Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tempo snižování stavů zaměstnanců nabralo v českém průmyslu před koncem roku 2022 výrazně na obrátkách. O práci může letos přijít přes 100 tisíc lidí

Úřad práce
Úřad práce
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Komentář Lukáše Kovandy: Tuzemské podniky zpracovatelského průmyslu loni v prosinci výrazně zvýšily tempo snižování stavů svých pracovníků. A to na dosud nejvýraznější úroveň za celou dobu trvání současné inflační krize. Vyplývá to z pravidelného šetření podmínek v českém zpracovatelském průmyslu, jehož výsledky za prosinec 2022 (viz zde) dnes zveřejnila společnost S&P Global.

Vysoké ceny energií zvyšují náklady zpracovatelského průmyslu, přičemž současně nahlodávají kupní sílu jeho zákazníků a jejich ochotu zadávat nové zakázky. Tuzemské průmyslové podniky se tak ocitají „v kleštích“ snižujících se marží na jedné straně a zhoršujícího se odbytu na straně druhé. Nezbývá jim v řadě případů nic jiného než propouštět své zaměstnance nebo jinak snižovat stavy pracovníků. Zaměstnanost v průmyslu tak v prosinci klesala nejvýrazněji od srpna 2020, kdy se ovšem průmysl potýkal s dopady první vlny pandemie covidu-19.

Další zvýšení tempa snižování stavů a propouštění lze očekávat za měsíc leden 2023. To proto, že ke konci roku skončily řadě zaměstnanců pracovní smlouvy na dobu určitou. A také z toho důvodu, že od nového roku firmám nabíhají nové ceníky energií, mnohdy již nezafixované na úrovni z doby před válkou na Ukrajině, takže čelí často dramaticky navýšeným, byť zastropovaným cenám energií.

Míra nezaměstnanosti v tuzemské ekonomice tak letos může vystoupat až na pět procent. To by znamenalo, že o práci by přišlo více než 100 tisíc lidí. Z velké části by se jednalo právě o pracovníky zpracovatelského průmyslu, jehož podniky často čelí vyšším nákladům na energie než většina jiných segmentů ekonomiky.

Témata:  nezaměstnanost průmysl Úřad práce komentář

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.