Soud potrestal čtyři ženy za falšování covidových certifikátů

Vsetínský okresní soud potrestal čtyři ženy za falšování certifikátů o absolvovaném očkování proti covidu-19. Hlavní organizátorce uložil úhrnný trest odnětí svobody na deset měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let a peněžitý trest 24.650 korun. Peněžité tresty od 20.000 do 122.500 korun musejí na základě rozhodnutí soudu zaplatit další tři ženy, které v případu figurovaly.

Ilustrační fotografie

Na posun v případu dnes upozornil Český rozhlas Zlín, verdikt vsetínského soudu v kauze dnes ČTK potvrdil jeho předseda Pavel Kotrady.

Ženy si na úplatcích podle policie přišly téměř na 500.000 korun. Dvě z nich pracovaly ve vsetínském očkovacím centru. V případě jedné z obžalovaných, která prohlásila vinu, rozhodoval okresní soud začátkem srpna rozsudkem. U dalších tří v červnu takzvaným trestním příkazem, tedy bez projednání věci v hlavním líčení. "Všechna rozhodnutí jsou pravomocná," řekl ČTK Kotrady.

Soud ženám uložil též tresty propadnutí majetku, a to více než 467.000 korun a také kosmetických přípravků a potravinových doplňků za více než 23.000 korun, které trestnou činností získaly. Jedna z žen navíc musí ministerstvu financí uhradit škodu téměř 50.000 korun.

Dvěma obžalovaným hrozilo až pět let za mřížemi, dalším dvěma čtyři respektive tři roky ve vězení. Ženy se podle dřívějšího vyjádření policie falšováním dokumentů o očkování zabývaly nejméně od září 2021, stíhané byly od předloňského prosince. Kriminalisté je vinili z přijetí úplatku a z padělání a pozměnění veřejné listiny. "Padělané certifikáty opatřily 74 lidem. Ty nyní policie prošetřuje pro podezření z podplácení," uvedl Český rozhlas Zlín.

Dvě ženy zajišťovaly podle kriminalistů zájemce o očkovací certifikát bez skutečné vakcinace. Další dvě pracovaly ve vsetínském očkovacím centru a evidovaly zájemce do příslušných systémů, aniž by tito očkování skutečně podstoupili. Zprostředkovatelky podle policie posílaly potřebné údaje o zájemcích pracovnici očkovacího centra a následně vybíraly od zájemců 2000 až 7000 korun za jednu dávku.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky