pivovary

Ilustrační fotografie

Pivovary zdražují výrazně i široce, kvůli drahým energiím, obalům i extrémně špatné úrodě chmelu

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Budějovický Budvar zdraží od 1. listopadu pivo v Česku průměrně o deset procent, tedy o jednu až dvě koruny na půllitr. Státní pivovar už své zdražení avizoval v létě. Není překvapivé ani z toho důvodu, že zdražují také další pivovary. A to v čele s lídrem trhu, největším tuzemským pivovarem, Plzeňským Prazdrojem. Ten od 1. října zdražil průměrně o osm procent.

Velikonoční zelené pivo

Velikonoční pivní speciály ani letos většina pivovarů nevynechá

Aktuality

Velikonoční speciály v podobě zejména zeleného piva letos budou. I navzdory zavřeným restauracím si je lidé budou moci koupit kromě obchodů i u výdejních okének restaurací a hospod, případně v malých soudcích. Přesto, že pivovary neočekávají tržby z velikonočních speciálů nijak vysoké, nechtějí zklamat spotřebitele ani restaurace. Pivní speciál na velikonoční stůl prostě patří. Vyplynulo to z bleskové ankety Českého svazu pivovarů a sladoven.

Ilustrační fotografie

Pivovary se připravují na propouštění, přichází o tržby

Ekonomika

České pivovary očekávají celoroční propady tržeb v řádu desítek procent. Největší výrobci čekají pokles mezi 20 a 40 procenty, nejmenší i o více než 50 procent. Uvádí to Český svaz pivovarů a sladoven. Na základě průzkumu, který si mezi producenty piva udělal na konci října, zjistil, že třetina, hlavně velcí výrobci, zvažují propouštění. V průzkumu odpovídalo 90 respondentů zastupujících sladovny a pivovary všech velikostí, sdělili ČTK zástupci svazu.

Ilustrační fotografie

Pivovar v Brně zlikvidoval 14 tisíc litrů piva kvůli dani

Finance

Pivovar v Brně za přítomnosti celníků nechal zlikvidovat 14.000 litrů nespotřebovaného piva. Bude mít nárok na vrácení příslušné částky spotřební daně. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková, název pivovaru nesdělila.

Pivo, ilustrační fotografie

Ekonomika

Lidé přestávají pít čepované pivo? České pivovary vyrobily méně piva než před rokem

České pivovary za letošní tři čtvrtletí vyrobily o 1,2 procenta méně piva než před rokem. Pro tuzemský trh klesla produkce o 3,2 procenta, naopak na export vzrostla o 4,3 procenta. Export loni tvořil skoro čtvrtinu celkového výstavu, letos jeho podíl nejspíš znovu vzroste. ČTK to dnes sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová, údaje v hektolitrech neuvedla.

Pivo, ilustrační fotografie

Evropa se připravuje na tvrdý brexit. České pivovary chystají krizový plán

Ekonomika

Cla, danění, fronty na hranici, kurzová rizika i odbyt jsou problémy, na které se připravuje pivovar Budějovický Budvar kvůli brexitu. Budoucnost prodejů ve Velké Británii řeší i třeboňský pivovar Regent. Bosch Group, významný dodavatel pro automobilky, negativní dopady na firmu a výrobní závody nepředpokládá. Vyplývá to z informací, které ČTK řekli zástupci společností.

Pivo, ilustrační fotografie

Pivaři si od října připlatí. Které pivovary ohlásily zvyšování cen?

Ekonomika

Plzeňský Prazdroj zvýší od 1. října ceny některých piv, a to v průměru o 3,7 procenta. Zdražení se dotkne především balených i čepovaných ležáků. Ceny výčepních piv v sudech a tancích se nezmění. Informaci získala ČTK od některých největších odběratelů, kterým pivovar změnu už začal oznamovat. Zvýšení cen plánují i někteří další výrobci. Zdražovat bude humpolecký Bernard či pivovar v Náchodě. Výhledově si zákazníci zřejmě připlatí i za některá piva z Budějovického Budvaru.

Pivo, ilustrační fotografie

Ekonomika

Tichá válka pivovarů. Kdo vyhrává?

Zatímco pivovary se rok co rok předhánějí v tom, který uvaří více piva, v tichosti u nich zuří válka také na jiném poli. Mediálním poli. Analytici společnosti Monitora Media zveřejnili žebříček nejmedializovanějších českých pivovarů. Z TV obrazovky, rádia, titulků novin, časopisů a webů na nás nejvíce působí značky spadající do skupiny Plzeňského Prazdroje. Kdyby za svou medializaci měly zaplatit, stálo by je to 1,1 miliardy korun. Nejlepší sentiment získal Březňák.

Pivo, ilustrační fotografie

Získá Kellner Plzeňský Prazdroj?

Aktuality

Plzeňský Prazdroj je právem považován za klenot českého pivovarnictví. Po letech, kdy byla česká jednička součástí různých zahraničních skupin, svitla naděje, že by se v rámci probíhajícího prodeje mohla vrátit do českých rukou. Do užší skupiny uchazečů pronikli i Petr Kellner a Pavel Tykač. Jejich šance jsou podle bookmakerů solidní (4:1), hlavní favorit je ale jinde. 

Chmel, ilustrační fotografie

Chmele bude letos o třetinu méně. Zdraží se pivo?

Ekonomika

Extrémní sucho zasáhlo pěstitele chmelu. První odhady naznačují, že by letos měli dodat až o třetinu méně chmele než v uplynulých letech. Pivovary však zatím nepředpokládají, že by musely zdražovat.

Kam na pivo za pár korun? Mrkněte na aktuální ceny

Ekonomika

Kam na pivo za pár korun? Mrkněte na aktuální ceny

Je libo Gambrinus za 16 korun, Staropramen za 14, či Budvar ležák za dvacku? Průměrné ceny jsou přitom zpravidla i více než o polovinu vyšší. A jelikož jsme v pití piva stále světové jedničky a nechceme se nechat dohnat Rakušany ani Němci, poradíme vám kam na zrzavou vodu nejpříznivější cenu.

Nejdražší piva světa. Kolik stojí pití z vesmíru?

Nejdražší piva světa. Kolik stojí pití z vesmíru?

Ekonomika

Česká republika se může pyšnit světovým prvenstvím ve spotřebě piva. Ročně se u nás v průměru vypije 144 litrů piva na osobu a to včetně důchodců a nemluvňat a cena se pohybuje v řádech desítek korun. Podívejte se na nejdražší světová piva, za které se platí desetitisíce korun.

Kolik piva u nás vypije turista za den? Češi by měli zabrat!

Kolik piva u nás vypije turista za den? Češi by měli zabrat!

Ekonomika

Pro některé to číslo bude znamenat překvapení. Zahraniční turisté, kteří zamíří do Česka, vypijí denně v průměru dvě piva na osobu. V roce 2012 tak činila jejich spotřeba bezmála čtyři procenta z celkové konzumace piva v ČR. Vyplývá to z exkluzivní studie, kterou pro Český svaz pivovarů a sladoven připravila společnost Ernst.

Česko zasáhla osudná rána: Zdraží výrazně pivo

Ekonomika

Česko zasáhla osudná rána: Zdraží výrazně pivo

Čeští pivaři si nemají na co stěžovat, s cenou za půllitr zlatavého moku jsme obsadili stříbrnou pozici v celosvětovém měřítku. Cena velkého piva v Česku nás přijde na 21,50 korun, levnější pivo v hospodě si dáte jen na Ukrajině za necelých 15 korun, nejdražší pak v Norsku za 180 korun.

Audit v Budvaru a podivné okolnosti

Audit v Budvaru a podivné okolnosti

Ekonomika

Poslanec Michal Doktor (nez.) vyzval premiéra Petra Nečase (ODS), aby odvolal Tomáše Jindru ze skupiny, která má provést státní kontrolu v Budějovickém Budvaru. Složení komise, kterou vyslal ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) na kontrolu, je pro podnik rizikem, řekl Doktor v pátek.

Šéf Budvaru ustoupil ministerstvu, hádky skončí

Šéf Budvaru ustoupil ministerstvu, hádky skončí

Ekonomika

Ředitel národního podniku Budějovický Budvar Jiří Boček se ve čtvrtek dohodl s ministrem zemědělství Petrem Bendlem (ODS), že nebudou na sebe dále mediálně útočit. Do týmu auditorů v pivovaru se dále přidají i lidé z ministerstva zemědělství, řekl agentuře Mediafax mluvčí ministerstva Jan Žáček.

Američané koupili Budějovický měšťanský pivovar

Ekonomika

Američané koupili Budějovický měšťanský pivovar

Americká pivovarnická skupina Anheuser-Busch koupila společnost Budějovický měšťanský pivovar a dostala se tak k části jejích registrovaných ochranných známek s názvem Budweiser Bier. Ve svém čtvrtečním vydání o tom informovaly Hospodářské noviny.

Pivovary brečí, prudce jim klesají tržby. Nejsou

Pivovary brečí, prudce jim klesají tržby. Nejsou "štamgasti"

Ekonomika

Čím teplejší je léto, tím víc piva se vypije a tím větší tržby mají pivovary. Letos se jim příliš nedaří. Léto bylo zatím spíš chladné, proto to Čechy do hospod moc netáhne. A pivovary to tvrdě pociťují. Informují o tom Lidové noviny.

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Vepřové maso, ilustrační fotografie

Komentář

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za cla na elektroauta

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za clo na elektroauta. Čínský krok bude „ránou“ pro zbývající české výrobce vepřového, naopak z něj bude těžit Rusko. Na Green Deal a s ním související obchodní válku EU s Čínou tak může doplatit nejen český autoprůmysl, ale také právě české zemědělství, vydělá na tom Kreml.