Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Domácí průmysl: Další měsíc, další pád

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Tomáše Volfa: Za posledních šest měsíců se domácí průmyslová výroba dostala toliko jednou do kladných hodnot. V ostatních případech vždy klesala a jinak tomu nebylo ani prosinci 2023, kdy meziročně klesla o 0,7 %. Meziměsíčně vzrostla o 2,8 %. Za celý loňský rok domácí průmysl klesl o 0,4 %.

Na dnešním čísle o průmyslu za prosinec se negativně projevila vyšší meziroční srovnávací základna. Před rokem průmysl vzrostl o 4,9 % a dnešní výkon domácí průmyslové výroby jednoduše nemá na to, aby tuto hranici překonal dostal se tak do kladných hodnot.

Na celkovém obrázku se nic zásadního nezmění, odkud nedojde k oživení zahraničí, zejména v Německu, ale i domácí poptávky. Hodnota nových zakázek ze zahraničí vzrostla o 1,5 %, ale tuzemských klesla o 0,2 %.

V dalších měsících bychom se měli držet v blízkosti nuly a zlepšení, i když nepatrné, by mělo z tohoto pohledu přijít až ve druhé polovině letošního roku. Tam už by se mohl projevit i další pozitivní faktor a tím budou nižší sazby.

ČNB je se sazbami na sestupné trajektorii a otázka je pouze tempo dalšího uvolnění měnových podmínek, nikoli zda ano či ne a předpoklady trhů jsou spíše nastaveny na rychlejší snižování sazeb, což by domácímu průmyslu pomohlo.

Témata:  průmysl komentář

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.