Česko zažívá období nízké nezaměstnanosti. Lidem se tak nabízí možnost zkusit si najít novou, lepší práci. Nástup do nového zaměstnání má však zaměstnance daňové dopady. Kdy vzniká při změně zaměstnání povinnost podat daňové přiznání a kdy nikoliv? Kdy se podepisuje prohlášení k dani a proč se vyplatí registrovat se na úřadu práce i kvůli jednomu měsíci?
Při nástupu do nového zaměstnání musí zaměstnanec oznámit mzdové účetní svoji zdravotní pojišťovnu a případně podepsat prohlášení k dani. Zaměstnanci s podepsaným prohlášením k dani uplatňují při výpočtu daně z příjmu daňové slevy, na které mají nárok a vždy slevu na poplatníka. Druhou nejrozšířenější daňovou slevou je daňové zvýhodnění na děti, které může čerpat pouze jeden z rodičů. Mimo slevy na poplatníka je nutné nárok na ostatní daňové slevy mzdové účetní doložit. „Při práci pro dva zaměstnavatele současně je možné mít prohlášení k dani podepsáno pouze u jednoho z nich,“ doplňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.
Oznamování daňových novinek
Zaměstnanci mají povinnost oznamovat svému zaměstnavateli rozhodné daňové skutečnosti, například případnou změnu zdravotní pojišťovny. Když se změní daňová situace zaměstnance, např. z důvodu narození dítěte, tak je potřeba tuto skutečnost opět mzdové účetní doložit, aby mohla uplatnit daňové zvýhodnění na narozené dítě. „Zaměstnanci, kteří nečerpají všechny daňové výhody, na které mají nárok, platí pochopitelně zbytečně vyšší daň z příjmu,“ dodává Gabriela Ivanco.
Měsíční volno před nástupem do nového zaměstnání
V praxi dochází k situaci, že nové zaměstnání nenavazuje plynule na původní zaměstnání. V takovém případě je vhodné se registrovat na úřadu práce. Důvodem je nejenom nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale i úspora na zdravotním pojištění. „Za občany v evidenci na úřadu práce platí zdravotní pojištění stát, ostatní nezaměstnaní občané si musí platit zdravotní pojištění jako OBZP, které za celý kalendářní měsíc činí 2 808 Kč,“ upřesňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Forvis Mazars.
Čtěte také
Jak je to s ročním zúčtováním daně?
Zaměstnanci, kteří během roku pracují pro více zaměstnavatelů postupně za sebou a nemají žádné jiné rozhodné zdanitelné příjmy, mohou posledního zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně, jestliže měli u všech zaměstnavatelů podepsáno prohlášení k dani. „Od bývalých zaměstnavatelů je potřeba mít potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách na daň za odpracované měsíce během roku,“ objasňuje Gabriela Ivanco.
Povinnost daňového přiznání
Někteří zaměstnanci začnou pro nového zaměstnavatele pracovat ještě během výpovědní lhůty, takže mají alespoň v jednom měsíci během roku příjem od dvou zaměstnavatelů současně, který podléhá zálohové dani z příjmu. V takovém případně vzniká zaměstnanci povinnost odevzdat daňové přiznání. „Při příjmech pouze ze zaměstnání je vyplnění daňového přiznání poměrně jednoduché, protože lze využití zjednodušený dvoustránkový daňový formulář,“ vysvětluje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.
Témata: daně, zaměstnanci, práce
Související
25. dubna 2025 12:40
13. března 2025 11:35
10. března 2025 11:24
3. března 2025 9:39
18. února 2025 12:39
10. ledna 2025 7:23