Prázdniny už jsou skoro v polovině, ale i tak je možné si léto ještě užít. Pomoci vám k tomu může i zaměstnavatel, a to různými výhodami, jako je například příspěvek na dovolenou nebo možnost využití služebního auta na soukromé účely. Jaké jsou podmínky pro využití těchto benefitů?
Jedním z nejatraktivnějších letních benefitů je příspěvek na dovolenou, který může zaměstnavatel poskytnout nejen zaměstnanci, ale i jeho rodinnému příslušníkovi. Tento příspěvek není omezen typem pracovního poměru, což znamená, že ho mohou obdržet jak zaměstnanci na hlavní pracovní poměr, tak ti, kteří pracují na základě dohod mimo pracovní poměr.
Pro zaměstnance je tento příspěvek do výše 20 tisíc korun ročně osvobozen od daně z příjmu i od odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Jak to funguje v praxi?
„Když zaměstnavatel přispěje zaměstnanci 40 000 korun na dovolenou, částka se rozdělí na dvě části. Prvních 20 000 korun je osvobozeno od daně z příjmu a odvodů na pojištění, zatímco zbývajících 20 000 korun je již zdanitelným příjmem,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.
Pro zaměstnavatele se příspěvek také rozdělí na dvě části: 20 000 korun jako nedaňový náklad a zbylých 20 000 korun, které jsou daňově uznatelné. „Pojistné, které zaměstnavatel platí z částky nad limit 20 000 korun, je rovněž daňovým nákladem,“ dodává Jelínek.
Důležité je, že tento příspěvek musí být poskytnut nepeněžní formou, tedy zaměstnavatel musí zájezd zakoupit sám. Peněžní příspěvek by totiž ztratil všechny výhody a stal by se součástí mzdy.
Čtěte také
Využití služebního auta na dovolenou
Zaměstnavatelé mohou svým zaměstnancům půjčit služební auto na dovolenou. Je však nutné mít písemný souhlas s užíváním služebního vozu pro případ kontroly.
„Potvrzení musí obsahovat identifikační údaje zaměstnance i zaměstnavatele, identifikaci vozidla a souhlas majitele vozidla, tedy zaměstnavatele, s jeho zapůjčením. Před cestou je také důležité zkontrolovat, zda auto splňuje všechny zákonné podmínky, včetně pojištění a povinné výbavy. Doporučuje se rovněž pořídit kvalitní cestovní pojištění s připojištěním pro případ poruchy nebo nehody,“ uvádí Michal Jelínek z V4 Group.
Půjčení vozu má i daňové důsledky. Při soukromém využití služebního auta je třeba navýšit základ daně pro výpočet zálohy na daň z příjmů a také vyměřovací základ pro výpočet pojistného na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení o 1 % ze vstupní ceny automobilu.
„Zajímavou novinkou je podpora nízkoemisní mobility. Při bezplatném poskytnutí nízkoemisního vozidla zaměstnavatelem zaměstnanci se procentuální hodnota bezúplatného příjmu snížila z 1 % na 0,5 % ze vstupní ceny vozidla,“ doplňuje Jelínek.
Témata: zaměstnanci, zaměstnavatelé, benefity
Související
26. října 2024 11:20
3. října 2024 10:48
9. září 2024 10:03
6. září 2024 15:14
1. září 2024 10:24