Čína začala maskovat dovážený ruský měděný drát jako kovový šrot, aby se vyhnula daním a dopadům západních sankcí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na celní údaje a anonymní zdroje obeznámené s touto záležitostí.
Měděný drát se používá hlavně k výrobě silových kabelů, zatímco měděný šrot je směs použitých produktů nasekaných na kousky o velikosti zrna. Podle agentury Reuters čínský prostředník drtí nově dovezený ruský měděný drát v odlehlé Ujgurské oblasti Sin-ťiang, která sousedí s Ruskem.
Maskování nové mědi za šrot umožňuje Rusku i Číně profitovat z rozdílů v obchodních clech, uvedly zdroje agentury. Drcený kov je také obtížnější vysledovat, což usnadňuje jeho prodej čínským výrobcům a obchodování s kupujícími, kteří se obávají ruských společností pod západními sankcemi, ačkoli neexistují žádná zákonná omezení pro nákup kovu od sankcionovaných ruských firem.
Společnost Russian Copper Company, třetí největší ruský výrobce mědi, dodala v prosinci do Číny nejméně 8 000 metrických tun měděného drátu, uvádí Reuters. Společnost byla sankcionována západními zeměmi.
Čínské a ruské celní údaje o dovozu a vývozu měděného šrotu od prosince vykazují rozdíly. Zatímco Čína deklaruje výrazně vyšší dovoz ze země, ruské údaje naznačují zanedbatelné vývozy do Číny. V prosinci Čína uvedla dovoz 6500 tun měděného šrotu, zatímco ruské údaje ukázaly pouhých 73 tun. V únoru bylo dovezeno 11 600 tun, což je významné zvýšení oproti průměrné hodnotě z předchozích let. Před prosincem Rusko nebylo hlavním dodavatelem měděného odpadu do Číny. Dochází k spekulacím ohledně klasifikace ruského šrotu, který je de facto měděnou tyčí, ale je deklarován jinak. Ruská Federální celní služba přestala zveřejňovat obchodní údaje v dubnu 2022 poté, co Rusko začalo vojenskou operaci v Ukrajině.
Související
9. září 2024 21:30
20. srpna 2024 15:05
13. srpna 2024 12:54
28. července 2024 20:59
21. července 2024 14:23
11. července 2024 8:39