ČOI: Většina pracovních rukavic neobstála v kontrole, měly nedostatky

Téměř čtyři pětiny ochranných pracovních rukavic, které v loňském roce zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), nevyhovělo normám. V tiskové zprávě to dnes uvedla ČOI. Kontrolou prošlo 32 typů rukavic od 30 distributorů a cílem bylo ověřit, zda splňují technické požadavky. Porušení předpisů inspekce zjistila u 25 typů.

Ilustrační fotografie

Inspekce uvedla, že při zkouškách v laboratoři bylo u 23 vzorků zjištěno, že neodpovídají třídám ochrany, které u nich výrobce deklaroval. Požadavku na odolnost proti oděru nevyhovělo 13 vzorků, pět vzorků nebylo odolných proti řezu čepelí, 16 proti dalšímu trhání a čtvery rukavice nebyly odolné proti propíchnutí. "U některých odebraných vzorků se jednalo o kumulaci více nedostatků současně," doplnila ČOI. Vedle toho u některých rukavic kontroloři zjistili formální nedostatky jako chybějící návod nebo identifikace výrobce.

ČOI vyzvalo výrobce a distributory k odstranění zjištěných chyb a výrobky, které nesplnily požadavky pro uvedení na unijní trh, stáhly firmy z distribuce.

ČOI kontroluje ochranné rukavice, které jsou pro své univerzální využití velice žádané, pravidelně. V roce 2019 vykázala nedostatky podle ČOI více než polovina rukavic, u kterých ověřovala, zda splňují technické požadavky ohledně bezpečnosti. Dva vzorky rukavic podle výsledků tehdejšího testování představovaly pro spotřebitele vážné nebo vysoké bezpečnostní riziko.

Témata: ČOI | práce | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky