soudy

Ilustrační fotografie

Jak na mimosoudní řešení sporů

Ekonomika

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Ruský Gazprom žaluje český NET4GAS. Oba státní podniky jsou ve sporu už zhruba rok

Komentář Lukáše Kovandy: Rusko žaluje Česko. U petrohradského rozhodčího soudu. Tedy přesněji, exportní divize ruského státem ovládaného plynárenského podniku Gazprom žaluje českého provozovatele plynovodů NET4GAS. Toho loni koupil český stát prostřednictvím společnosti ČEPS, jejímž majitelem je ministerstvo průmyslu a obchodu.

Ilustrační fotografie

Snížení valorizace je v souladu s literou zákona, řekl soud

Důchody a sociální podpora

Komentář Lukáše Kovandy: Poslední naděje důchodců na vyšší penze padla. Ústavní soud nepřekvapivě zamítl stížnost ANO na loňské snížení mimořádné valorizace. Verdikt je třeba respektovat, navíc když k němu soudci dospěli jasnou většinou 12:3. Přesto je třeba opět, i po vynesení rozsudku, říci, že loňská lednová inflace byla sice vysoká, dokonce historicky rekordně, ne však nečekaně vysoká.

Ilustrační fotografie

Podnikatel, který nepoučí, nemusí dostat zaplaceno

Ekonomika

Právo odstoupit od smlouvy uzavřené nejen na internetu do 14 dnů od jejího uzavření již vstoupilo do běžného povědomí. Podnikatel má také povinnost spotřebitele o tomto právu řádně poučit. Pokud tak neučiní, lhůta pro odstoupení od smlouvy se může protáhnout až o jeden rok. Podle nedávného rozsudku Soudního dvora Evropské unie se však pro podnikatele nemusí jednat o jediný nepříznivý následek porušení informační povinnosti. V určitých případech totiž spotřebitelé za již poskytnutou službu nemusí platit.

Ilustrační fotografie

Stát plánuje nová pravidla pro rozvody. Rozvod má být levnější, rychlejší a přátelštější

Aktuality

Rozvodové soudy už nebudou muset zjišťovat příčiny rozvratu manželství či splnění půlroční odluky manželů. Počítá s tím návrh, který připravilo ministerstvo spravedlnosti s poslankyní Evou Decroix (ODS). Poslankyně na dnešní tiskové konferenci uvedla, že zmíněné povinnosti soudů jsou přežitkem. U nesporných rozvodů by soudům měl dále odpadnout i povinný výslech manželů, postačí přítomnost jejich právních zástupců. Záměr podpořila Česká advokátní komora.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Soud potrestal čtyři ženy za falšování covidových certifikátů

Vsetínský okresní soud potrestal čtyři ženy za falšování certifikátů o absolvovaném očkování proti covidu-19. Hlavní organizátorce uložil úhrnný trest odnětí svobody na deset měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let a peněžitý trest 24.650 korun. Peněžité tresty od 20.000 do 122.500 korun musejí na základě rozhodnutí soudu zaplatit další tři ženy, které v případu figurovaly.

Ilustrační fotografie

Společnost Amazon napadla u soudu pravidla EU pro internetový obsah

Ekonomika

Americký internetový prodejce Amazon podal právní námitku proti svému zařazení do skupiny společností, na které se vztahují přísná pravidla Evropské unie týkající se internetového obsahu. Tvrdí, že by jeho začlenění bylo nespravedlivé, pokud by nebyli podobně označeni také ostatní velcí maloobchodníci v EU, uvedla agentura Reuters. Amazon je první americkou firmou, která pravidla napadla.

Petr Pavel

Aktuality

Pavel: Za úniky z trestních spisů by měli být trestáni ti, co je umožnili

Za úniky z trestních spisů by měli být trestáni zejména ti, kteří je umožnili. Na novinářský dotaz to dnes po návštěvě Senátu řekl prezident Petr Pavel. Reagoval tak na názor ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který chce zahájit debatu o zakotvení trestnosti úniků údajů z trestních spisů, což by se týkalo i novinářů a třetích osob.

Ilustrační fotografie

Stát loni vyplatil rekordní odškodnění za nezákonná stíhání a vazbu

Aktuality

Stát musel za loňský rok vyplatit lidem rekordní odškodnění za nezákonná trestní stíhání a vazbu. Celkově šlo na satisfakci kvůli chybnému postupu policie a státních zástupců téměř 109 milionů korun. Vyplývá to ze statistiky ministerstva spravedlnosti, kterou zveřejnil časopis Neovlivní.cz. V roce 2021 to přitom bylo o čtyřicet milionů méně a ani v předchozích letech odškodnění nikdy nepřekročilo stomilionovou hranici.

Ilustrační fotografie

Propuštění z armády kvůli očkování bylo podle soudu nezákonné

Aktuality

Městský soud v Praze dal za pravdu bývalému vojákovi, který se správní žalobou bránil nucenému odchodu z armády poté, co kvůli zdravotním problémům odmítl očkování. Muž se tak podle své advokátky může rozhodnout, zda se do služby vrátí, a má také nárok na doplacení služebního příjmu za dobu nezákonného propuštění. Rozsudek není pravomocný. Napsal to dnes server Seznam Zprávy.

Ilustrační fotografie

Česká justice je kvůli podfinancování před kolapsem, uvedli předsedové soudů

Ekonomika

Česká justice je podle předsedů soudů před kolapsem. V prohlášení, které dnes médiím rozeslal Nejvyšší soud, uvedli, že vláda Petra Fialy (ODS) v rozporu se svým programovým prohlášením odmítla dostatečně zvýšit platy justičních zaměstnanců. Předsedové soudů varovali, že za stávajících podmínek nemohou garantovat chod soudů. Dodali, že pokud se situace nezmění, může řada soudů citelně omezit svou činnost. Podrobněji se k věci vyjádří na středeční tiskové konferenci. Reakci členů vlády ČTK zjišťuje.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Soud potvrdil verdikt, který znemožnil stahování některých filmů z Ulož.to

Nejvyšší soud (NS) potvrdil verdikt, na jehož základě nelze na serveru Ulož.to vyhledat a stáhnout Pelíšky a dalších pět českých filmů. Zamítl dovolání pražské společnosti Uloz.to cloud a zároveň odmítl podnět autorskoprávní agentury Dilia, která sice v řízení uspěla, ale nikoliv ve všech žalobních bodech. Loňské rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, jedno z nejdůležitějších v oblasti autorských práv na internetu, tak platí beze změn. Obsáhlý rozsudek NS je ode dneška dočasně zpřístupněný na úřední desce. Provozovatelé serveru už dříve označili verdikt za hrozbu pro svobodný internet.

Ilustrační fotografie

Morawiecki: ČR u Soudního dvora EU stáhla žalobu na Polsko kvůli dolu Turów

Aktuality

Česko podle polského premiéra Mateusze Morawieckého stáhlo žalobu, kterou na Polsko podalo kvůli tomu, že povolilo prodloužit těžbu hnědého uhlí v dole Turów u hranic Libereckého kraje. Morawieckého cituje agentura PAP. Polský premiér a jeho český protějšek Petr Fiala ve čtvrtek podepsali mezivládní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v dole Turów.

Ilustrační fotografie

Přišel vám od soudu platební rozkaz? Jste přesvědčeni, že nic nedlužíte? Podejte včas odpor

Finance

Obdržet dopis s barevným pruhem, ve kterém se ukrývá platební rozkaz, může znamenat pro většinu lidí pořádný šok. V těchto dnech takové nemilé překvapení čekalo na řadu klientů společnosti Centrum aukcí.cz, jejíž praktiky vůči spotřebitelům dTest setrvale kritizuje. Firma podala na své dlužníky návrhy na vydání platebního rozkazu. Okresní soudy začínají tyto návrhy vyřizovat a vystavují platební rozkazy. Jak se těmto platebním rozkazům mají spotřebitelé bránit? A na co si musejí dávat pozor?

Václav Klaus

Klaus podal na ministerstvo žalobu kvůli udělení pokuty za projev bez roušky

Aktuality

Bývalý prezident Václav Klaus podal k pražskému městskému soudu žalobu na ministerstvo zdravotnictví kvůli pokutě 8000 korun za loňské vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze. Podle Klause je uložení pokuty trestem za politický akt, nikoli za porušení hygienických pravidel nastavených ministerstvem v souvislosti s epidemií nemoci covid-19. Soudí, že krátký projev venku před minimem posluchačů nemohl mít žádné epidemické následky. Podle něj si úřad navíc vynucuje dodržování opatření, které následně zrušil soud pro nezákonnost. Pokutu nicméně zaplatil. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Ilustrační fotografie

Agrofert žaluje Evropskou komisi, chce odblokovat dotace

Aktuality

Společnost Primagra z holdingu Agrofert v únoru podala k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Evropskou komisi. Chce uvolnit dotace blokované na základě auditu o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Soud se zatím zabývá tím, zda je žaloba přípustná. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Agrofert patří do svěřenských fondů, do kterých Babiš vložil akcie svých firem.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy