Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tesla musí zaplatit bývalému zaměstnanci odškodné 130 milionů dolarů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Grafton

Americká automobilka Tesla musí svému bývalému černošskému zaměstnanci zaplatit více než 130 milionů dolarů (2,8 miliardy Kč). Soud ho nařídil odškodnit za práci v rasistickém, jemu nepřátelském prostředí. Informuje o tom deník The Wall Street Journal (WSJ).

Soudní porota shledala, že výrobce elektromobilů neprovedl přiměřené kroky, aby zabránil rasovému obtěžování agenturního pracovníka Owena Diaze. Ten pracoval v letech 2015 a 2016 jako operátor výtahu v továrně Tesly ve Fremontu.

Tesla ve zprávě zaměstnancům uvedla, že soud se zabýval rasovými nadávkami, které padaly v továrně a rasistickými graffiti nasprejovanými na toaletách. Uvedla také, že Diaz si na obtěžování třikrát stěžoval a že pokaždé zakročila.

"Přestože jsme pevně přesvědčeni, že tyto skutečnosti neodůvodňují verdikt poroty v San Francisku, uznáváme, že v letech 2015 a 2016 jsme nebyli dokonalí,“ napsala Tesla. Dodala, že od doby, kdy ve firmě pracoval Diaz, podnikla řadu změn. Mimo jiné vytvořila týmy, které se budou zabývat vyšetřováním stížností zaměstnanců a zajišťováním rovných příležitostí zaměstnanců ve společnosti.

Podle loni zveřejněné zprávy vyšlo najevo, že černošští zaměstnanci tvoří jen čtyři procenta vedoucích pracovníků ve firmě. Černoši podle ní také představují v celých Spojených státech jen asi deset procent zaměstnanců Tesly, napsala agentura Reuters.

Témata:  Tesla USA soudy

Aktuálně se děje

20. května 2026 15:20

18. května 2026 16:55

Rodičovský příspěvek poroste. Vláda schválila jeho navýšení

Vláda dnes schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky na zvýšení celkové částky rodičovského příspěvku. Nově by měl činit 400 000 korun. U dvojčat nebo vícerčat by se částka zvýšila na 800 000 korun. Navýšení se bude týkat dětí narozených po 1. lednu 2027. Návrh nyní zamíří do Poslanecké sněmovny.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy