Propuštění z armády kvůli očkování bylo podle soudu nezákonné

Městský soud v Praze dal za pravdu bývalému vojákovi, který se správní žalobou bránil nucenému odchodu z armády poté, co kvůli zdravotním problémům odmítl očkování. Muž se tak podle své advokátky může rozhodnout, zda se do služby vrátí, a má také nárok na doplacení služebního příjmu za dobu nezákonného propuštění. Rozsudek není pravomocný. Napsal to dnes server Seznam Zprávy.

Ilustrační fotografie
reklama

Jedenačtyřicetiletý četař v záloze Robert Mikuláš odmítl druhé povinné očkování proti klíšťové encefalitidě, protože po první vakcíně se u něj rozvinula roztroušená skleróza. Obával se toho, že další dávka by jeho zdravotní stav zhoršila a podle Seznam Zprávy mu v tom dali za pravdu odborní lékaři. Armáda však na povinnosti plošného očkování trvala, proti propuštění Mikulášovi nepomohlo ani odvolání u tehdejšího náčelníka generálního štábu Aleše Opaty.

Mikuláš tak musel opustit místo technika roty velitelského družstva 14. pluku logistické podpory v Pardubicích. Po odchodu z armády se stal revizorem u pardubického dopravního podniku.

Správní žalobě bývalého vojáka dal za pravdu předseda senátu pražského městského soudu Milan Tauber. "Soud potvrdil naše námitky a konstatoval, že nařízení, kterým byla uložena plošná povinnost k podstoupení očkování, vybočovalo ze zákonných mantinelů, a proto bylo i samotné rozhodnutí o propuštění stojící na takovém podkladě nezákonné," uvedla Mikulášova advokátka Alice Hejzlarová. "Klient se po nabytí právní moci může rozhodnout, zda se do služby vrátí či nikoli. Současně má nárok na doplacení služebního příjmu za dobu nezákonného propuštění," dodala.

Generální štáb, respektive ministerstvo obrany, mají dva týdny ode dne doručení rozhodnutí na to, aby případně podaly proti rozhodnutí soudu kasační stížnost. Jestli se k tomu chystají a zdali věc bude případně řešit Nejvyšší správní soud, nechtěly sdělit, píše Seznam Zprávy. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nicméně podle serveru slíbila ombudsmanovi, že kvůli tomuto případu bude iniciovat změnu novely zákona o ochraně veřejného zdraví a provedení novelizace očkovací vyhlášky.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky