Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stále více jsou žádáni elektrikáři a další zástupci řemeslných profesí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Pracovní portál Prace.cz se zaměřil na porovnání poptávky zaměstnavatelů a zájmu uchazečů o práci u nejpopulárnějších profesí. Jaké zde jsou aktuální trendy? A jak se pohybují u těchto profesí aktuálně odměny?

Elektrikáři či elektromechanici se nemusí bát konkurence

Zájem ze strany zaměstnavatelů neklesá u řemeslných pozic, ani u těch, kde je potřeba specializace. Extrémně schází zástupci technických oborů, u pozice poptávka firem oproti loňsku dokonce o 5 % vzrostla. „Potřeba obsazení těchto míst je totiž stále vysoká. V případě profesí, jako je např. elektrikář nebo elektromechanik se na inzerát přihlásí průměrně jen 4 uchazeči. Zástupci těchto profesí se tak nemusí obávat, že by práci nesehnali, naopak si spíše mohou mezi nabídkami vybírat. Na těchto pozicích je na Prace.cz průměrně nabízena mzda v rozpětí od 35 do 47 tisíc korun měsíčně. Revizní technik si vydělá mezi 38 a 50 tisíci korunami, technolog výroby pak 43 a 56 tisíci Kč měsíčně,“ říká Tomáš Pavlíček z portálu Prace.cz.

Lidé mají zájem o práci řidiče či číšníka/servírky, ale i prodejce po telefonu. Zde si totiž mohou vydělat i 2x více

Větší zájem projevují uchazeči o práci řidiče, řidiče vysokozdvižného vozíku, číšníka/servírky, kurýra nebo prodejce po telefonu. O jedno místo se zajímá průměrně 10 až 20 lidí, u prodejů po telefonu pak dokonce 27 zájemců. Zatímco prodejci po telefonu je na Prace.cz nabízena mzda průměrně od 37 do 62 tisíc korun, řidič vysokozdvižného vozíku si může vydělat v rozmezí 29 až 34 tisíc, číšník/servírka od 30 do 37 tisíc Kč, kurýr pak od 32 do 41 tisíc Kč.Zaměstnanci chybí také ve zdravotnictví a sociálních službách

„Zaměstnavatelé stále bojují s nedostatkem personálu ve zdravotnictví a sociálních službách. Jako jedni z mála se snaží nové zaměstnance motivovat možností zkrácených úvazků. U sociálních pracovníků zůstala výše nabízených mezd stejná jako v předchozím období, tedy od 28 do 32 tisíc za měsíc. U některých zaměstnavatelů si mohou až o dva tisíce více vydělat zdravotní sestry. V inzerátech se nejčastěji objevují částky od 35 až do 44 tisíc za měsíc,“ říká Tomáš Pavlíček z portálu Prace.cz.

Kde naopak je potřeba pracovníků méně

Naopak klesá poptávka po operátorech výroby, potřeby náborářů už se v minulosti podařilo do jisté míry naplnit. Zde můžeme sledovat meziroční pokles v počtu obsazovaných pozic dokonce o 27 %. Menší zájem zaměstnavatelů je také o recepční (meziroční pokles nabízeních pozic o 19 %) či pozice bankovních specialistů (20 %). U obou profesí vstupuje totiž do hry stále více automatizace a chytré technologie, u bank navíc i masivní snižování počtu kamenných poboček. S tím souvisí také pokles u pozic pracovník na přepážce (pokles 12 %), fakturant/fakturantka (pokles 18 %) či disponent (pokles 20 %).

Nevyrovnanost mezi obory, profesemi i konkrétními pozicemi

Na pracovním portálu Prace.cz stoupl meziročně počet zájemců o práci, stejně tak počet zaslaných reakcí. Počet obsazovaných pozic ze strany zaměstnavatelů ale klesl. Zdálo by se, že situace na českém trhu práce, dlouhodobě trpícím nedostatkem pracovníků, se tak zlepšuje. Částečně je to pravda. Celkově ale stále zůstává vysoká nevyrovnanost mezi jednotlivými obory, profesemi i konkrétními pozicemi.

Témata:  práce zaměstnavatelé zaměstnanci

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Rozhovor

Jak inflace ovlivňuje ceny dovolených? Pohled na rok 2024

Ceny zájezdů zůstávají díky silné pozici cestovních kanceláří stabilní, i přes rostoucí inflaci. Díky výhodným smlouvám s hotely a aerolinkami nedošlo k výraznému zdražení. Jaké jsou průměrné ceny dovolených a jak se mění preference klientů? O které destinace je největší zájem? Na otázky jsme se zeptali Kateřiny Pavlíkové, tiskové mluvčí cestovní kanceláře Čedok.