Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skandál miliardářů ve Švýcarsku: Členové nejbohatší rodiny odsouzeni za vykořisťování služebnictva

Prakash a Kamala Hinduja
Prakash a Kamala Hinduja
Foto: ONE India

Podle BBC byli čtyři členové rodiny Hinduja, nejbohatšího muže v Británii, odsouzeni ve Švýcarsku k trestům odnětí svobody za vykořisťování dělníků přivezených z Indie, kteří pracovali v jejich vile v Ženevě.

Prakash a Kamal Hinduja, jejich syn Ajay a jeho manželka Namrata byli švýcarským soudem shledáni vinnými z vykořisťování a nelegálního zaměstnávání. Dostali tresty od čtyř do čtyř a půl roku vězení, avšak byli zproštěni obvinění z obchodování s lidmi. Právníci obžalovaných oznámili, že se proti verdiktu hodlají odvolat, uvedla BBC.

Robert Assael, právník obžalovaných, u soudu prohlásil: "Jsem šokován. Budeme s tím bojovat až do samého konce."

Strach a 18 hodin práce denně

Tři dělníci přivezení ze své rodné Indie tvrdili, že jim rodina zaplatila pouhých 7 liber (206 korun) za 18hodinový pracovní den – méně než desetinu částky požadované švýcarskými zákony – a zabavila jim pasy. Dělníci také uvedli, že rodina, jejíž majetek se odhaduje na přibližně 37 miliard liber, jim jen zřídka dovolila opustit svůj domov v bohaté čtvrti v Ženevě. Během soudního procesu prokurátoři tvrdili, že rodina utratila více za svého psa než za službu těchto dělníků.

Obhajoba tvrdila, že personál dostával dostatečné výhody, nebyl držen v izolaci a mohl opustit vilu. Právník Assael uvedl, že personál "byl vděčný rodině Hindujových za nabídku lepšího života." Starší členové rodiny, Prakash a Kamal Hinduja, se soudního řízení nezúčastnili kvůli špatnému zdravotnímu stavu, zatímco Ajay a Namrata byli přítomni, ale chyběli při vyhlášení rozsudku.

Po vynesení rozsudku státní zastupitelství žádalo o okamžité zadržení mladších členů rodiny, což soudce odmítl. Obhajoba uvedla, že Kamal Hinduja je v nemocnici v Monaku a další členové rodiny jsou u jeho lůžka.

Ženeva se už dříve ocitla v centru pozornosti kvůli špatnému zacházení s dělníky, když čtyři pracovnice z Filipín podaly žalobu na ženevskou diplomatickou misi při OSN. Rodina Hinduja vlastní mezinárodní koncern Hinduja Group a hotel Raffles v Londýně. Uvedla BBC.

Témata:  nejbohatší lidé Velká Británie Indie soudy rodina Hinduja

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy