Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Období vypalování trávy a klestí je tady. Pozor na vysoké pokuty

Hasiči, ilustrační fotografie
Hasiči, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Hasiči varují. Začíná období, ve kterém často vznikají rozsáhlé požáry při vypalování trávy nebo klestí. To je přitom zakázané. Zatím největší z nich zaměstnal včera stovku hasičů na pomezí Zlínského a Jihomoravského kraje.

Sotva skončila zima, už začíná pro hasiče snad nejtěžší období. S oteplením nastupují série požárů v přírodě - hoří lesy, louky, pole nebo tráva okolo železničních tratí.

Velkou spoušť nadělal včerejší požár u Javorníku na Hodonínsku. Těžká hasičská technika se úzkými lesními cestami dostávala jen obtížně. A hasiči tak museli hasit i lopatami.

A výsledek pálení klestí? 8 hektarů zničeného lesa, škoda přes milion korun. Obdobný požár pro techniku na nepřístupném místě likvidovali hasiči před pár dny na Vsetínsku u Huslenek. Plameny zastavili těsně před vzrostlým lesem. Hodně jim pomohl vrtulník, který včera u Javorníku kvůli větru nemohli nasadit.

Jen za víkend hořelo na desítkách míst napříč republikou - lesy třeba u Horního Štěpánova na Prostějovsku, v Zašové na Vsetínsku nebo v Chvalčově na Kroměřížsku. Vypalování trávy zbytečně zaměstnalo hasiče třeba u Olomouce, v Čekyni u Přerova, Plzni nebo Hrádku nad Nisou na severu Čech.

Hlavně zahrádkáři jsou zkrátka nepoučitelní - obyčejné vypalování trávy přitom může viníka požáru vyjít hodně draho. Pro fyzické osoby je pokuta až 25 tisíc, pro firmy a podnikatele dokonce až milion.

Témata:  požáry hasiči

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy