníci stále porušují zákaz prodeje alkoholu mladistvým. Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila ve třetím čtvrtletí minulého roku porušení předpisů téměř u 43 procent kontrolovaných prodejců alkoholu a tabáku. Obchodníci nejčastěji neseznámili zákazníky s cenou výrobků, ve 141 případech ale také porušili zákaz prodeje alkoholu osobám mladších 18 let. Inspekce uložila za zjištěné prohřešky od začátku července do konce září pravomocně 653 pokut za víc než 5,8 milionu korun.

Ilustrační fotografie

ČOI udělila další milionovou pokutu "energošmejdům"

Aktuality

Česká obchodní inspekce (ČOI) udělila milionovou pokutu firmě České aukce za nekalé praktiky při uzavírání smluv na dodávky energií. ČTK to dnes sdělil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Firma podle něj používala smlouvy obsahující protiprávní článek, který pod smluvní pokutou znemožňoval klientům v zákonných lhůtách od kontraktu odstoupit. Jde o třetí podobně vysokou pokutu při prodeji energií domácnostem. Vyjádření firmy ČTK shání.

Ilustrační fotografie

Aktuality

ČOI: Téměř třetina prodejců alkoholu a tabáku porušila předpisy

Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila ve druhém čtvrtletí porušení předpisů téměř u třetiny kontrolovaných prodejců alkoholu a tabáku. Obchodníci nejčastěji neseznámili zákazníky s cenou výrobků. Někteří ale také porušili zákaz prodeje alkoholu mladistvým. Inspekce uložila od dubna do konce června 295 pokut za téměř šest milionů korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Ilustrační fotografie

Většina e-shopů podle ČOI porušuje předpisy

Aktuality

Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila v prvním čtvrtletí letošního roku porušení předpisů u 142 ze 164 kontrolovaných internetových obchodů. Prodejci například neuvádějí kompletní informace o případném mimosoudním řešení sporů nebo uplatnění reklamací. Celkem ČOI uložila 162 pokut za více než 1,6 milionu korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Ilustrační fotografie

Kvalita pohonných hmot v Česku? Inspekce provedla kontroly

Aktuality

Češi tankují dosud nejkvalitnější pohonné hmoty. Z 2668 vzorků, které loni odebrala Česká obchodní inspekce (ČOI), nevyhovělo předpisům 18, tj. 0,7 procenta. Jde o rekordně nízkou hodnotu a proti roku 2018 o zlepšení o 0,4 procentního bodu. ČTK to řekl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Uvedl, že ČOI uložila v loňském roce zákaz prodeje na 86.034 litrů pohonných hmot v celkové hodnotě 2,72 milionu korun.

Alza

Alza porušila zákon. Pokuta za prodej o svátcích platí, rozhodl soud

Aktuality

Zákaz prodeje o vybraných svátcích se vztahuje i na internetové obchody, pokud jejich výdejní plocha přesahuje 200 metrů čtverečních. Potvrdil to minulý týden Městský soud v Praze, když zamítl žalobu společnosti Alza proti pokutě, kterou dostala od České obchodní inspekce. ČOI dala Alze v roce 2017 pokutu 230.000 korun, Alza proti ní podala žalobu, kterou soud zamítl. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN).

Ilustrační fotografie

Aktuality

Nebezpečné fény a kulmy. ČOI odhalila chyby u většiny přístrojů pro péči o vlasy

U většiny přístrojů pro péči o vlasy prověřených Českou obchodní inspekcí (ČOI) odhalila kontrola chyby. Požadavkům nevyhovělo pět z devíti testovaných vysoušečů vlasů, kulem a vlasových žehliček, a jeden fén dokonce inspekce označila za nebezpečný. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes ČOI zveřejnila. Prověrka byla součástí mezinárodní akce, při níž bylo otestováno 109 výrobků pro péči o vlasy. Bezchybných bylo jen 46 z nich.

Ilustrační fotografie

MS v hokeji 2019: ČOI varuje před nákupem vstupenek přes Viagogo.com

Aktuality

Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před nákupem vstupenek na hokejový šampionát na Slovensku přes webové stránky Viagogo.com. Za poslední rok inspekce eviduje víc než 140 podání spotřebitelů, kteří si nejčastěji stěžují na zvýšení ceny vstupného během objednávky a nemožnost stornovat transakci. Stížnosti se týkaly také neplatných vstupenek nebo nevrácení peněz za vstupenku na zrušený koncert. ČOI to dnes oznámila ČTK.

Ilustrační fotografie

Svaz žádá přísnější pravidla pro postih energetických šmejdů

Ekonomika

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) Tomáš Prouza vyzval otevřeným dopisem ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO), ústředního ředitele České obchodní inspekce (ČOI) Mojmíra Bezecného a členy rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) k zavedení přísnějších pravidel pro postih takzvaných 'energetických šmejdů'. ČTK má dopis k dispozici.

Ilustrační fotografie

Jaká je kvalita pohonných hmot v Česku? Mohou naše paliva motorům ublížit?

Aktuality

V loňském roce odebrala Česká obchodní inspekce (ČOI) na čerpacích stanicích přes tisíc vzorků benzínu a skoro třináct set vzorků nafty. Z hlediska jakosti nevyhovovalo příslušným normám v případě benzínu pouze 19 a u nafty 9 vzorků. Podle odborníků se většinou jedná o marginální pochybení a kvalita paliv v Česku je dlouhodobě na vysoké úrovni i ve srovnání se zahraničím. Příležitostné excesy se však stávají. Pozor je také třeba dávat na kvalitu paliva u pump, které jsou veřejnosti standardně nepřístupné. Může jít o různá zařízení v areálech podniků, kterých je evidováno přes 3 tisíce z celkového počtu 7 tisíc čerpacích stanic.

Ilustrační fotografie

Prodejci lákají na slevy. Dostanou pokuty za 14 milionů

Ekonomika

Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila ve 3. čtvrtletí prodejcům 418 pokut v celkové výši 13,7 milionu korun. Inspekce zjistila pochybení ve 47 procentech kontrol slevových akcí. To je téměř o šest procent více než za stejné období v roce 2017. Celkem provedla 1006 kontrol. ČOI to uvedla v tiskové zprávě.

Aktuálně se děje

19. července 2024 10:13

Všude draho, doma nejdráž? Jaké jsou ceny výrobků v řetězcových drogeriích u nás a v zahraničí

Spotřebitelská organizace dTest se po čase rozhodla opět porovnat situaci v českých a zahraničních obchodech. V centru jejího zájmu stanula drogerie, přesněji řetězce dm-drogerie markt a Rossmann, a výrobky jejich privátních značek. Srovnání ukázalo, že na totožném nákupu lze v zahraničí významně ušetřit.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy