Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny v průmyslu nabírají mírně na síle

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Tomáše Volfa: Ceny v průmyslu za prosinec meziročně vzrostly o 1,4 %, přičemž trhy počítaly s růstem o 1,7 %. I když tedy tempo bylo nižší, ceny pomalu nabírají na síle. Nejnižší byly v říjnu, kdy šly vzhůru jen o 0,2 %. Meziměsíčně ceny klesly o 0,5 %.

Dál pokračuje poměrně značný rozdíl v hodnotách i ve vývoji mezi spotřebitelskými a průmyslovými cenami. Zatímco ty spotřebitelské meziročně rostou o 6,9 %, ceny v průmyslu šly v prosinci nahoru jen o 1,4 %, což je nižší tempo jejich růstu, než jaké čekaly trhy.

Dnešní výsledek průmyslových cen vyznívá dvousečně. Na jedné straně ho lze vnímat jako stále nízké číslo, které je o to důležitější, že co se stane v průmyslu, se s mírným zpožděním přenese i na pulty obchodů, takže dnešní číslo můžeme číst jako potvrzení trendu směrem k nízké inflaci. Na druhé straně jejich tempo nabírá na síle.

Svou roli hraje ČNB a její možné snížení sazeb na únorovém zasedání. Nižší sazby budou pochopitelně působit lehce proinflačně, proto uvolňování měnové politiky bude pozvolné.

Témata:  průmysl

Související

Aktuálně se děje

7. října 2024 20:08

4. října 2024 9:04

Skandální premiér: Fico zaklekl redaktora Bárdyho. Požaduje 5 milionů

Slovenský premiér Robert Fico se rozhodl podat žalobu na šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petera Bárdyho kvůli jeho knize, která se zaměřuje na jeho osobu. Fico má výhrady k použití své fotografie na obálce a požaduje od Bárdyho a vydavatele knihy odškodné ve výši 100 tisíc eur (přes 2,5 milionu korun) a omluvu. Bárdy žalobu považuje za formu šikany a plánuje se proti ní bránit u soudu, přičemž stejnou částku chce Fico vymáhat také po nakladatelství Ringier Slovakia Media.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zlato láme rekordy, měď a železná ruda na vzestupu. Komodity zažívají boom

Nedávné změny na světových finančních trzích, včetně nízkých sazeb a eskalace konfliktu na Blízkém východě, vyhnaly cenu zlata opět vzhůru. Podruhé za poslední období tak překonala novou rekordní úroveň. Kromě toho zaznamenaly pozitivní cenový vývoj také průmyslové kovy. Čína se nečekaně rozhodla zavést ekonomická stimulační opatření týkající se bankovních rezerv, hypoték a trhu s nemovitostmi, což způsobilo prudký růst cen železné rudy a mědi, které dosáhly dvouměsíčního maxima.