Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin chce „uškrtit“ západní IT služby. Vadí mu Microsoft i Zoom, volá po „zrcadlové“ odvetě

Putin, Vladimír
Putin, Vladimír
Foto: Pixabay

Ruský prezident Vladimir Putin během schůzky s podnikateli ostře zaútočil na západní IT služby, které podle něj i přes sankce nadále působí v Rusku. Podle Putina je třeba tyto společnosti „přiškrtit“, protože se Západ snaží „uškrtit“ Rusko. Vyjádření pronesl bez servítek a požaduje tvrdou odvetu.

Během setkání s podnikateli Putin reagoval na návrh jednoho z účastníků, který navrhoval pouze „mírně“ omezit fungování západních IT služeb v Rusku. Prezident na to reagoval nečekaně tvrdě: „Musíme je uškrtit. Naprosto souhlasím. Mluvím bez váhání, protože se nás snaží uškrtit. Musíme jim to oplatit. To je vše,“ prohlásil to podle serveru Currenttime s odkazem na agenturu TASS.

Jako příklad zahraničních firem působících na ruském trhu podnikatel uvedl společnosti Microsoft a Zoom. S odkazem na „analytiky“ tvrdil, že přítomnost těchto západních služeb způsobuje ruskému IT sektoru miliardové ztráty. Uvedl také, že uživatelé i přes rostoucí dostupnost domácího softwaru zůstávají věrní zahraničním produktům.

Putin následně vyzval k aktivnímu zjišťování, kdo tyto služby nadále používá. „Dejme všem, kteří se těchto zlozvyků nemohou zbavit. Nedělám si srandu, vážně,“ dodal prezident. 

Prezident rovněž poukázal na to, že Rusko se vůči zahraničním firmám chovalo vstřícně, ale ty údajně jeho důvěru zneužily. „Nikoho jsme nevykázali, nikomu jsme nezasahovali, poskytli jsme nejvýhodnější podmínky pro práci na našem trhu – a oni se nás snaží uškrtit,“ tvrdil Putin.

Vedle toho prezident vyzval vládu, aby se více zaměřila na kontrolu „zahraničních trhů“, přes něž se do Ruska nadále dostává „cokoli v jakémkoli množství“. Naznačil tak, že některé západní produkty se do země stále dostávají nepřímo.

Západní firmy začaly ruský trh opouštět po invazi na Ukrajinu v roce 2022. V roce 2023 Putin podepsal dekret umožňující dočasné převzetí ruského majetku zahraničních společností, jejichž domovské země zmrazily ruská aktiva. Mezi prvními byly převedeny pod správu akcie finského Fortumu a německého Uniperu. Později došlo k převzetí společností Danone Rus a pivovaru Baltika. Znacionalizování Danone ale Putin letos v březnu zrušil.

Témata:  Vladimír Putin Rusko Microsoft

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

4. června 2025 15:43

Mzdy rostou rychleji, než se čekalo. Průměr přesáhne 50 tisíc, maloobchod ožívá

Reálné mzdy rostly letos v prvním čtvrtletí rychleji, než analytici očekávali. To je klíčovým důvodem vyšších než předpokládaných dubnových maloobchodních tržeb. Oba údaje zveřejnil ČSÚ dnes. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.