Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chmele bude letos o třetinu méně. Zdraží se pivo?

Chmel, ilustrační fotografie
Chmel, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Extrémní sucho zasáhlo pěstitele chmelu. První odhady naznačují, že by letos měli dodat až o třetinu méně chmele než v uplynulých letech. Pivovary však zatím nepředpokládají, že by musely zdražovat.

Pár dnů před začátkem sklizně zbyly chmelařům jen oči pro pláč. Už teď je jim jasné, že na letošní úrodě nic nevydělají. Co nestihla zničit vedra, spláchly během minulého týdne bouřky. 

"Chmel je v současné době, kdy bude sklizeň, drobný. A nové rostliny jsou vůbec rády, že to přežily," řekl předseda zemědělského družstva Kokory Vladimír Lichnovský. 

Mladé chmelnice doplatily na to, že rostliny ještě nemají pořádné kořeny. Nedokázaly si proto natáhnout vodu, které je letos enormně málo. O moc lépe na tom nejsou ani letité chmelnice. Zralá šiška chmelu má kolem čtyř - pěti centimetrů. Ty letošní ale svojí velikostí připomínají spíš hrách.

Pěstitelé chmelu tak přijdou o miliony. Hlavně proto, že hlávky chmelu, které narostly na mladých chmelnicích, jsou úplně k ničemu.

"Tu rostlinu necháme do října uschnout a pak bude následně ta liána chmelová nebo chmelová réva spálena," dodal Lichnovský.

K zákazníkům tak z českých chmelnic poputuje odhadem o třetinu méně chmelu než vloni. Přesto by to nemělo znamenat zdražování piva. Pěstitelé chmele ale jedním dechem dodávají, že jestli bude stejné sucho i příští léto, tak už se zdražovat bude.

Témata:  pivovary pivo chmel

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Vepřové maso, ilustrační fotografie

Komentář

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za cla na elektroauta

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za clo na elektroauta. Čínský krok bude „ránou“ pro zbývající české výrobce vepřového, naopak z něj bude těžit Rusko. Na Green Deal a s ním související obchodní válku EU s Čínou tak může doplatit nejen český autoprůmysl, ale také právě české zemědělství, vydělá na tom Kreml.