Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČOI: Téměř třetina prodejců alkoholu a tabáku porušila předpisy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila ve druhém čtvrtletí porušení předpisů téměř u třetiny kontrolovaných prodejců alkoholu a tabáku. Obchodníci nejčastěji neseznámili zákazníky s cenou výrobků. Někteří ale také porušili zákaz prodeje alkoholu mladistvým. Inspekce uložila od dubna do konce června 295 pokut za téměř šest milionů korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Inspektoři provedli 957 kontrol, porušení předpisů zjistili při 294 z nich. Patnáctkrát pak prodejci porušili zákon o ochraně zdraví. V deseti případech například neumístili v obchodě viditelný text o zákazu prodeje alkoholu lidem mladším 18 let, případně nebyl tento text podle předpisů. Třikrát obchodníci alkohol mladistvým prodali.

Jeden z prodejců také porušil zákon o spotřebních daních, když prodal cigarety za vyšší cenu, než byla uvedena na tabákové nálepce.

"Pro porušení povinností stanovených zvláštními předpisy ČOI uložila zákaz prodeje na 311 kusů výrobků v celkové hodnotě 15.770,30 Kč a zákaz používání na 30 kusů neověřených měřidel, která neodpovídala obecně závazným právním předpisům," dodal mluvčí.

Témata:  ČOI alkohol tabák

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy