Nová obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolala po celém světě vlnu diplomatických reakcí. Poté, co vešly v platnost nové 10% cla na většinu dovozu do USA, oznámil ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu Kevin Hassett, že více než 50 zemí již kontaktovalo americkou vládu s žádostí o jednání.
Zatímco některé země uvažují o odvetných opatřeních, jiné dávají přednost vyjednávání. Indonésie i Tchaj-wan uvedly, že odvetná cla zatím nezavedou, a izraelský prezident Benjamin Netanjahu se chystá osobně do Washingtonu na obchodní jednání s Trumpem.
Prezident Trump podle BBC vyzval Američany, aby zachovali klid a „vydrželi“, přestože na trzích po oznámení cel došlo k výraznému propadu. Podle něj je tato politika cestou k „ekonomickému osvobození“ a k návratu průmyslové výroby do Spojených států.
Odborníci ale varují, že nová cla mohou vést ke zdražení zboží pro běžné spotřebitele. Britský premiér Keir Starmer v reakci na situaci prohlásil, že „svět, jak jsme ho znali, skončil“ a ujistil veřejnost, že jeho vláda je připravena chránit britskou ekonomiku.
Zajímavostí zůstává, že Trumpova cla se vztahují téměř na všechny země světa – s výjimkou Ruska. Podle korespondenta z Moskvy vnímá Kreml tento krok jako „důležité gesto“ směrem k lepším vztahům s USA.
Čtěte také
Kevin Hassett ale v rozhovoru pro ABC News objasnil, že rozhodnutí nezahrnout Rusko do nových cel souvisí s probíhajícími jednáními o válce na Ukrajině. „Prezident nechtěl spojovat tyto dvě věci dohromady. To ale neznamená, že Rusko bude v budoucnu trvale zvýhodněno,“ uvedl Hassett s tím, že zavedení cel vůči Rusku není vyloučeno.
Americký ministr financí Scott Bessent mezitím uklidňuje veřejnost i investory. V rozhovoru pro NBC uvedl, že současná situace podle něj nenasvědčuje blížící se recesi. „Páteční údaje o nových pracovních místech předčily očekávání. Pokračujeme kupředu,“ prohlásil Bessent.
Krátkodobý pokles akciových trhů označil za běžnou součást přechodného období. „Podobné turbulence jsme viděli i za prezidenta Reagana, když bojoval s inflací. Tehdy také došlo ke krátkodobému zakolísání, ale výsledek byl pozitivní. Stejně tak teď – držíme kurz,“ uzavřel.
S ohledem na rychlé reakce jednotlivých zemí i vyčkávací postoj některých klíčových partnerů je ale jasné, že Trumpova obchodní politika přepisuje globální pravidla a otevírá novou kapitolu ve světovém hospodářství.
Témata: Donald Trump, USA, Rusko, clo
Související
6. dubna 2025 16:05
5. dubna 2025 21:10
5. dubna 2025 11:20
5. dubna 2025 9:59