Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Společnost Amazon napadla u soudu pravidla EU pro internetový obsah

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Americký internetový prodejce Amazon podal právní námitku proti svému zařazení do skupiny společností, na které se vztahují přísná pravidla Evropské unie týkající se internetového obsahu. Tvrdí, že by jeho začlenění bylo nespravedlivé, pokud by nebyli podobně označeni také ostatní velcí maloobchodníci v EU, uvedla agentura Reuters. Amazon je první americkou firmou, která pravidla napadla.

Amazon požádal Tribunál Evropské unie, druhý nejvyšší evropský soud se sídlem v Lucemburku, aby zrušil jeho označení "velmi velká internetová platforma" (VLOP) podle zákona o digitálních službách. Akt o digitálních službách (DSA) je podle Amazonu navržen tak, aby řešil systémová rizika, která představují velmi velké společnosti, jejichž hlavní výnosy tvoří reklama a které šíří projevy a informace. Většina výnosů Amazonu však pochází z maloobchodní činnosti a její obchod poskytuje zboží k prodeji a nešíří obsah jako jsou dezinformace, které má DSA řešit. Firma je kvůli zařazení mezi VLOP nucena plnit náročné administrativní povinnosti, které nepřinášejí prospěch spotřebitelům, tvrdí Amazon.

Zásadním kritériem pro zařazení mezi VLOP je, že firma musí mít v EU více než 45 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Mezi internetové platformy s globálním dopadem řadí Brusel dále například pět dceřiných společností Alphabetu (mimo jiné Google Maps, Google Play či Google Shopping), dvě divize Mety (Facebook, Instagram), LinkedIn spadající pod Microsoft, Twitter, AliExpress ze skupiny Alibaba, Booking.com, Wikipedii anebo čínský TikTok.

EU přijala souhrn pravidel regulujících provoz internetu loni s cílem posílit dohled nad překotně se vyvíjejícím virtuálním prostředím, zlepšit dodržování práv uživatelů a omezit vliv největších firem. Platformy ze stanoveného seznamu musí pravidelně dokládat, jak plní své povinnosti. V případě porušení pravidel jim hrozí pokuta ve výši až šesti procent globálního celoročního obratu.

Podobný krok jako Amazon učinil koncem června také největší evropský internetový prodejce textilu Zalando. Tvrdí, že Evropská komise při jeho hodnocení nezohlednila hybridní povahu obchodního modelu Zalanda a skutečnost, že nepředstavuje systémové riziko šíření škodlivého nebo nezákonného obsahu od třetích stran.

Témata:  Amazon soudy EU

Aktuálně se děje

9. července 2024 11:05

8. července 2024 10:38

Novela zákoníku práce letos přiznává dovolenou také brigádníkům. Kdy mají nárok? Jak dovolenou vypočítat?

Také brigádník potřebuje čas na odpočinek a regeneraci, zvlášť pokud pracuje dlouhodobě. V letošním roce poprvé si mohou lidé pracující na dohody vybírat díky novele zákoníku práce dovolenou stejně jako zaměstnanci pracující na hlavní pracovní poměr. Jak se počítá a za jakých podmínek si ji mohou vzít?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Daří se vládě ozdravovat veřejné finance? Detailní pohled na čísla

Hospodaření státního rozpočtu – tedy to, za které odpovídá vláda – bylo letos v prvním pololetí nejlepší od roku 2019. Pololetní schodek vládního hospodaření je totiž nominálně nižší než v letech 2020 až 2023, necelých 180 miliard korun. Přesto veřejný dluh narůstá za vlády premiéra Petra Fialy zhruba stejně rychle jako za covidu. I když mezitím stouply daně a odvody, nejen v rámci konsolidačního balíčku. Jak to jde dohromady? A plní současná vláda svůj předvolební slib konsolidace veřejných financí?