ČOI nařídila stažení varné konvice z trhu, hrozí úraz elektrickým proudem

Téměř polovina varných konvic, které zkontrolovala Česká obchodní inspekce, měla nedostatky. Jeden typ nařídila inspekce stáhnout z trhu. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

ČOI nařídila stažení varné konvice z trhu, hrozí úraz elektrickým proudem
reklama

Česká obchodní inspekce zkontrolovala loni 30 typů varných konvic u 25 distributorů a pěti výrobců. Nedostatky zjistila u 13 typů varných konvic. V pěti případech šlo o nedostatky v informačních povinnostech - například chyběl návod k použití nebo bezpečnostní instrukce.

Součástí této kontrolní akce byl také odběr sedmi konvic k odbornému testování. Technické zkoušky prokázaly, že šest výrobků je nevyhovujících. ČOI za porušení příslušných zákonů, nařízení a norem pravomocně uložila šest pokut za 31.000 korun.

ČOI už dříve varovala před nebezpečnou černostříbrnou varnou konvicí o objemu 1,8 litru. Při náhodném sepnutí prázdné konvice se může plastový kryt i podstavec roztavit a hrozí zásah elektrickým proudem, který může způsobit úraz i smrt. Jde o varnou konvici Activer typ 14018051/A16211. Inspektoři v září tohoto roku nařídili stažení výrobku z trhu a byla nahlášena do databáze nebezpečných výrobků RAPEX.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky