Lukáš Kovanda - redakce

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

komentátor

Lukáš Kovanda je český ekonom a autor, pracuje jako hlavní ekonom v Trinity Bank. Je členem Národní ekonomické rady vlády, kde se zaměřuje na ekonomické důsledky covid-19. Jeho expertíza zahrnuje makroekonomii, investice a nové trendy včetně sdílené ekonomiky, kryptoměn a fintechu. Sleduje také vývoj geopolitické a ekonomické situace doma i ve světě a je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Napište autorovi

Přečtěte si poučení o sbírání a ukládání informací, souvisejících s vaším dotazem.

Ilustrační fotografie

Senioři táhnou ekonomiku, zatímco mladí zůstávají ve školách

Ekonomika Komentář

Český trh práce se tiše, ale zásadně přepisuje. Zatímco ještě v 90. letech bylo běžné, že lidé končili kariéru krátce po šedesátce a dvacetiletí už měli první zaměstnání, dnes se tyto role obracejí. Mladí zůstávají déle ve vzdělávacím systému, pracovní zkušenosti odkládají. Naopak senioři v důchodovém věku často zůstávají ekonomicky aktivní – ať už z přesvědčení, nebo z nutnosti.

Ilustrační fotografie

Zhasíná motor Wall Streetu: Japonské úroky mohou odstartovat dluhový Armageddon USA

Ekonomika Komentář

Francouzská banka Société Générále temně varuje. Podle jejího globálního stratéga Alberta Edwardse hrozí globálnímu finančnímu trhu doslova „Armageddon“. Zkázu může podle experta matky tuzemské Komerční banky způsobit zdražení dosud levného japonského financování amerického dluhu i amerických akcií. 

Ilustrační fotografie

Potraviny v Česku zdraží víc, než kdokoliv čekal

Ekonomika Komentář

Růst cen v zemědělství letos v dubnu vykázal úroveň 15,2 procenta v meziročním srovnání. To je nejvýraznější nárůst od února 2023, tedy za více než dva roky. Poprvé po více než dvou letech se rovněž jedná o růst dvouciferný. 

Ilustrační fotografie

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Ekonomika Komentář

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.

Ilustrační fotografie

Milion tun jídla v koši. Češi plýtvání odsuzují, ale hlavně u těch druhých

Reportér Komentář

Češi se v zásadě shodnou – plýtvání potravinami je problém. Realita však jejich deklarace staví do poněkud rozpačitého světla. Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK pro Ministerstvo zemědělství považuje více než 70 % obyvatel Česka plýtvání jídlem za vážný společenský problém. Je to vzkaz, který zní jednoznačně. 

Ilustrační fotografie

Trumpova nechtěná pomoc. Americký prezident stáhl českou inflaci pod 2 % poprvé za 7 let

Reportér Komentář

Inflace v Česku byla v dubnu nejnižší za více než sedm let, meziročně 1,8 procenta, takže se poprvé za sedm let ocitá pod cílovou hodnotou České národní banky. Naposledy byla v meziročním vyjádření nižší než letos v dubnu v březnu 2018. Analytici přitom nyní v dubnu očekávali inflaci mírně nad dvěma procenty. Klíčovým hybatelem jejího stažení pod hladinu dvou procent je přitom americký prezident Donald Trump, jak si ukážeme.

Warren Buffett

Warren Buffett a jeho česká stopa: Co všechno vlastní v ČR?

Ekonomika

Warren Buffett, končící šéf obří investiční společnosti Berkshire Hathaway, se do Evropy příliš často nevydával. Jednou z výjimek je zhusta medializovaný „výlet“ z roku 2008, kdy zavítal do Španělska, Itálie, Švýcarska a Německa. Rozhlížel se tehdy po nových investičních příležitostech. Česko však oficiálně nikdy nenavštívil. 

Warren Buffett

Legenda odchází: Warren Buffett končí v čele impéria Berkshire Hathaway

Ekonomika

Legendární investor Warren Buffett letos po šedesáti letech končí v čele investiční společnosti Berkshire Hathaway. Stane se tak koncem roku, přičemž jej v roli generálního ředitele nahradí Greg Abel. Toho si Buffett, který letos oslaví 95. narozeniny, jako svého nástupce vyhlédl již před lety. 

Ilustrační fotografie

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Ekonomika Komentář

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Ilustrační fotografie

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Magazín Komentář

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Ilustrační fotografie

Benzín je v Česku nejlevnější za 3,5 roku. Trump srazil ceny jako covid

Ekonomika Komentář

Pohonné hmoty v Česku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července.

Aktuálně se děje

29. května 2025 12:20

23. května 2025 11:04

Zahrada na hypotéku. Češi objevují nový realitní trend

Zahrádkaření v Česku zažívá renesanci. Zájem o vlastní kus zeleně roste napříč generacemi, stále častěji se k němu hlásí i mladší lidé s rodinami. Dříve se zahrádkaření věnovaly zhruba dvě pětiny populace, dnes je to téměř polovina. Ve městech ale naráží poptávka na nedostatek dostupných pozemků, na místo v zahrádkářské kolonii se často čeká i několik let. Jako alternativa se prosazují komunitní zahrady, které vznikají například ve vnitroblocích. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy