průmysl

Ilustrační fotografie

Český průmysl se zhoršuje už více než dva roky. Důvodem je toto

Ekonomika Komentář

Výrobní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v červnu meziměsíčně výrazně zhoršily. Zhoršují se takto každý měsíc uplynulých více než dvou let. Tuzemský průmysl se totiž stále nepřeklenul přes realitu poměrně vysokých úrokových sazeb a relativně slabého odbytu na vývozních trzích v čele s tím německým.

Ilustrační fotografie

Domácí průmysl se ne a ne zvednout

Ekonomika Komentář

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Průmyslová produkce v březnu skončila v mínusu, když meziročně klesla o 2,7 % a postarala se tak o velké zklamání. Největší brzdou je nízká spotřeba. Průmysl je dlouhodobě v blízkosti nuly bez zjevného zlepšení.

Ilustrační fotografie

Průmysl naskočil na rostoucí tendenci

Ekonomika Komentář

Komentář Tomáše Volfa: Česká průmyslová výroba v únoru meziročně vzrostla o 0,7 %, meziměsíčně šla nahoru o 1,9 %. Obě čísla jsou sice mírně lepší oproti očekávání, nic zásadního se však nemění.

Ilustrační fotografie

Ekonomika Komentář

Domácí průmysl: Další měsíc, další pád

Komentář Tomáše Volfa: Za posledních šest měsíců se domácí průmyslová výroba dostala toliko jednou do kladných hodnot. V ostatních případech vždy klesala a jinak tomu nebylo ani prosinci 2023, kdy meziročně klesla o 0,7 %. Meziměsíčně vzrostla o 2,8 %. Za celý loňský rok domácí průmysl klesl o 0,4 %.

Ilustrační fotografie

Ceny v průmyslu nabírají mírně na síle

Ekonomika

Komentář Tomáše Volfa: Ceny v průmyslu za prosinec meziročně vzrostly o 1,4 %, přičemž trhy počítaly s růstem o 1,7 %. I když tedy tempo bylo nižší, ceny pomalu nabírají na síle. Nejnižší byly v říjnu, kdy šly vzhůru jen o 0,2 %. Meziměsíčně ceny klesly o 0,5 %.

Ilustrační fotografie

Z ostravských hutí je po desetiletích „město duchů“, lidé se bojí o práci

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Když přijdou na směnu, připadají si pracovníci huti Liberty Ostrava jako ve „městě duchů“, jak sami říkají. Není z čeho vyrábět, i když zakázky by byly. Huť dluží dodavatelům přes tři miliardy korun, z toho jen dodavateli energií, firmě Tameh, více než 1,5 miliardy. Mezi hutníky tak propuká panika, že přijdou o práci. Může jít o stovky, ale také tisíce lidí.

Ilustrační fotografie

Ekonomika Komentář

Po deseti měsících průmyslové ceny v ČR opět zrychlily růst

Komentář Tomáše Volfa: Srpnové ceny v průmyslu meziročně vzrostly o 1,8 %, to přelomové je však skutečnost, že ceny opět nabírají na síle. Dosud tempo růstu sláblo. Meziměsíčně jsme se dokonce vrátili z šest měsíců trvající deflace, tedy zlevňování, opět k mírnému zdražování o 0,2 %.

Ilustrační fotografie

Průmysl se zase zadrhává, škodí mu slabé objednávky v Německa, stále vysoké ceny vstupů i to, že „nejsou lidi“

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Průmyslová výroba v dubnu zklamala, zaostala za očekáváními. Meziročně přidala reálně jen 1,2 procenta, meziměsíčně poklesla o 1,9 procenta. Meziroční výkon je slabší než ten březnový i únorový. Důvodem je nyní zejména zadrhávání zahraniční poptávky, které dále oslabuje již tak oslab oslabenou výrobu.

CZK

Ceny výrobců v Česku v lednu dál rostly o desítky procent

Ekonomika

Ceny výrobců v Česku letos v lednu dále meziročně rostly o desítky procent. V zemědělství stouply o 25,5 procenta, v průmyslu o 19 procent a ve stavebnictví o 11,4 procenta. Také ceny tržních služeb pro podniky meziročně vzrostly, a to o 6,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční růst cen ale ve všech zmíněných skupinách oproti prosinci zpomalil.

Úřad práce

Ekonomika Komentář

Tempo snižování stavů zaměstnanců nabralo v českém průmyslu před koncem roku 2022 výrazně na obrátkách. O práci může letos přijít přes 100 tisíc lidí

Komentář Lukáše Kovandy: Tuzemské podniky zpracovatelského průmyslu loni v prosinci výrazně zvýšily tempo snižování stavů svých pracovníků. A to na dosud nejvýraznější úroveň za celou dobu trvání současné inflační krize. Vyplývá to z pravidelného šetření podmínek v českém zpracovatelském průmyslu, jehož výsledky za prosinec 2022 (viz zde) dnes zveřejnila společnost S&P Global.

Ilustrační fotografie

Průmysl v říjnu zklamal, analytici čekali lepší výsledek

Ekonomika

Říjnové výsledky českého průmyslu byly zklamáním a bez efektu nízké srovnávací základny z minulého roku by již byly v mírném poklesu. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. V příštím roce průmyslová výroba podle nich zřejmě klesne. Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta, růst však zpomalil ze zářijových 8,3 procenta.

Ilustrační fotografie

Průmysl bude propouštět, hrozí mu zásadní ztráta konkurenceschopnosti

Ekonomika

V příštím roce předpokládá propouštění zaměstnanců 57 procent firem. Vyplývá to z průzkumu, který mezi svými členy udělala Asociace exportérů. Nedostatečná podpora státu podnikům s vysokými cenami energií podle asociace zásadně sníží konkurenceschopnost českého průmyslu. Téměř devět z deseti z nich by jako vládní pomoc upřednostnilo fixaci cen energií. Na dnešním Exportním fóru v Mladých Bukách na Trutnovsku to řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Průmysl podle něj nyní prochází nejbouřlivějším obdobím v novodobé historii a začal vysílat nouzový signál.

Ilustrační fotografie

Průmysl je odolnější, než se čekalo. Pomáhá mu obnova mezinárodních dodavatelských řetězců

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Průmyslová výroba v září překonala většinu expertních odhadů. V meziročním pohledu vykázala růst 8,3 procenta, zatímco mezinárodní experti oslovení agenturou Bloomberg čekali ve střední hodnotě svých odhadů růst pouze 7,2 procenta. Důvodem výraznějšího než očekávaného růst je zaprvé to, že rychleji v porovnání s předpoklady odeznívají problémy se zajištěním dodávek a obnovují se mezinárodní dodavatelsko-odběratelské řetězce. Zadruhé pak to, že český průmysl vykazuje vyšší než předpokládanou míru odolnosti vůči ochabující poptávce, jež je důsledkem probíhajícího ekonomického útlumu u nás i v zahraničí.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Analytici: Průmysl příjemně překvapil, ale vyhlídky nejsou povzbudivé

Květnová průmyslová výroba růstem o 3,3 procenta pozitivně překvapila, trh očekával stagnaci. Shodli se na tom analytici oslovení dnes ČTK. Vyhlídky pro další vývoj průmyslu ale podle nich nejsou povzbudivé. Důvodem je slábnoucí poptávka, vysoké ceny energií a nejistota ohledně dodávek potřebných komponent. Český průmysl v květnu meziročně stoupl po třech měsících poklesu, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Ilustrační fotografie

Průmysl v srpnu meziročně klesl o 1,4 procenta. Důvodem jsou dovolené a odstávky

Ekonomika

Český průmysl v srpnu přešel do meziročního poklesu o 1,4 procenta z červencového růstu o 6,8 procenta. Důvodem poklesu výroby byly zejména neplánovaně prodloužené dovolené v automobilovém průmyslu a plánované odstávky v energetice. Hodnota nových zakázek se proti loňskému srpnu zvýšila o 3,5 procenta, což bylo ale dáno hlavně růstem cen, nikoliv objemem zakázek. Vyplynulo to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání byla průmyslová výroba nižší o 3,2 procenta.

ekonomika

Růst cen v průmyslu bude pokračovat, projeví se ve zdražování

Ekonomika

Zvyšování cen průmyslových výrobců se zcela určitě promítne do růstu spotřebitelské inflace. Ceny ještě porostou jak v průmyslu, tak následně při prodeji zboží a služeb konečným spotřebitelům. Důvodem je postupné zdražování plynu a elektřiny. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Růst cen je podle ekonomů negativním důsledkem současného ekonomického oživení, a to nejen v ČR. Data zároveň podle ekonomů naznačují, že Česká národní banka bude zvyšovat úrokové sazby rychleji, než dříve deklarovala.

Ilustrační fotografie

Ekonomika Komentář

Průmysl slibně roste, letos by to mohlo být až o deset procent

Komentář Lukáše Kovandy: Průmyslová výroba v ČR v červnu překonala očekávání analytiků. Ti oslovení agenturou Bloomberg očekávali ve střední hodnotě svých odhadů meziroční růst průmyslové produkce o 8,3 procenta, ta místo toho poskočila o 11,4 procenta.

Ilustrační fotografie

Ceny v průmyslu v březnu meziročně stouply o 3,3 procenta, nejvíce od května 2019

Ekonomika

Ceny v průmyslu v březnu zrychlily meziroční nárůst na 3,3 procenta z únorových 1,4 procenta. Byl to nejvyšší růst od května 2019. Vyšší byly v porovnání s loňským březnem po 16 měsících poklesu i ceny v zemědělství. Vzrostly také ceny ve stavebnictví a ceny tržních služeb. Oznámil to dnes na webu Český statistický úřad (ČSÚ). Ve zmíněných oborech se ceny zvýšily i meziměsíčně, nejvíce, o 1,8 procenta, v zemědělství.

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii. Koncem předminulého desetiletí hrozilo americké firmě vyšetřování a tučné pokuty ze strany Evropské unie, a to kvůli údajně nesoutěžnímu jednání (systémy Windows plnily svoji roli dostatečně spolehlivě, takže běžní uživatelé neměli moc důvod hledat alternativy). Takže roku 2009 raději s Bruselem uzavřela dohodu, že bude sdílet své rozhraní API pro klientské a serverové operační systémy Windows s vývojáři bezpečnostního softwaru třetích stran.