Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vítr druhým dnem zaměstnává hasiče. Bez elektřiny je přes 40 tisíc domácností

Hasiči, ilustrační fotografie
Hasiči, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Bez dodávek elektřiny je dnes kvůli silnému větru přibližně 42.000 českých domácností. V síti distribuční společnosti ČEZ je to přes 23.000 odběratelů, společnost E.ON má bez proudu 19.000 míst. Nejvíce poruch je v jižních Čechách a Libereckém kraji. Společnosti předpokládají, že většinu zákazníků připojí zpět k síti ještě dnes. ČTK to sdělily mluvčí ČEZ Soňa Holingerová a E.ON Božena Herodesová.

ČEZ dnes v 10:00 evidoval 129 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny přes 23.000 odběrných míst. "Během rána a dopoledne přibylo kolem čtyř desítek nových poruch na vedení vysokého napětí, příčinou byl silný vítr i nalomené stromy, které popadaly až dnes do vedení," uvedla mluvčí ČEZ. Situace se přesto uklidňuje. Kolem dnešních 06:00 ČEZ evidoval 37.000 domácností bez proudu.

Ve středních Čechách zbývá technikům ČEZ připojit 3800 odběratelů. V Královéhradeckém kraji je bez proudu 5000 a v Plzeňském kraji 2000 přípojek. "Nejvíce odběratelů bez elektřiny je aktuálně v Libereckém kraji. Zde pracujeme na obnovení dodávky 6300 odběratelům," uvedla dnes dopoledne Holingerová.

Kvůli vysokému množství poruch trvá kalamitní stav, který ČEZ vyhlásil ve vybraných okresech pěti krajů. "Předpoklad odvolání kalamitního stavu je v odpoledních hodinách," dodala mluvčí ČEZ.

ČEZ odběratelům doporučuje sledovat informace na webu www.cezdistribuce.cz a poruchy hlásit na bezplatnou linku 800 850 860 nebo webu www.bezstavy.cz.

Distributor E.ON měl dnes dopoledne 19.000 poruch. Polovina připadla na Táborsko, Jindřichohradecko a Českokrumlovsko. Na jihu Moravy, konkrétně na Hodonínsku, Znojemsku a Břeclavsku, bylo bez elektřiny 4500 domácností a nové poruchy přibyly na Kroměřížsku ve Zlínském kraji. "Věříme, že se číslo během dne sníží nebo úplně vynuluje, předpověď počasí ale není moc příznivá," uvedla Herodesová.

Odstraňování následků po silném větru zaměstnává hasiče ve zvýšené míře i dnes. K 10:00 měli 617 technických zásahů, nejvíc výjezdů má Středočeský a Jihočeský kraj a Vysočina, sdělila ČTK mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená. V pondělí vyjeli hasiči kvůli silnému větru k 5018 událostem, přičemž takzvaných technických zásahů bývá průměrně 162 za celý den. Silný vítr má v Česku foukat až do středečního večera.

Silný vítr zasáhl Česko v noci na pondělí. Na řadě míst způsobil výpadky proudu a zkomplikoval dopravu. Podle meteorologů dnes večer a v noci na středu vítr sice zeslábne, ve středu ale opět zesílí a v nárazech bude mít rychlost až 70 kilometrů v hodině, na horách i více.

Témata:  vichřice Sabine (únor 2020) počasí vítr hasiči

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy