Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Domácí průmysl se ne a ne zvednout

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Průmyslová produkce v březnu skončila v mínusu, když meziročně klesla o 2,7 % a postarala se tak o velké zklamání. Největší brzdou je nízká spotřeba. Průmysl je dlouhodobě v blízkosti nuly bez zjevného zlepšení.

V posledních čtyřech měsících se domácí průmysl nedokázal silněji odpoutat od stagnace, naposledy to bylo v listopadu 2023, to však klesl o téměř 3 %. Za poslední rok nikdy výrazněji nerostl a dnešní číslo zůstalo daleko za očekáváním.

Na vině je nízká spotřeba. Klíčové Německo stále přešlapuje na místě. Tamní průmyslové objednávky za poslední měsíc klesly o 0,4 % a dovozy do Německa, tedy údaj, v němž je zahrnut i český export, vzrostly jen o slabých 0,3 %. Bez zlepšení dat v Německu to nepůjde.

Aktuálně silnější koruna navíc exportérům nesvědčí. Domácí měna balancuje kolem 25,00 EURCZK, což stěžuje situaci domácích průmyslníků na poli cenotvorby. Navíc stále pokračují problémy na trhu práce, protože pro firmy je stále velmi složité najít vhodné pracovníky, kvůli nízké nezaměstnanosti.

Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 5,1 %. Zatímco zakázky ze zahraničí šly nahoru o 8,6 %, domácí klesly o 1,1 %.

Témata:  průmysl komentář

Aktuálně se děje

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Rozhovor

Jak inflace ovlivňuje ceny dovolených? Pohled na rok 2024

Ceny zájezdů zůstávají díky silné pozici cestovních kanceláří stabilní, i přes rostoucí inflaci. Díky výhodným smlouvám s hotely a aerolinkami nedošlo k výraznému zdražení. Jaké jsou průměrné ceny dovolených a jak se mění preference klientů? O které destinace je největší zájem? Na otázky jsme se zeptali Kateřiny Pavlíkové, tiskové mluvčí cestovní kanceláře Čedok.