Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při kontrolách ČOI loni nevyhovělo 0,7 % vzorků paliv

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Požadavkům na jakost loni nevyhovělo 0,7 procenta z 2611 vzorků pohonných hmot, které odebrala Česká obchodní inspekce (ČOI) u čerpacích stanic v Česku. Proti roku 2020, kdy nevyhovělo půl procenta odebraných vzorků, je to mírné zhoršení. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. ČOI podle něj loni zakázala prodej 36.413 litrů pohonných hmot za 830.873 korun.

V meziročním srovnání kontroly ČOI zaznamenaly zhoršení jakosti u plynu LPG a naopak zlepšení u nafty a benzinu, kde při porovnání se všemi předchozími lety loňské výsledky vykazují dosud nejmenší množství nevyhovujících vzorků, uvedl mluvčí.

U motorového benzinu se počet vzorků, které nevyhověly normám, proti roku 2020 snížil z 0,2 procenta na 0,1 procenta. Stanovené požadavky tak loni nesplnil jeden vzorek z 1015 odebraných. Nejvíce vzorků pak kontroloři odebrali u motorové nafty, a to 1247, přičemž osm z nich nevyhovělo jakosti. Nicméně meziročně je to zlepšení z 0,8 procenta nevyhovujících vzorků na 0,6 procenta.

Vzorků plynu LPG pro pohon inspektoři loni zkontrolovali 304, z toho osm vzorků, tedy 2,6 procenta, nesplnilo jakostní požadavky technické normy. O rok dříve kontroly ČOI neodhalily ani jeden nevyhovující vzorek tohoto plynu pro pohon.

Nejvíce nevyhovujících vzorků paliv inspektoři zaznamenali počátkem loňského roku. V lednu jich zajistili osm a v únoru čtyři. Naproti tomu v dubnu, červenci, srpnu, říjnu a listopadu nezjistili u kontroly pohonných hmot žádné porušení právních předpisů.

ČOI kontroluje jakost paliv od 2. pololetí 2001 a do roku 2015 vycházelo z jejích kontrol vyšší množství nevyhovujících vzorků. Od roku 2015 má jakost pohonných hmot stabilní tendenci, doplnil mluvčí.

Témata:  ČOI pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy