Domácí průmysl: Další měsíc, další pád

Komentář Tomáše Volfa: Za posledních šest měsíců se domácí průmyslová výroba dostala toliko jednou do kladných hodnot. V ostatních případech vždy klesala a jinak tomu nebylo ani prosinci 2023, kdy meziročně klesla o 0,7 %. Meziměsíčně vzrostla o 2,8 %. Za celý loňský rok domácí průmysl klesl o 0,4 %.

Ilustrační fotografie
reklama

Na dnešním čísle o průmyslu za prosinec se negativně projevila vyšší meziroční srovnávací základna. Před rokem průmysl vzrostl o 4,9 % a dnešní výkon domácí průmyslové výroby jednoduše nemá na to, aby tuto hranici překonal dostal se tak do kladných hodnot.

Na celkovém obrázku se nic zásadního nezmění, odkud nedojde k oživení zahraničí, zejména v Německu, ale i domácí poptávky. Hodnota nových zakázek ze zahraničí vzrostla o 1,5 %, ale tuzemských klesla o 0,2 %.

V dalších měsících bychom se měli držet v blízkosti nuly a zlepšení, i když nepatrné, by mělo z tohoto pohledu přijít až ve druhé polovině letošního roku. Tam už by se mohl projevit i další pozitivní faktor a tím budou nižší sazby.

ČNB je se sazbami na sestupné trajektorii a otázka je pouze tempo dalšího uvolnění měnových podmínek, nikoli zda ano či ne a předpoklady trhů jsou spíše nastaveny na rychlejší snižování sazeb, což by domácímu průmyslu pomohlo.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky