Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průmysl naskočil na rostoucí tendenci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Tomáše Volfa: Česká průmyslová výroba v únoru meziročně vzrostla o 0,7 %, meziměsíčně šla nahoru o 1,9 %. Obě čísla jsou sice mírně lepší oproti očekávání, nic zásadního se však nemění.

Nové zakázky meziročně vzrostly o 8,8 %, přičemž ty ze zahraničí šly nahoru o 8,2 % a domácí dokonce o 9,9 %. Největší podíl na únorovém výsledku mají dva faktory. Jednak je to nízká srovnávací základna s minulým rokem a dále odvětí automotive, kterému se dařilo.

Na celkovém obrázku se však zatím nic zásadního nemění, a i když jsou dnešní čísla příjemnou vzpruhou, stále se držíme velmi nízko. 

Přestože poslední čísla o průmyslu v Německu, které je pro nás klíčové, ukazují na mírnou rostoucí tendenci, do českých dat se to zatím nepropisuje.

Problém českého průmyslu je jeho závislost na exportu a závislost na autech. Zahraniční poptávku domácí firmy neovlivní, což se nyní ukazuje jako fatální, protože spotřebitelé a zejména ti němečtí nemají už velmi dlouhou dobu chuť příliš utrácet. Závislost na automobilovém průmyslu je v době nízkého růstu nebo dokonce poklesu ekonomik doma i v zahraničí bolavá právě proto, že pokud si spotřebitelé nejsou jistí budoucími příjmy, první, čeho se zřeknou jsou nákupy zboží dlouhodobé spotřeby, kam patří právě auta. Obě závislosti ČR dlouhodobě vůbec neřeší.

Témata:  průmysl komentář

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.