Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hasiči v Brně testují v autech systém, který jim nastavuje volno na křižovatkách

Hasiči, ilustrační fotografie
Hasiči, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Brněnští hasiči testují v 16 zásahových vozech inteligentní komunikační systém, které komunikuje se semafory na křižovatkách velkého městského okruhu a na radiálách a umožňuje nastavit volnou cestu při zásahu.

Na stejném základě je postavený i řídicí informační systém dopravního podniku, proto mohou hasičské vozy komunikovat i se všemi vozidly MHD a jejich řidiči tak s předstihem zjistí, že se k nim blíží zásahové vozidlo, uvedl dnes při představení systému ředitel brněnských hasičů Petr Oháňka. Do budoucna se má systém ve městě rozšířit na další křižovatky, na další vozidla integrovaného záchranného systému a potenciálně i uživatele všech aut.

Díky systému by měla být jízda hasičů k zásahu bezpečnější a vyloučit potenciálně nebezpečné kolizní situace. Přináší větší informovanost a teoreticky i bezpečnost účastníků provozu. Hasičům či záchranářům může snížit dojezdový čas. Aktuálně využívají hasiči preferenci na 26 křižovatkách. Další potenciál rozšíření systému je možný přibližně v 80 křižovatkách, které inteligentním systémem vybavil Dopravní podnik města Brna, a na dalších 20 nově rekonstruovaných křižovatkách.

Společně s hasiči se na projektu nazvaném C-ROADS podílejí i Brněnské komunikace jako městská společnost, jež má na starosti provoz a údržbu silnic ve městě.

Témata:  hasiči Brno

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy