Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zaměstnanci získají více volna. Přehled klíčových změn od června

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Od června vstoupí v platnost dlouho očekávané nařízení vlády, které přinese významné změny v oblasti nároku na pracovní volno. Zaměstnanci získají až týden volna při úmrtí blízkého člena rodiny a dojde také k rozšíření svatebního volna včetně uznání partnerství.  

Vybrali jsme pět nejdůležitějších novinek, které byste měli znát.

Až týden volna při úmrtí blízkého člena rodiny

Jednou z nejvýznamnějších změn je prodloužení volna v případě úmrtí blízkého rodinného příslušníka. „Zatímco dosud měli zaměstnanci nárok na dva dny placeného volna plus jeden den na pohřeb, nově budou moci čerpat u vybraných rodinných příslušníků navíc až pět dní neplaceného volna," komentuje Ivana Brancuzká, partner a CEO poradenské společnosti Crowe. 

Podle ní už nyní mnozí zaměstnavatelé umožňují svým pracovníkům čerpat v takových případech neplacenou dovolenou, ale zákonné zakotvení tohoto práva zajistí, že tuto možnost budou mít všichni zaměstnanci bez rozdílu.

Novela také odstraňuje ustanovení o “nezbytně nutné době" účasti na pohřbu. Nově bude zaměstnancům náležet volno na celý den, aniž by museli dokládat, jak dlouhou dobu na pohřbu strávili.

Změny u svatebního volna včetně uznání partnerství

Druhá významná změna se týká svatebního volna. Ačkoliv základní nárok dvou dnů volna zůstává zachován, novela upřesňuje, že náhrada mzdy náleží konkrétně za den obřadu. Velkým posunem je rozšíření tohoto práva i na páry vstupující do partnerství.

"Novela jasně stanovuje také právo rodičů na jeden den placeného volna při svatbě jejich dětí, stejně jako právo dětí na jeden den neplaceného volna při svatbě rodičů," vysvětluje Brancuzká. 

Nová pravidla pro hledání zaměstnání

Zásadní proměnou projdou i podmínky pro poskytování volna při hledání nového zaměstnání. Namísto dosavadního půldne volna týdně během výpovědní doby zavádí novela jednodušší systém. Zohledňovat se bude také důvod ukončení pracovního poměru.

"Pro zaměstnance, kteří končí z organizačních nebo zdravotních důvodů anebo po vzájemné dohodě, budou k dispozici až čtyři dny placeného volna na hledání nové práce. K tomu si mohou vzít ještě dva dny na návštěvu úřadu práce," uvádí Ivana Brancuzká. "Naopak pro zaměstnance, kteří dostali výpověď kvůli porušení pracovních povinností, bude nárok omezenější. Dva dny neplaceného volna a jeden den na návštěvu úřadu práce,“ dodává.

Upřesnění pravidel pro doprovod k lékaři

Novela také vyjasňuje situaci ohledně doprovodu rodinných příslušníků ke zdravotnickým vyšetřením. Nově výslovně stanovuje, že pracovní volno s náhradou mzdy náleží nejen při doprovodu do zdravotnického zařízení, ale i při cestě zpět.

"V praxi již většina zaměstnavatelů tento přístup uplatňovala, ale jasné legislativní ukotvení odstraní případné nejasnosti a spory," hodnotí Ivana Brancuzká. 

Nárok na doprovod s náhradou mzdy se vztahuje na manžela, partnera, druha nebo dítě, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela, a to maximálně na jeden den.

Podpora pro osoby s hendikepem při mimořádných událostech

Pátou významnou novinkou je zavedení jednodenního placeného volna pro osoby s těžkým postižením, které se kvůli nepříznivému počasí, přírodní katastrofě nebo jiné mimořádné události nemohou dopravit do práce.

Témata:  pracovní volno zaměstnanci

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

29. dubna 2025 13:20

Více času na bolest i radost: Pracovní volno se přizpůsobuje životním okamžikům

Spolu s flexinovelou zákoníku práce vstoupí 1. června 2025 v účinnost také novela, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Zaměstnanci nově získají například nárok na delší volno při úmrtí blízké osoby, zpřesní se pravidla pro pracovní volno na svatbu a zavedou se jasnější podmínky pro volno při hledání nového zaměstnání. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy