Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská ropa poteče Družbou i v roce 2025? Ukrajinský Naftogaz dementuje slova poradce ukrajinského prezidenta

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Akcie maďarského petrochemického podniku MOL nyní mažou část svých ztrát poté, co ukrajinský Naftogaz uvedl, že své smluvní závazky bude plnit dále. Naftogaz se tím staví proti dnešnímu výroku poradce ukrajinského prezidenta Podoljaka, jenž se nechal slyšet, že Kyjev od ledna 2025 zapoví přepravu veškeré ruské ropy ropovodem Družba. 

To by byl pro Maďarsko a tím pádem i Slovensko šok, neboť v těchto dnech Maďarsko dojednává s ruskou stranou nový dlouhodobý ropný kontrakt. Pokud by však Kyjev kategoricky zapověděl přepravu veškeré ruské ropy přes ukrajinské území, dojednávaná smlouva se stane bezpředmětnou. Slovenský Slovnaft, spadající pod MOL, přitom podstatnou část svých ropných produktů vyváží do Česka. Takže potenciální nedostatek ropy a paliv z ní v Maďarsku a na Slovensku by se mohl projevit i v cenách paliv v Česku, přestože Česko od příštího roku již nebude na dodávkách ropy Družbou závislé.

Dnes po třinácté hodině se akcie MOL propadaly o více než 5,6 procenta, nyní však ztrátu mažou a ztrácí 3,7 procenta.



Není to poprvé, co ukrajinský Naftogaz zastává odlišný postoj, než jaký deklaruje ukrajinský prezident nebo lidé kolem něj. Naftogaz má silný zájem na tom, aby přeprava ropy a plynu přes ukrajinské území probíhala v co možná nejvyšší míře nadále, neboť inkasuje tučné tranzitní poplatky. Jeho postoj stran přepravy ruských energií není tak „jestřábí“ jako zmíněný postoj, jejž dnes prezentoval Podoljak.

Témata:  Ukrajina Slovensko Maďarsko Rusko ropa

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy