zaměstnanci

Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Program Povodeň 2024: Stát pomůže firmám s platy zaměstnanců

Důchody a sociální podpora

V reakci na povodňovou situaci, která nastala od 13. září 2024, spouští MPSV program Povodeň 2024. Tento program má za cíl podpořit zaměstnavatele, kteří museli přerušit činnost a nemohou z důvodu povodňových škod nebo výpadků ve výrobě přidělovat práci svým zaměstnancům. Nastavení tohoto programu dnes projednala vláda.

Ilustrační fotografie

Jak často měnit práci? Pocity a motivace rozhodují

Ekonomika

Jak často je nejlepší měnit práci? Závisí to na oboru, věku a pracovní pozici. Ideální čas na změnu se liší, klíčové jsou vaše osobní pocity a důvody, proč práci měníte nebo zůstáváte. Pravidla nejsou striktní.

Ilustrační fotografie

Letní výhody od zaměstnavatele: Výlety služebním vozem a další benefity

Ekonomika

Prázdniny už jsou skoro v polovině, ale i tak je možné si léto ještě užít. Pomoci vám k tomu může i zaměstnavatel, a to různými výhodami, jako je například příspěvek na dovolenou nebo možnost využití služebního auta na soukromé účely. Jaké jsou podmínky pro využití těchto benefitů?

Ilustrační fotografie

Dovolená zaměstnanců: Jak ji jednoduše spočítat

Ekonomika

Léto je nadosah a s ním i doba volna. Nárok na dovolenou zaměstnanců vychází z výměry v týdnech. K výpočtu dnů dovolené je potřeba znát také odpracované hodiny v daném roce, do kterých se započítávají i vybrané absence. Nově mají navíc právo na placenou dovolenou i takzvaní dohodáři.

Ilustrační fotografie

Téměř polovině zaměstnanců starších 55 let chybí digitální dovednosti, vyplývá z průzkumu

Ekonomika

Hlavní překážkou k zaměstnávání lidí v předdůchodovém a důchodovém věku je to, že téměř polovině pracovníků starších 55 let chybí dobré digitální dovednosti pro práci na počítači nebo práci s moderními technologiemi. Zaměstnavatelé na těchto zaměstnancích oceňují hlavně znalosti, lepší pracovní návyky a nižší fluktuaci. Vyplývá to z červencového průzkumu Hospodářské komory mezi 402 zaměstnavateli.

Ilustrační fotografie

Kdo je tady zvýhodněný: OSVČ, nebo zaměstnanci?

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: U příležitosti vládou zvažovaného zvýšení odvodů osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se opět rozjela veřejná diskuse o tom, zda a jak jsou zvýhodněny. Jenže srovnávat OSVČ či živnostníky a zaměstnance je jako porovnávat jablka a hrušky. Prostě to univerzálně nejde a je třeba posuzovat věc případ od případu. Rozhoduje věk, pohlaví, kvalifikace, místo bydliště, ochota dojíždět, rodinné zázemí a mraky dalších faktorů.

Ilustrační fotografie

Krást v práci? Stále častěji prostě krademe čas

Ekonomika

Hrají si s mobilem, vaří a perou, dívají se na filmy a občas dokonce pracují pro konkurenci. Práce z domova místo v kanceláři způsobila, že ještě nikdy dříve tolik lidí tak masově nepředstíralo, že dřou, píše polský list Gazeta Wyborcza.

Ilustrační fotografie

Magazín

Profese, v nichž převažují ženy, patří mezi ty nejpodceňovanější

Představy o jednotlivých profesích ovlivňují určité stereotypy – nevnímáme je často přes přínos pro společnost, ale platové ohodnocení nebo atraktivitu daného povolání. Jako méně prestižní jsou častěji vnímané pracovní pozice, na nichž převažují ženy. Přitom výsledky jejich práce ovlivňují kvalitu prostředí a života mnohých lidí – zejména v tzv. „pečujících“ povoláních.

Poslanecká sněmovna

Schvalování delší dovolené provázela kritika odpůrců. Sněmovna je nedokončila

Aktuality

Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela kritika odpůrců. Sněmovna je dnes ani na třetí pokus nedokončila. O novele zákoníku práce tak poslanci v nynějším volebním období už s největší pravděpodobností hlasovat nebudou a s jeho koncem v říjnu takzvaně spadne pod stůl.

Jana Maláčová

Maláčová chce pro státní zaměstnance 3000 korun na hlavu navíc. Daňové poplatníky by to stálo zhruba tolik jako skoro dvacet let misí českých vojáků v Afghánistánu a Iráku

Daně a mzdy

Komentář Lukáše Kovandy: Newyorské útoky z 11. září 2001, jejichž dvacáté výročí jsme si o víkendu připomněli, stěžejně přispěly k rozpoutání „války proti terorismu“. Do ní se zejména na území Afghánistánu a Iráku zapojili také české vojenské jednotky. ČR za tyto mise do loňského roku vydala zhruba 17,5 miliardy korun. Z toho za vojenské mise v Afghánistánu vydala v letech 2004 až 2020 celkem 16,4 miliardy korun. Za irácké mise do roku 2009 pak necelou miliardu. Další peníze pak padly na drobnější kuvajtská či pákistánská nasazení.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Ženám na trhu práce nejvíce přeje Bulharsko, Česko je v hodnocení na chvostu

Nejlepší podmínky pro ženy na trhu práce nabízí Bulharsko, naproti tomu Česká republika je v hodnocení tří desítek evropských států na chvostu společně s Francií, Španělskem či Německem. Vyplývá to ze studie, kterou nechala vypracovat britská marketingová agentura Reboot. Ta jako kritéria hodnocení zvolila počet žen ve vedoucích pozicích, platové podmínky a podobu mateřské dovolené.

Ilustrační fotografie

Více zaměstnavatelů bude nabírat než propouštět

Ekonomika

Čeští zaměstnavatelé plánují i ve třetím čtvrtletí tohoto roku mnohem více nabírat zaměstnance než propouštět. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 705 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR, jehož výsledky firma dnes zveřejnila na on-line tiskové konferenci.

Ilustrační fotografie

Právníci: Neotestovaný zaměstnanec nesmí na pracoviště

Aktuality

Pokud se zaměstnanec odmítne testovat na covid-19, nesmí mu zaměstnavatel umožnit vstup na pracoviště. Může to pak vést i k jeho výpovědi. Shodli se na tom právníci oslovení dnes ČTK. Svaz průmyslu chce po vládě jednoznačný výklad. Testování zaměstnanců je ode dneška povinné pro firmy s více než 250 zaměstnanci.

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy