Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína maskuje dováženou ruskou měď jako šrot. Vyhýbá se tak sankcím

Měděná huť Karabashmed, která je dceřinou společností ruské Copper Company.
Měděná huť Karabashmed, která je dceřinou společností ruské Copper Company.
Foto: Donat Sorokin / TASS

Čína začala maskovat dovážený ruský měděný drát jako kovový šrot, aby se vyhnula daním a dopadům západních sankcí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na celní údaje a anonymní zdroje obeznámené s touto záležitostí.

Měděný drát se používá hlavně k výrobě silových kabelů, zatímco měděný šrot je směs použitých produktů nasekaných na kousky o velikosti zrna. Podle agentury Reuters čínský prostředník drtí nově dovezený ruský měděný drát v odlehlé Ujgurské oblasti Sin-ťiang, která sousedí s Ruskem.

Maskování nové mědi za šrot umožňuje Rusku i Číně profitovat z rozdílů v obchodních clech, uvedly zdroje agentury. Drcený kov je také obtížnější vysledovat, což usnadňuje jeho prodej čínským výrobcům a obchodování s kupujícími, kteří se obávají ruských společností pod západními sankcemi, ačkoli neexistují žádná zákonná omezení pro nákup kovu od sankcionovaných ruských firem.

Společnost Russian Copper Company, třetí největší ruský výrobce mědi, dodala v prosinci do Číny nejméně 8 000 metrických tun měděného drátu, uvádí Reuters. Společnost byla sankcionována západními zeměmi.

Čínské a ruské celní údaje o dovozu a vývozu měděného šrotu od prosince vykazují rozdíly. Zatímco Čína deklaruje výrazně vyšší dovoz ze země, ruské údaje naznačují zanedbatelné vývozy do Číny. V prosinci Čína uvedla dovoz 6500 tun měděného šrotu, zatímco ruské údaje ukázaly pouhých 73 tun. V únoru bylo dovezeno 11 600 tun, což je významné zvýšení oproti průměrné hodnotě z předchozích let. Před prosincem Rusko nebylo hlavním dodavatelem měděného odpadu do Číny. Dochází k spekulacím ohledně klasifikace ruského šrotu, který je de facto měděnou tyčí, ale je deklarován jinak. Ruská Federální celní služba přestala zveřejňovat obchodní údaje v dubnu 2022 poté, co Rusko začalo vojenskou operaci v Ukrajině.

Témata:  Čína průmysl Rusko sankce

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy