ČOI: Téměř třetina prodejců alkoholu a tabáku porušila předpisy

Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila ve druhém čtvrtletí porušení předpisů téměř u třetiny kontrolovaných prodejců alkoholu a tabáku. Obchodníci nejčastěji neseznámili zákazníky s cenou výrobků. Někteří ale také porušili zákaz prodeje alkoholu mladistvým. Inspekce uložila od dubna do konce června 295 pokut za téměř šest milionů korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Ilustrační fotografie

Inspektoři provedli 957 kontrol, porušení předpisů zjistili při 294 z nich. Patnáctkrát pak prodejci porušili zákon o ochraně zdraví. V deseti případech například neumístili v obchodě viditelný text o zákazu prodeje alkoholu lidem mladším 18 let, případně nebyl tento text podle předpisů. Třikrát obchodníci alkohol mladistvým prodali.

Jeden z prodejců také porušil zákon o spotřebních daních, když prodal cigarety za vyšší cenu, než byla uvedena na tabákové nálepce.

"Pro porušení povinností stanovených zvláštními předpisy ČOI uložila zákaz prodeje na 311 kusů výrobků v celkové hodnotě 15.770,30 Kč a zákaz používání na 30 kusů neověřených měřidel, která neodpovídala obecně závazným právním předpisům," dodal mluvčí.

Témata: ČOI | alkohol | tabák | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky