Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Brně se kvůli očekávanému větru zavírají parky i hřbitovy

Hasiči, ilustrační fotografie
Hasiči, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Veřejná zeleň města Brna kvůli výstraze meteorologů před silným větrem preventivně uzavírá městské parky, zůstanou uzavřené do úterního poledne. ČTK to řekl ředitel příspěvkové organizace Jozef Kasala. Zavřené zůstanou i hřbitovy. Uzavřený zůstane například i zámecký park ve Slavkově.

Organizace se v Brně stará o parky a také o stromořadí. "Parky uzavíráme z důvodu výstrahy hydrometeorologického ústavu, v parcích může hrozit pád větví ze stromů," uvedl ředitel.

V této chvíli se uzavírá Wilsonův les, začíná se uzavírat park Špilberk, pak přijdou na řadu podle ředitele Denisovy sady, Koliště 1, Lužánky a Tyršův sad. Cesty jsou uzavřeny páskou, v místě je i informační plastová cedule varující před pádem větví.

Od dnešních 10:00 budou zavřené i všechny brněnské hřbitovy, a to do úterních 12:00, uvedl v tiskové zprávě mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. "Je možné, že se otevřou dříve, ale pouze v případě příznivé předpovědi. O případných změnách bude Správa hřbitovů města Brna společně s Magistrátem města Brna informovat," uvedl Poňuchálek.

Uzavřený je pro dnešek i zámecký park ve Slavkově u Brně, stojí na facebooku zámku. Z bezpečnostních důvodů pak ve Slavkově zůstane zavřené i kluziště u Golf Hotelu Austerlitz.

Na jihu Moravy zatím silný vítr nefouká, hasiči v noci zasahovali podle jejich mluvčího Jaroslava Mikošky asi u tří událostí spojených s větrem. Řešili ale nějaké hovory původně směrované na tísňovou linku hasičů ve Středočeském kraji. Ta ale kvůli vysokému množství hlášení ze středních Čeh měla chvílemi přetíženou kapacitu, a některé z hovorů tak přecházely do jiných krajů. "Funguje to tak standardně, když je linka zahlcená, telefonáty přepadávají do jiných krajů. Linka v Jihomoravském kraji tak přijímala některé události za Středočeského kraje," uvedl Mikoška. Neznamená to ale, že hasiči z jihu Moravy vyjížděli do Středočeského kraje, události operační středisko vyřizovalo a postupovalo zpět.

Podle výstrahy meteorologů hrozí dnes a v úterý v Česku velmi silný vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 70 - 110 kilometrů v hodině, místy i více - tedy až síly orkánu. Podle předpovědi by měly největší poryvy zasáhnout Jihomoravský kraj později dopoledne, později odpoledne a večer by měl vítr slábnout.

Témata:  Brno hřbitov vítr vichřice Sabine (únor 2020) hasiči

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy