
Trump se naštval na Putina: Za ruského prezidenta by vážně pykalo i Slovensko či Maďarsko
Trump se naštval na Putina a hrozí světu obřími cly, třeba Číně clem dohromady až přes 80 %. Za Putina by vážně pykaly také například Slovensko či Maďarsko.
Trump se naštval na Putina a hrozí světu obřími cly, třeba Číně clem dohromady až přes 80 %. Za Putina by vážně pykaly také například Slovensko či Maďarsko.
Slovenský premiér Robert Fico dosáhl svého. Lídři zemí EU se za něj dnes postavili, takže Ukrajina bude muset Slovensku pustit plyn, i kdyby měl být ruský. Plyn v EU tak i proto dramaticky zlevňuje. za poslední necelý měsíc jeho burzovní cena spadla o více než třetinu.
Francouzský prezident Emmanuel Macron na pondělí do Paříže narychlo v nouzi nejvyšší svolává jednání o Ukrajině. Lídři Francie, Německa, Itálie, Británie, Polska a Dánska se zřejmě ještě budou snažit amerického prezident Donalda Trumpa odradit od vyjednávání s Ruskem, případně se domoci místa u jednacího stolu v Rijádu. Což USA ale nevidí jako realistické.
Po necelém měsíci se Slovensko může vrátit k dovozu plynu z Ruska ukrajinským tranzitem. Podnik Slovenský plynárenský priemysel podle svého dnešního vyjádření pro agenturu Bloomberg vítá možnost přepravy ázerbajdžánského plynu, kterou Slovensku o víkendu nabídl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Česko se letos definitivně zbaví závislosti na ruské ropě, protože je už nyní připravené přejít v případě výpadků ropovodu Družba na plné zásobování ropou přes TAL a IKL. Potvrdili to premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Společnost MERO ČR a konsorcium TAL totiž dokončily hlavní technické práce na projektu TAL-PLUS.
Navzdory válce na Ukrajině a sankcím vůči Moskvě vzrostl český export piva do Ruska za prvních deset měsíců loňského roku o 27 procent. Data ukazují, že obchodní vazby v tomto segmentu zůstávají překvapivě pevné, informoval polský web TVP World.
Česká republika loni v listopadu dovezla zemní plyn celkově v objemu v přepočtu 270 tisíc tun, v hodnotě 4,8 miliardy korun. Valná většina přitom byla z Ruska, potvrzují nově zveřejněné údaje ČSÚ dřívější spekulace.
Na ukončení ruského tranzitu plynu přes Ukrajinu doplatí nejvíce sám Kyjev, plyne z výpočtu britské společnosti Capital Economics, jejž dnes cituje agentura Bloomberg. Do EU bude ruský plyn proudit v poměrně velkém objemu nadále, byť dráže, a to námořní cestou ve zkapalněné podobě.
Rusko se letos stalo největším dovozcem základních fosilních paliv – ropy a zemního plynu – do České republiky. V období od ledna do října 2024 Česko odebralo z Ruské federace mírně přes tři miliony tun dohromady ropy a zemního plynu, a to v hodnotě 42,9 miliardy korun. Druhé Norsko zajistilo Česku celkově zhruba 2,2 miliony tun ropy a zejména zemního plynu, a sice v celkové hodnotě 42,1 miliardy korun.
Česko letos masivně navýšilo dovoz zemního plynu z Ruska, meziročně o zhruba 530 %, plyne z dat ČSÚ. Pokud by slovenský premiér Robert Fico v Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dojednal pokračování dovozu ruského plynu do EU, bude zřejmě dovoz ruského plynu do Česka poměrně vysoký i v příštím roce.
Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.
Češi se vrací k ruskému plynu, píše agentura Bloomberg. Česko tak podle ní patří k několika zemím, které hatí celoevropskou snahu odstřihnout se od ruských dodávek energií. Taková snaha je skutečností uplynulých dvou let, po ruské invazi na Ukrajinu.
Přes 90 procent plynu se nyní do Česka dostává z „ruského směru“. Do Česka zřejmě proudí tolik ruského plynu jako už dlouho ne, meziročně až zhruba čtyřikrát více. Prakticky ustal přítok plynu ze západního směru, tedy z Norska či z terminálů na zkapalněný plyn.
Německo dost možná stále odebírá ruský plyn, i když tvrdí, že už ne. To samé by pak platilo i pro Česko, jehož většina plynu nyní teče právě přes Německo.
Akcie maďarského petrochemického podniku MOL nyní mažou část svých ztrát poté, co ukrajinský Naftogaz uvedl, že své smluvní závazky bude plnit dále. Naftogaz se tím staví proti dnešnímu výroku poradce ukrajinského prezidenta Podoljaka, jenž se nechal slyšet, že Kyjev od ledna 2025 zapoví přepravu veškeré ruské ropy ropovodem Družba.
Maďarsko a Slovensko musí urychleně hledat nové, ne-ruské dodavatele ropy. Kyjev se totiž dnes nechal slyšet, že hned zkraje roku 2025 zastaví přepravu ruské ropy ropovodem Družba. Jeho jižní větví v současnosti teče ropa do Maďarska, na Slovensko i do Česka. Česko však v příštím roce plně přejde na dodávky ropy prostřednictvím ropovodu TAL, který vede z italského přístavu Terst přes Alpy a jehož kapacita se za tím účelem nyní navyšuje.
To je nečekané. Slovensko nakonec letos v červenci dováželo několikanásobně více ruské ropy než v předchozích měsících. Ve velkém ruská ropa dále proudila také do Maďarska. Obě země ji odebírají jižní větví ropovodu Družba.
Nic skutečně zásadního se nemění, ruská ropa bude jižní větví ropovodu Družba dále proudit čile. Maďarsko a Slovensko totiž budou opět odebírat ruskou ropu Lukoilu, a to navzdory sankcím, které od začátku července vůči této ruské firmě ve zpřísněné podobě uplatňuje Kyjev.
Dlouho se zdálo, že Rusko dokáže západní sankce ustát až nečekaně dobře. Třeba proto, že mu v jejich obcházení pomohou Čína či Indie a svým způsobem i dodavatelé zbraní a munice jako Írán nebo Severní Korea, případně překupnické země typu Běloruska či Kyrgyzstánu, přes něž do Ruska stále proudí západní zboží.
Německo tvrdí, že snížení jeho vlastní pomoci Ukrajině budou kompenzovat prostředky ze zmrazených ruských devizových rezerv. Jenže tyto peníze nejsou o nic více německé než třeba české. O jejich využití, resp. pouze výnosu z nich, letos na jaře rozhodly země skupiny G7 a Evropská unie.
Vpád ukrajinských vojsk do Kurské oblasti zmařil chystaná přelomová jednání o příměří mezi Ukrajinou a Ruskem, uvádí list Washington Post. Nepřímá jednání mezi Kyjevem a Moskvou se podle zdrojů listu měla uskutečnit v Kataru, jehož představitelé by převzali zprostředkovatelskou roli.
Francie letos dováží více ruského plynu než Maďarsko. V prvním letošním pololetí dramaticky navýšila objem dovozu ruského plynu, meziročně o více než 100 procent. Dovezla jej 4,4 miliardy metrů krychlových. Loni to ve stejném období roky byly jen zhruba dvě miliardy kubíků.
Slovensko by mohlo Česku vytrhnout trn z paty. Pokud by z České republiky učinilo tranzitní zemi, tuzemské plynovody by byly díky příslušným poplatkům rázem výdělečnější. Státní společnost Net4GAS, jejich provozovatel, by se tak mohla vymanit ze současné ztráty. A její loňské mnohamiliardové postátnění v režii ministerstva průmyslu by rázem nebylo "nahrávkou na smeč" vládním kritikům.
31. března 2025 9:54
31. března 2025 9:30
30. března 2025 19:09
29. března 2025 22:46
28. března 2025 18:55
28. března 2025 10:03
28. března 2025 9:03
27. března 2025 14:02
27. března 2025 13:06
27. března 2025 12:11
27. března 2025 12:00
26. března 2025 11:58
26. března 2025 11:19
26. března 2025 10:31
V gynekologické ordinaci ve středočeských Líbeznicích došlo k nepříjemné situaci. Pacientka si přišla pro žádanku na specializované vyšetření kvůli problémům s otěhotněním, ale místo běžné návštěvy zažila šok. Podle jejích slov ji lékařka hrubě urážela, používala sprostá slova a nakonec ji vyhodila z ordinace. Celý incident si žena nahrála na video. Na případ následně upozornila TV Nova.
Zdroj: Marie Dvořáková
Český statistický úřad dnes potvrdil, že tuzemská ekonomika loni přidala jedno procento, když v posledním čtvrtletí stoupla meziročně o 1,8 procenta. Stěžejním tahounem ekonomiky byla spotřeba domácností, která však mohla být ještě znatelně výraznější – a růst celé české ekonomiky jakbysmet. Jenže Češi stále spoří až přespříliš.