Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trumpova cla rozdělují svět: 50 zemí chce vyjednávat, Rusko si mne ruce

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Depositphotos

Nová obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolala po celém světě vlnu diplomatických reakcí. Poté, co vešly v platnost nové 10% cla na většinu dovozu do USA, oznámil ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu Kevin Hassett, že více než 50 zemí již kontaktovalo americkou vládu s žádostí o jednání.

Zatímco některé země uvažují o odvetných opatřeních, jiné dávají přednost vyjednávání. Indonésie i Tchaj-wan uvedly, že odvetná cla zatím nezavedou, a izraelský prezident Benjamin Netanjahu se chystá osobně do Washingtonu na obchodní jednání s Trumpem.

Prezident Trump podle BBC vyzval Američany, aby zachovali klid a „vydrželi“, přestože na trzích po oznámení cel došlo k výraznému propadu. Podle něj je tato politika cestou k „ekonomickému osvobození“ a k návratu průmyslové výroby do Spojených států.

Odborníci ale varují, že nová cla mohou vést ke zdražení zboží pro běžné spotřebitele. Britský premiér Keir Starmer v reakci na situaci prohlásil, že „svět, jak jsme ho znali, skončil“ a ujistil veřejnost, že jeho vláda je připravena chránit britskou ekonomiku.

Zajímavostí zůstává, že Trumpova cla se vztahují téměř na všechny země světa – s výjimkou Ruska. Podle korespondenta z Moskvy vnímá Kreml tento krok jako „důležité gesto“ směrem k lepším vztahům s USA.

Kevin Hassett ale v rozhovoru pro ABC News objasnil, že rozhodnutí nezahrnout Rusko do nových cel souvisí s probíhajícími jednáními o válce na Ukrajině. „Prezident nechtěl spojovat tyto dvě věci dohromady. To ale neznamená, že Rusko bude v budoucnu trvale zvýhodněno,“ uvedl Hassett s tím, že zavedení cel vůči Rusku není vyloučeno.

Americký ministr financí Scott Bessent mezitím uklidňuje veřejnost i investory. V rozhovoru pro NBC uvedl, že současná situace podle něj nenasvědčuje blížící se recesi. „Páteční údaje o nových pracovních místech předčily očekávání. Pokračujeme kupředu,“ prohlásil Bessent.

Krátkodobý pokles akciových trhů označil za běžnou součást přechodného období. „Podobné turbulence jsme viděli i za prezidenta Reagana, když bojoval s inflací. Tehdy také došlo ke krátkodobému zakolísání, ale výsledek byl pozitivní. Stejně tak teď – držíme kurz,“ uzavřel.

S ohledem na rychlé reakce jednotlivých zemí i vyčkávací postoj některých klíčových partnerů je ale jasné, že Trumpova obchodní politika přepisuje globální pravidla a otevírá novou kapitolu ve světovém hospodářství. 

Témata:  Donald Trump USA Rusko clo

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 12:26

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

ČNB snížila úrokovou sazbu na 3,5 procenta

Česká národní banka dál uvolňuje měnovou politiku. Základní úroková sazba klesla na 3,5 procenta, přestože rostou globální nejistoty. Podle ekonomky Jany Steckerové ČNB volí obezřetný přístup a další snížení může přijít už v srpnu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zahrada na hypotéku. Češi objevují nový realitní trend

Zahrádkaření v Česku zažívá renesanci. Zájem o vlastní kus zeleně roste napříč generacemi, stále častěji se k němu hlásí i mladší lidé s rodinami. Dříve se zahrádkaření věnovaly zhruba dvě pětiny populace, dnes je to téměř polovina. Ve městech ale naráží poptávka na nedostatek dostupných pozemků, na místo v zahrádkářské kolonii se často čeká i několik let. Jako alternativa se prosazují komunitní zahrady, které vznikají například ve vnitroblocích.