zaměstnanci

Ilustrační fotografie

Dovolená zaměstnanců: Jak ji jednoduše spočítat

Ekonomika

Léto je nadosah a s ním i doba volna. Nárok na dovolenou zaměstnanců vychází z výměry v týdnech. K výpočtu dnů dovolené je potřeba znát také odpracované hodiny v daném roce, do kterých se započítávají i vybrané absence. Nově mají navíc právo na placenou dovolenou i takzvaní dohodáři.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Téměř polovině zaměstnanců starších 55 let chybí digitální dovednosti, vyplývá z průzkumu

Hlavní překážkou k zaměstnávání lidí v předdůchodovém a důchodovém věku je to, že téměř polovině pracovníků starších 55 let chybí dobré digitální dovednosti pro práci na počítači nebo práci s moderními technologiemi. Zaměstnavatelé na těchto zaměstnancích oceňují hlavně znalosti, lepší pracovní návyky a nižší fluktuaci. Vyplývá to z červencového průzkumu Hospodářské komory mezi 402 zaměstnavateli.

Ilustrační fotografie

Kdo je tady zvýhodněný: OSVČ, nebo zaměstnanci?

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: U příležitosti vládou zvažovaného zvýšení odvodů osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se opět rozjela veřejná diskuse o tom, zda a jak jsou zvýhodněny. Jenže srovnávat OSVČ či živnostníky a zaměstnance je jako porovnávat jablka a hrušky. Prostě to univerzálně nejde a je třeba posuzovat věc případ od případu. Rozhoduje věk, pohlaví, kvalifikace, místo bydliště, ochota dojíždět, rodinné zázemí a mraky dalších faktorů.

Ilustrační fotografie

Krást v práci? Stále častěji prostě krademe čas

Ekonomika

Hrají si s mobilem, vaří a perou, dívají se na filmy a občas dokonce pracují pro konkurenci. Práce z domova místo v kanceláři způsobila, že ještě nikdy dříve tolik lidí tak masově nepředstíralo, že dřou, píše polský list Gazeta Wyborcza.

Ilustrační fotografie

Profese, v nichž převažují ženy, patří mezi ty nejpodceňovanější

Magazín

Představy o jednotlivých profesích ovlivňují určité stereotypy – nevnímáme je často přes přínos pro společnost, ale platové ohodnocení nebo atraktivitu daného povolání. Jako méně prestižní jsou častěji vnímané pracovní pozice, na nichž převažují ženy. Přitom výsledky jejich práce ovlivňují kvalitu prostředí a života mnohých lidí – zejména v tzv. „pečujících“ povoláních.

Poslanecká sněmovna

Schvalování delší dovolené provázela kritika odpůrců. Sněmovna je nedokončila

Aktuality

Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela kritika odpůrců. Sněmovna je dnes ani na třetí pokus nedokončila. O novele zákoníku práce tak poslanci v nynějším volebním období už s největší pravděpodobností hlasovat nebudou a s jeho koncem v říjnu takzvaně spadne pod stůl.

Jana Maláčová

Maláčová chce pro státní zaměstnance 3000 korun na hlavu navíc. Daňové poplatníky by to stálo zhruba tolik jako skoro dvacet let misí českých vojáků v Afghánistánu a Iráku

Daně a mzdy

Komentář Lukáše Kovandy: Newyorské útoky z 11. září 2001, jejichž dvacáté výročí jsme si o víkendu připomněli, stěžejně přispěly k rozpoutání „války proti terorismu“. Do ní se zejména na území Afghánistánu a Iráku zapojili také české vojenské jednotky. ČR za tyto mise do loňského roku vydala zhruba 17,5 miliardy korun. Z toho za vojenské mise v Afghánistánu vydala v letech 2004 až 2020 celkem 16,4 miliardy korun. Za irácké mise do roku 2009 pak necelou miliardu. Další peníze pak padly na drobnější kuvajtská či pákistánská nasazení.

Ilustrační fotografie

Ženám na trhu práce nejvíce přeje Bulharsko, Česko je v hodnocení na chvostu

Ekonomika

Nejlepší podmínky pro ženy na trhu práce nabízí Bulharsko, naproti tomu Česká republika je v hodnocení tří desítek evropských států na chvostu společně s Francií, Španělskem či Německem. Vyplývá to ze studie, kterou nechala vypracovat britská marketingová agentura Reboot. Ta jako kritéria hodnocení zvolila počet žen ve vedoucích pozicích, platové podmínky a podobu mateřské dovolené.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Více zaměstnavatelů bude nabírat než propouštět

Čeští zaměstnavatelé plánují i ve třetím čtvrtletí tohoto roku mnohem více nabírat zaměstnance než propouštět. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 705 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR, jehož výsledky firma dnes zveřejnila na on-line tiskové konferenci.

Ilustrační fotografie

Právníci: Neotestovaný zaměstnanec nesmí na pracoviště

Aktuality

Pokud se zaměstnanec odmítne testovat na covid-19, nesmí mu zaměstnavatel umožnit vstup na pracoviště. Může to pak vést i k jeho výpovědi. Shodli se na tom právníci oslovení dnes ČTK. Svaz průmyslu chce po vládě jednoznačný výklad. Testování zaměstnanců je ode dneška povinné pro firmy s více než 250 zaměstnanci.

Ilustrační fotografie

Bojíte se o práci nejen kvůli koronaviru? Jsou způsoby, jak se pojistit

Ekonomika

Koronavirus se zřetelně projevuje i na pojistném trhu. Lidé mají obecně v těžkých dobách o pojištění větší zájem a potvrzuje se to i v době pandemie. Podle statistik České asociace pojišťoven v loňském roce meziročně rostl pojistný segment o 3,6 procenta. Koronavirová situace ovlivňuje poptávku po pojištění i nabídku pojišťoven, které upravenými či novými produkty reagují na aktuální potřeby klientů. Jednou z těchto oblastí je i pojištění práce, říká Dušan Šídlo, pojistný analytik společnosti Broker Trust.

Ilustrační fotografie

Hrozí vám propuštění? Neudělejte zbytečnou chybu

Ekonomika

V současné době se s výpovědí vlivem dopadů protikoronavirových opatření bohužel setkává čím dál více lidí. Jak správně postupovat, pokud jste zaměstnancem a zaměstnavatel se vás rozhodne propustit?

Práce v kanceláři

Aktuality

Cizinci tvoří 15 procent zaměstnanců v ČR, podíl se zvyšuje

Cizinci tvoří zhruba 15 procent zaměstnanců v Česku. Za poslední desetiletí se podíl zahraničních pracovníků na českém trhu práce téměř ztrojnásobil. Zaměstnanců ze zahraničí přibylo ve všech odvětvích. Koronavirová krize loni růst jejich počtu přerušila, ale jen dočasně. Výsledky dnes na tiskové konferenci představil Dalibor Holý z Českého statistického úřadu (ČSÚ). Údaje jsou za období od roku 2010 do roku 2019.

Ilustrační fotografie

Dovolená ponovu: Jaké jsou nejdůležitější změny?

Ekonomika

Než se letos rozhodnete vzít si dovolenou, měli byste vědět, že novela zákoníku práce přinesla od 1. ledna v této oblasti mnohé změny. Jaké jsou ty nejdůležitější? Mění se výpočet dovolené, pravidla jejího krácení i samotné podmínky vzniku práva na dovolenou.

Ilustrační fotografie

Zaměstnanci na dohodu získali 134 milionů, program dnes končí

Aktuality

Finanční správa eviduje do dneška 9882 žádostí o příspěvek, takzvaný kompenzační bonus, od zaměstnanců pracujících na dohodu, kteří byli postiženi dopady jarní vlny pandemie koronaviru. Vyřídila 9803 žádostí a vyplatila 133,9 milionu korun.

Ilustrační fotografie

Danone kvůli viru propustí 2000 zaměstnanců a chystá další úspory

Ekonomika

Francouzská potravinářská společnost Danone zruší až 2000 pracovních míst, včetně jednoho ze čtyř míst ve svých centrálách po celém světě. To odpovídá asi dvěma procentům celkové pracovní síly. Firma podle svého dnešního sdělení zvažuje i kroky, které by jí snížily náklady a pomohly zlepšit hospodaření po skončení pandemie. Danone je největším výrobcem jogurtů na světě.

Poslanecká sněmovna

Prodloužení zákonné dovolené na pět týdnů hrozí zamítnutí

Aktuality

Návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené pro zaměstnance o týden nejméně na pět týdnů hrozí ve Sněmovně zamítnutí. Před závěrečným prosincovým hlasováním na plénu zamítnutí doporučil sociální výbor, sdělila dnes ČTK jeho předsedkyně Jana Pastuchová (ANO). Komunisté se budou snažit o to, aby dolní komora vrátila novelu zákoníku práce do druhého čtení. Pozměňovacím návrhem by prosazovali odklad účinnosti o rok.

Ilustrační fotografie

Propouštění ve firmě. Jak zajistit, aby zaměstnanci odešli v dobrém?

Ekonomika

Kvůli pandemii covidu se mnoho zaměstnavatelů nachází v nelehké situaci. I přes snahy udržet své zaměstnance pomocí snížení mezd, omezením či zrušením rozpočtů na benefity, akce pro zaměstnance nebo na vzdělávání, budou někteří z nich nuceni v průběhu podzimu propouštět. Propouštění je asi tou nejméně příjemnou součástí práce personalisty i manažera. Alfou a omegou lidského a férového přístupu je v těchto situacích komunikace. Zaměstnance navíc můžete podpořit při hledání nové práce.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy