hasiči

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Rakušan: Policistů a hasičů se zamýšlené snížení platových tarifů týkat nebude

Daně a mzdy

Policistů a hasičů se zamýšlené snížení sumy na platy ve veřejném sektoru týkat nebude, uvedl dnes ve Sněmovně ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Nechystá ani jejich propouštění nebo rušení míst, neboť náklady na výsluhy by mohly být vyšší než případné úspory. Ministr ale nevyloučil to, že se úsporné opatření dotkne občanských zaměstnanců u policie. Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům řekl, že jediné, co platí, je plán celkového snížení výdajů na platy ve veřejné sféře o dvě procenta.

Policie ČR

Hasičům a policii bude možné od ledna na tísňové linky posílat nově i SMS

Aktuality

Na linky tísňového volání 112 a 150, které mají ve své působnosti hasiči, a na policejní linku 158 bude možné od večerních hodin soboty 1. ledna posílat v tísni také textové zprávy, tedy SMS. Dosud se na tyto linky dalo pouze telefonovat. Možnost posílat SMS měli jen handicapovaní, kteří se museli zaregistrovat u Hasičského záchranného sboru. Tuto změnu přináší novela zákona o elektronických komunikacích, která právě v sobotu 1. ledna vstupuje v účinnosti. ČTK to sdělila mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Studená.

Hasiči, ilustrační fotografie

Ekonomika

Hasiči, policisté a vojáci, kteří pomáhali proti covidu, dostanou odměnu

Hasiči, policisté a vojáci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, dostanou mimořádnou odměnu 20.000 Kč. Na dnešním zasedání to schválila vláda, informovali na sociálních sítích ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO). Hamáček předtím novinářům řekl, že peníze bude žádat ze státního rozpočtu, podle jeho dřívějšího prohlášení chce uvolnit zhruba 770 milionů korun. Ministerstvo obrany v tiskové zprávě uvedlo, že na odměny vojáků vyčlenil kabinet z rozpočtové rezervy 237 milionů.

Hasiči, ilustrační fotografie

Pravidelná zkouška sirén nebude ani dnes, aby nevyvolala paniku

Aktuality

Pravidelná zkouška sirén, která připadá vždy na první středu v měsíci, se dnes opět neuskuteční. Kvůli nouzovému stavu vyhlášenému vládou v souvislosti s šířením koronaviru se nekonala ani před měsícem, hasiči ji zrušili, aby sirény nevyvolaly paniku.

Ilustrační fotografie

Na tísňových linkách byla spuštěna automatická lokalizace volání

Aktuality

Na linkách tísňového volání 150, 155 a 158 i na univerzální evropské tísňové lince 112 od dnešního dne funguje automatická lokalizace volání, která pomůže přesně určit místo volajícího. Integrovaný záchranný systém si od zavedení služby slibuje výrazné zkrácení doby, která uplyne mezi voláním a poskytnutím pomoci volajícímu. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci ministerstva vnitra, hasičů, policie a záchranářů.

Hasiči, ilustrační fotografie

Vítr druhým dnem zaměstnává hasiče. Bez elektřiny je přes 40 tisíc domácností

Aktuality

Bez dodávek elektřiny je dnes kvůli silnému větru přibližně 42.000 českých domácností. V síti distribuční společnosti ČEZ je to přes 23.000 odběratelů, společnost E.ON má bez proudu 19.000 míst. Nejvíce poruch je v jižních Čechách a Libereckém kraji. Společnosti předpokládají, že většinu zákazníků připojí zpět k síti ještě dnes. ČTK to sdělily mluvčí ČEZ Soňa Holingerová a E.ON Božena Herodesová.

Hasiči, ilustrační fotografie

Aktuality

V Brně se kvůli očekávanému větru zavírají parky i hřbitovy

Veřejná zeleň města Brna kvůli výstraze meteorologů před silným větrem preventivně uzavírá městské parky, zůstanou uzavřené do úterního poledne. ČTK to řekl ředitel příspěvkové organizace Jozef Kasala. Zavřené zůstanou i hřbitovy. Uzavřený zůstane například i zámecký park ve Slavkově.

Hasiči, ilustrační fotografie

V Peci pod Sněžkou shořela chata Bažina. Škoda je nejméně milion

Aktuality

V Peci pod Sněžkou u sjezdovky Javor v noci na dnešek shořela chata Bažina. Škoda bude nejméně milion korun. Příčinu ohně hasiči vyšetřují. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Chata byla podle hasičů prázdná. Pro hašení hasiči použili vodu ze zasněžovacího systému sjezdovky. S těžkou technikou a s cisternami se k chatě nemohli dostat. ČTK to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Hasiči, ilustrační fotografie

Policistům a hasičům by se měl příští rok zvýšit plat o 1 500 korun

Aktuality

Policistům a hasičům by se měl v příštím roce zvýšit plat minimálně o 1500 korun měsíčně. Shodli se na tom dnes zástupci odborových organizací útvarů s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí vnitra Klára Dlubalová. Podle dřívějších informací Unie bezpečnostních složek činí průměrný plat policistů přibližně 43.000 korun, v reálu ale řadoví policisté dostávají okolo 30.000 korun hrubého. Nástupní plat policistů se pohybuje okolo 24.000 korun.

Hasiči, ilustrační fotografie

Aktuality

Tragédie na Břeclavsku. Muže zasypala ve studni zemina. Šance na přežití mizí

Hasiči ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku dnes pokračují ve snaze vyprostit šestadvacetiletého muže, kterého v sobotu zasypala zemina ve studni v hloubce asi deseti metrů. Práce zbrzdila betonová deska, přes kterou se museli dostat. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Šance, že by muž přežil, je podle něj minimální. Zatím nevědí, kdy se k němu dostanou.

Hasiči, ilustrační fotografie

Počasí v Česku: Kvůli silnému větru měli hasiči přes 2 800 výjezdů

Aktuality

Hasiči v Česku vyjížděli od nedělního odpoledne k 2872 událostem spojeným se silným větrem. Většinou odstraňovali spadlé stromy a větve nebo zajišťovali utržené střechy, informovala mluvčí hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Průměrně hasiči vyjíždějí ke 163 technickým zásahům denně.

Policie ČR

Policisté, vojáci či hasiči dostanou od ledna o stokoruny více

Aktuality

Policistům, vojákům či hasičům by se měly od začátku roku zvýšit služební tarify o dvě procenta. Měsíčně tak dostanou řádově o stokoruny více. Počítají s tím návrhy nařízení vlády, které ve středu projedná vláda. Navrhovaný růst odpovídá rozhodnutí vlády z poloviny září o navýšení platů příslušníků bezpečnostních sborů.

Ilustrační fotografie

Ledovka pokryla západ Čech. Hasiči doporučují řidičům nevyjíždět!

Aktuality

Hasiči doporučují v Karlovarském kraji kvůli ledovce řidičům vůbec nevyjíždět. Potíže jsou na dálnici D6, kvůli nehodám se tam tvoří kolony, záchranáři zasahují i na dalších místech v kraji. Řidiči by měli být ohleduplní a zasahujícím složkám integrovaného záchranného systému umožnit průjezd k místu nehody, upozornil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Mrznoucí déšť komplikuje od rána dopravu především na silnicích na Chebsku a Sokolovsku, na ledovku by si měli dát pozor i chodci.

Práce v kanceláři

Ekonomika

Práce na směny ničí život! Přesto lidem nevadí?

Na základě průzkumů společnosti Déhora nemají lidé pracující ve směnném režimu dostatek času na soukromý život a často čelí zdravotním problémům i únavě. Uvítali by proto možnost se na plánování svých směn podílet, aby je přizpůsobili svým potřebám.

Oheň, ilustrační fotografie

Dejte si v březnu pozor na oheň. Loni touto dobou poničil nejvíc domácností

Pojištění

V roce 2017 napáchal oheň v českých domácnostech škody za stamiliony. Hasiči vyjížděli k celkem 108 případům, kdy oheň zachvátil byt nebo jiné obytné prostory, a poškození museli na jeho obnovu vynaložit více než milion korun. Právě loňský březen se zapsal z hlediska četnosti požárů na první místo mezi černá čísla. V průběhu tohoto měsíce oheň zničil třináct domácností, majetková újma se vyšplhala na téměř 25 milionů korun. Nepodceňujte proto ochranu svého majetku, nebo vám zbydou jen oči pro pláč.

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pilulka v krizi: Akcie na historickém minimu, chybějící finanční prostředky a boj o přežití

Online lékárna Pilulka, kdysi vycházející hvězda českého trhu, se v současnosti nachází v kritické situaci. Akcie společnosti na pražské burze klesly na historické minimum, což je odrazem turbulentního období poznamenaného neúspěšnou expanzí a širším zpomalením elektronického obchodu. Navzdory snahám o zlepšení finanční situace společnost stále nemá dostatek kapitálu a její budoucnost zůstává nejistá. Vedení společnosti však věří v lepší zítřky.