Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát plánuje nová pravidla pro rozvody. Rozvod má být levnější, rychlejší a přátelštější

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Rozvodové soudy už nebudou muset zjišťovat příčiny rozvratu manželství či splnění půlroční odluky manželů. Počítá s tím návrh, který připravilo ministerstvo spravedlnosti s poslankyní Evou Decroix (ODS). Poslankyně na dnešní tiskové konferenci uvedla, že zmíněné povinnosti soudů jsou přežitkem. U nesporných rozvodů by soudům měl dále odpadnout i povinný výslech manželů, postačí přítomnost jejich právních zástupců. Záměr podpořila Česká advokátní komora.

"Rodina se vyvíjí a mění se formy soužití. Legislativa ale stále vychází z tradic 70. let," podotkla Decroix. Pracovní návrh, který ministerstvo před rozesláním do připomínkového řízení ještě projedná s předsedy poslaneckých klubů, označila za zásadní novelu rozvodového práva. Změny by měly být účinné od začátku roku 2025.

Návrh vychází z programového prohlášení vlády Petra Fialy (ODS), která se zavázala k podpoře "konsensuálního řešení rodičovských konfliktů". Dosavadní nesporný rozvod by se měl nově nazývat "smluvený". Podle poslankyně má být levnější, rychlejší a přátelštější. Rychlejší proto, že sloučí rozvodové a opatrovnické řízení do jediného. Levnější proto, že za něj bude jen jediný soudní poplatek. A přátelštější, protože soudy by mohly rozvod projednávat i jinde než v soudní síni - například v kanceláři soudce.

Decroix je nejen poslankyní, ale také advokátkou. Dosavadní povinnost soudu zjišťovat příčiny rozvratu manželství je podle ní v praxi jak přežitá, tak i nepotřebná. "Rozumní soudci už ji dnes nezjišťují. Ani to nemá dopad do rozsudku jako takového. Dochází k mnohdy trapným situacím, když zjišťujeme, kdy se kdo naposledy pohádal a proč," řekla.

Novela má zrušit také povinný výslech manželů při rozvodu. "Pokud jsou manželé domluveni a z písemných podkladů vyplývá jejich vůle se rozvést, není nutné, aby chodili k soudu osobně," míní. Soud si i nadále bude moci manžele předvolat, pokud bude pokládat za nutné je vyslechnout. Zkoumat už nebude ani to, zda spolu rozvádějící se pár půl roku skutečně nežije jako manželé, tedy zda například nemá vzájemný intimní styk.

U rozvádějících se manželství s dětmi by nově také nemělo být nutné vždy jmenovat kolizního opatrovníka. V případech, kdy nehrozí střet zájmů mezi rodiči, je to podle Decroix zbytečné. Nově by soud opatrovníka přibral jen tehdy, když by se domníval, že rodiče nezastupují zájmy svých dětí.

Cílem novely občanského zákoníku je, aby smluvený rozvod byl méně traumatizující. Poslankyně zmínila průzkumy, podle nichž je rozvod druhou nejvíce traumatizující zkušeností po úmrtí blízkého člověka. Liberalizace ukončení manželství může navíc podle Decroix zvýšit celkovou sňatkovost ve společnosti.

Poslankyně se zároveň vyslovila proti snahám notářů, aby mohli řešit nesporné rozvody u bezdětných manželství. "Myslím si, že notářské rozvody pomohou notářům, ale v rámci celého rozvodového práva ne," konstatovala. "Justici by to nijak zvlášť neulevilo. Pro účastníky by to znamenalo drobné navýšení nákladů, protože notáři to nebudou dělat zadarmo. Lhůty by mohly být taktéž delší. Vznikla by tu dvojkolejnost," řekla.

Navržené změny dnes podpořila i advokátní komora. "Souhlasíme se spojením rozvodu manželství a úpravy poměrů dětí do jednoho soudního řízení, neboť původní účel jejich oddělení do dvou řízení se novelizací z roku 1998 nenaplnil. Dvě soudní řízení jsou pro účastníky zatěžující a zbytečná a často vedou paradoxně k dalšímu prohloubení existujících konfliktů," uvedl šéf její odborné sekce pro rodinné právo František Korbel. Novelizaci vnímá jako snahu o odstranění nevhodných procesních postupů, které se v praxi neosvědčily.

Témata:  rozvod manželství soudy

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

16. července 2024 10:49

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy