V Brně se kvůli očekávanému větru zavírají parky i hřbitovy

Veřejná zeleň města Brna kvůli výstraze meteorologů před silným větrem preventivně uzavírá městské parky, zůstanou uzavřené do úterního poledne. ČTK to řekl ředitel příspěvkové organizace Jozef Kasala. Zavřené zůstanou i hřbitovy. Uzavřený zůstane například i zámecký park ve Slavkově.

Hasiči, ilustrační fotografie

Organizace se v Brně stará o parky a také o stromořadí. "Parky uzavíráme z důvodu výstrahy hydrometeorologického ústavu, v parcích může hrozit pád větví ze stromů," uvedl ředitel.

V této chvíli se uzavírá Wilsonův les, začíná se uzavírat park Špilberk, pak přijdou na řadu podle ředitele Denisovy sady, Koliště 1, Lužánky a Tyršův sad. Cesty jsou uzavřeny páskou, v místě je i informační plastová cedule varující před pádem větví.

Od dnešních 10:00 budou zavřené i všechny brněnské hřbitovy, a to do úterních 12:00, uvedl v tiskové zprávě mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. "Je možné, že se otevřou dříve, ale pouze v případě příznivé předpovědi. O případných změnách bude Správa hřbitovů města Brna společně s Magistrátem města Brna informovat," uvedl Poňuchálek.

Uzavřený je pro dnešek i zámecký park ve Slavkově u Brně, stojí na facebooku zámku. Z bezpečnostních důvodů pak ve Slavkově zůstane zavřené i kluziště u Golf Hotelu Austerlitz.

Na jihu Moravy zatím silný vítr nefouká, hasiči v noci zasahovali podle jejich mluvčího Jaroslava Mikošky asi u tří událostí spojených s větrem. Řešili ale nějaké hovory původně směrované na tísňovou linku hasičů ve Středočeském kraji. Ta ale kvůli vysokému množství hlášení ze středních Čeh měla chvílemi přetíženou kapacitu, a některé z hovorů tak přecházely do jiných krajů. "Funguje to tak standardně, když je linka zahlcená, telefonáty přepadávají do jiných krajů. Linka v Jihomoravském kraji tak přijímala některé události za Středočeského kraje," uvedl Mikoška. Neznamená to ale, že hasiči z jihu Moravy vyjížděli do Středočeského kraje, události operační středisko vyřizovalo a postupovalo zpět.

Podle výstrahy meteorologů hrozí dnes a v úterý v Česku velmi silný vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 70 - 110 kilometrů v hodině, místy i více - tedy až síly orkánu. Podle předpovědi by měly největší poryvy zasáhnout Jihomoravský kraj později dopoledne, později odpoledne a večer by měl vítr slábnout.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky