Provozní podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se letos v listopadu v porovnání s říjnovou situací dále zhoršily, a to výrazněji, než očekávala drtivá většina analytiků oslovených agenturou Bloomberg.
Zhoršují se už dva a půl roku. V listopadu byl důvodem výraznější než předpokládaný propad nových zakázek i samotného objemu výroby. Tento propad odráží poměrně slabou domácí i zahraniční poptávku. Průmyslové podniky reagují na slabou poptávku omezením objemu produkce a snížením její ceny. A to i přes mírný vzestup cen vstupů, způsobený zvýšením dodavatelských cen i růstem přepravních nákladů, například z důvodů stávek v přístavech. Ponižují si tedy své hrubé marže. Částečně také snižují stavy zaměstnanců, ačkoli tato redukce byla v listopadu nejmírnější od letošního března. Na poklesu nových zakázek má lví podíl nepříznivá situace v Německu a také – v sektorovém pohledu – v automobilovém průmyslu.
České průmyslníky však zatím nepřechází určitý optimismus ve výhledu do příštího roku, a to přesto, že šetření proběhlo již po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Jím slibovaná cla přitom mohou českou ekonomiku – a český průmysl – poškodit prakticky nejvíce v EU, jak vypočítává říjnová studie Konfederace dánského průmyslu. Průmyslníci zjevně předpokládají, že v tuto chvíli jsou podmínky v tuzemské výrobě tak nepříznivé, že jejich další zhoršení mají i přes zmíněnou hrozbu cel za méně pravděpodobné. Také evidentně předpokládají, že hrozba cel se nakonec nenaplní, nebo alespoň ne ve slibované výši a rozsahu.
Témata: průmysl, Donald Trump, clo, komentář
Související
6. září 2024 10:48
1. července 2024 15:09
7. května 2024 9:44
1. května 2024 15:25
8. dubna 2024 14:14
6. února 2024 9:39