Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

dTest: Pozor na šmejdské praktiky společnosti Centrum aukcí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Společnost Centrum aukcí provozující portál S-drazby.cz je mezi ochránci spotřebitelů velmi dobře známá. Využívá nepozornosti spotřebitelů při registraci do portálu a za tuto registraci si účtuje pět tisíc korun.

Mnoho spotřebitelů se skřípěním zubů cenu registrace zaplatilo, jen zlomek nikoliv. dTest na praktiky společnosti v minulosti upozorňoval, podal i podnět České obchodní inspekci, která následně společnosti uložila několik pokut, poslední ve výši 1,5 milionu korun. Nyní máme k dispozici dvě rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové, která postup ČOI, a tedy i názor dTestu, potvrzují. Společnost Centrum aukcí však ve svých šmejdských praktikách stále pokračuje, jak je vidět ze stížností spotřebitelů ve službě VašeStížnosti.cz.

Přemýšleli jste někdy, jaký je obchodní model šmejdských společností, který se jim vyplácí i přes rizika spojená s možnými pokutami a prohranými soudy? Pokud ne, doporučujeme vaši pozornost upřít na jedno z vyjádření společnosti Centrum aukcí pod stížností spotřebitele v bezplatné službě spotřebitelské organizace dTest VašeStížnosti.cz. Společnost tam v reakci na ironický úsměšek jednoho poškozeného spotřebitele reaguje takto (doslovná citace): „Jen se smějte, smích léčí, ročně se na nás obrátí cca 52 tis tazatelů, tak si to se smíchem spočítejte kolik to je zhruba za 4 roky a z toho si spočítejte cca 1tis stěžovatelů, kolik to vychází? Něco kolem 0,5% nepozorných lidí. Tedy pokud to dobře chápeme, tak 99.5% lidí ví o co jde a zbytek 0,5% lidí se diví, pořád se smějete? Pokud ano, tak jen asi sobě.“

Společnost Centrum aukcí se tak může smát i rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové, který zamítl žalobu společnosti Centrum aukcí proti České obchodní inspekci, a potvrdil uloženou pokutu ve výši 1 500 000 Kč za to, že společnost Centrum aukcí provozující portál S-dražby.cz mimo jiného řádně neinformovala o ceně svých služeb. Vedle tohoto rozsudku existuje i druhý rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové, kterým byla zamítnuta i další žaloba společnosti Centrum aukcí proti ČOI, a potvrzena o řád nižší pokuta. „Pokud jsou čísla uváděná samotnou společností Centrum aukcí správná, pak v obchodním modelu společnosti Centrum aukcí představují pokuty ČOI riziko ve výši 0,58 % jejího ročního obratu,“ konstatuje Petr Šmelhaus, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest a dodává: „A to se této společnosti prostě vyplatí, bez ohledu na všechno, co se o ní již uvedlo v médiích.“

Spotřebitelům lze doporučit, aby byli při všech registracích ke službám na internetu velmi obezřetní. Společnost Centrum aukcí sice u aktuálních stížností uvádí, že společnost výrazně upravila k datu 6. 1. 2023 informování spotřebitelů, že každý spotřebitel obdrží před samotnou registrací smluvní podmínky a že v registračním tlačítku je informace, že klient objednává službu. Přesto, když se na stránky S-drazby.cz podívá běžný spotřebitel, uvidí na první straně několikrát slovo zdarma, ale cenu registrace zjistí jen tehdy, pokud si při registraci klikne na ceník služby. Informování spotřebitelů je tak nadále nedostatečné a praktiky společnosti mají zjevně za cíl informaci o ceně zamlžit. Svědčí o tom i stále se objevující stížnosti spotřebitelů.

„Nároky spotřebitelů vůči společnosti Centrum aukcí, která provozuje portál S-drazby.cz, jsou nejlepším argumentem pro zavedení hromadných žalob s odhlašovacím režimem,“ pokračuje Petr Šmelhaus a uzavírá: „Žádná pokuta dozorového orgánu nemůže postihnout všechny škody, které byly spotřebitelům způsobeny. Hromadná žaloba ano, pokud je v režimu opt-out.“

Spotřebitelé postižení postupem společnosti Centrum aukcí se mohou obrátit na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na čísle 299 149 009. Kampaň dTestu za hromadné žaloby mohou podpořit zde.

Témata:  dTest podvod soudy

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

11. července 2024 12:34

Pohonné hmoty dále zdražují, Češi však tankují nejlevněji z okolních zemí, dokonce levněji než Poláci

Zdražování pohonných hmot v Česku pokračuje, i když jeho tempo mírně zpomaluje. V uplynulém týdnu zdražil benzin v průměru o 19 haléřů na litr, na 38,51 koruny za litr. Cena nafty vzrostla dokonce o 21 haléřů na litr a stojí 37,20 koruny za litr. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy