Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejdražší piva světa. Kolik stojí pití z vesmíru?

Nejdražší piva světa. Kolik stojí pití z vesmíru?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Česká republika se může pyšnit světovým prvenstvím ve spotřebě piva. Ročně se u nás v průměru vypije 144 litrů piva na osobu a to včetně důchodců a nemluvňat a cena se pohybuje v řádech desítek korun. Podívejte se na nejdražší světová piva, za které se platí desetitisíce korun.

Vesmírné pivko z Japonska

Japonský pivovar Sapporo a ruští vědci dali hlavy dohromady a v roce 2006 vyrobili pivo, které nepochází z této planety. Semínka ječmene, z něhož je zlatavý mok vyroben, byly totiž celých pět měsíců pozorovány a pěstovány na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Pěstování ječmene bylo součástí velkého výzkumu, který se zabýval přežitím lidí ve vesmíru, ale jakmile byl projekt ukončen, tak pivovar neváhal a z vesmírných semínek vypěstoval základ pro své vesmírné pivo. Šest kousků se prodává za 2200 korun.

Nápoj samotných egyptských faraonů

První láhev piva Tutankhamun, které pochází z laboratoří britských a skotských vědců se prodala za neuvěřitelný 153 tisíc korun. Historie tohoto piva začala, když při vykopávkách v Egyptě objevili tamní archeologové královský pivovar královny Nefertiti. Archeologové díky elektronovému mikroskopu byli schopni rozluštit tři tisíce let starý recept na pivo. Současná cena královského piva je 1500 korun za 500 ml láhev.

Křižník potopen od skotského BrewDog

Skotský pivovar BrewDog, je známý zejména svými produkty s velmi neobvyklými jmény jako Zkrachovalá blondýna nebo Já z tebe na chvíli udělám drsňáka. Pivo s názvem Potop Bismarcka bylo v roce 2010 odpovědí na pivo německého pivovar Schorschbräu, které do té doby drželo titul nejsilnějšího piva na světě. Jeho cena je 1600 korun za láhev o objemu 375 ml.

Utopias by Samuel Adams

Nápoj, který vás pošle do dokonalé společnosti. Další z rodiny silných piv je láhev s názvem Utopia. Poprvé bylo do prodeje dáno v roce 2002. Obsah alkoholu v tomto zlatém moku je 27 procent. Češi jako národ pivařů mohou být hrdí, protože toto pivo je vyroben z moravského, rakouského a bavorského sladu. Nápoj zraje v sudech na skotskou, portské a koňak. Jeho počet je limitovaný a bylo vyrobeno pouze 9000 tisíc lahví a jednu koupíte za 3000 korun.

Silák v rouše beránčím

Ještě silnější pivo, které by se asi raději nemělo pít z půllitrů, je německý Schorschbock 57, který se honosí 57procentním obsahem alkoholu. Vysokou cenu vždy zajišťuje exkluzivita. Bylo vyrobeno pouze 36 lahví, která se každá prodává za 5200 korun.

Indický klenot pivovaru Carlsberg

Jeden z nejpopulárnějšího pivovaru světa dánský Carslberg vytvořil nápoj, jehož doba trvanlivost je až do roku 2059, takže když si ho koupíte, tak ho mohou pít i vaši vnuci. Podle majitelů, kteří svým potomků nic nechtěli nechat, chutná pivo, které zraje ve francouzských a švédských dubových sudech, po vanilce a kokosu. Cena piva Carlsberg, které je nesmírně oblíbené v Indii, je 8000 korun za 375ml láhev.

Pivo, které zaručeně zchladí

S deseti procenty alkoholu se nejdražší pivo světa neřadí mezi své silnější kolegy, ale jeho vysoká cena je způsobena kvůli tomu, že voda, která se při jeho vaření používá, pochází z ledovců mrazivé Antarktidy. Pivo se prodává za 16 tisíc korun v půllitrových lahvích a veškerý zisk z prodeje šel zpátky na výzkum v oblasti věčného ledu a ochranu velryb. Kvůli tomu, že bylo vyrobeno pouze 30 lahví, je současná cena 36 tisíc korun.

Témata:  pivovary

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy