poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna dala zelenou on-line žádosti o důchod, novela sjednotí i výplatní termíny důchodů

Důchody a sociální podpora

Poslankyně a poslanci schválili novelu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, která přináší změny ve zpracování a výplatě důchodů. Zásadním bodem novely je možnost elektronického podání žádosti o důchod, a to od 1. prosince tohoto roku. Další významnou změnou bude postupné zúžení okruhu výplatních termínů a od července 2025 přechod na výplaty v rámci kalendářního měsíce pro pojištěnce, kteří dostávají důchod od ČSSZ. Novela bude nyní předána k projednání Senátu.

Marián Jurečka a Vlastimil Válek

Poslanci schválili novelu zákoníku práce. Upravuje pracovní režim home office a zavádí dovolenou pro dohodáře

Aktuality

Poslanecká sněmovna včera schválila novelu zákoníku práce, která jí byla k projednání vrácena Senátem. MPSV předložilo rozsáhlou transpoziční novelu, jež vznikla po diskusích se zaměstnavateli a odbory. Během nich bylo dosaženo kompromisní úpravy týkající se například práce na dálku a pravidel pro tzv. dohodáře. Novela byla schválena Poslaneckou sněmovnou v podobě, v níž byla postoupena Senátu.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Proč vláda nyní couvá se svým plánem znárodnit ČEZ a klíčové elektrárny v ČR?

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Nízké mzdové nároky Čechů a jistá jejich bojácnost při mzdovém vyjednávání se svými zaměstnavateli a šéfy představují klíčový důvod, proč se Fialově vládě daří „zalepovat“ dluh postupnou stabilizací veřejného zadlužení k HDP. Navíc vláda díky této stabilizaci nyní evidentně upouští od svého loňského plánu získat pod svoji kontrolu, znárodnit, klíčové tuzemské elektrárny a výrobu elektřiny jako takovou – a mít tak pod kontrolou cenotvorbu elektřiny.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Důchody a sociální podpora

Náhradní výživné zřejmě bude stát vyplácet po čtyři roky, schválila Sněmovna

Náhradní výživné za neplatiče alimentů bude stát zřejmě vyplácet až čtyři roky místo nynějších dvou let. Podle vládních odhadů budou náklady více než 200 milionů korun ročně. Prodloužení doby výplaty vláda navrhla v reakci na problémy s vymáháním výživného po dlužnících u soudů nebo v exekucích. Sněmovna dnes změnu schválila i hlasy opozičních poslanců ANO a SPD už v prvním kole projednávání. Novelu tak nyní dostane k projednání Senát.

Ilustrační fotografie

Rodičovský příspěvek má od ledna vzrůst o 50 tisíc na 350 tisíc, schválila Sněmovna

Důchody a sociální podpora

Rodičovský příspěvek se patrně zvýší od ledna o 50.000 Kč na 350.000 korun. Růst se bude týkat podle vládní novely, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna, dětí narozených od začátku příštího roku. Opoziční hnutí ANO a SPD prosazují vzhledem k míře inflace razantnější růst dávky až na 400.000 korun. Předlohu, jež má také zjednodušit komunikaci s úřady práce, nyní posoudí sociální výbor. Bude na to mít poloviční, měsíční lhůtu.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanci budou moci dnes jednat na mimořádné schůzi do půlnoci

Aktuality

Poslanci budou moci dnes jednat o uzákonění energetických společenství, zkrácení doby oddlužení, růstu rodičovského příspěvku nebo o delším vyplácení náhradního výživného do půlnoci místo do obvyklých 19:00. Sněmovna o tom rozhodla hned v úvodu mimořádné schůze svolané z podnětu koalice na návrh vládních stran. V hlasování jej podpořili všichni přítomní poslanci, tedy i opoziční.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Michálek: Pro další změny sazeb DPH nebyly všechny koaliční strany

Daně a mzdy

Pro další změny sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) ve vládním konsolidačním balíčku, například na kojeneckou a minerální vodu či menstruační pomůcky, nebyly všechny koaliční strany. Na dotaz ČTK to uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. O možnosti změn se diskutovalo, neměly však dostatečnou podporu.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Ekonomika

Vládní konsolidační balíček ve Sněmovně odolal zamítnutí, míří do dalšího projednávání

Sněmovna dnes propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o konsolidaci veřejných financí, který má pomoci zlepšit hospodaření státního rozpočtu. Opozici se nepodařilo předlohu zamítnout ani vrátit vládě k dopracování. Poslanci vládní koalice ji uhájili. Zamítnutí navrhl předseda opoziční SPD Tomio Okamura a hlasovalo pro něj 72 přítomných opozičních poslanců. Naproti tomu 98 koaličních poslanců hlasovalo proti zamítnutí. Stejným poměrem hlasů neprošlo ani vrácení vládě k dopracování.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanci pokračují třetí den v projednávání sporného konsolidačního balíčku

Ekonomika

Sněmovna dnes pokračuje třetí den v projednávání sporného vládního konsolidačního balíčku. Jako první přednostně vystoupil předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) ze lží kvůli jeho vyjádřením o inflaci. Do běžné debaty se kolem 09:15 hlásilo ještě 14 opozičních poslanců.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Sněmovna může i dnes jednat o konsolidačním balíčku až do půlnoci na pátek

Aktuality

Sněmovna bude moci i dnes jednat o sporném vládním konsolidačním balíčku až do půlnoci na pátek. Rozhodla o tom po obědové přestávce podle dohod širšího vedení dolní komory na návrh koalice. Debata by pak pokračovala od pátečního rána. Stejný postup poslanci zvolili už ve středu, kdy jim diskuse zabrala deset hodin.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Nafta během léta zdraží. Poslanci schválili zvýšení spotřební daně

Ekonomika

Spotřební daň z nafty se během léta zřejmě zvýší o 1,50 koruny na litr. Vrátí se tak na úroveň před loňským červnem. Zvýšení daně schválila Sněmovna. Podle analytiků může litr nafty zdražit o 1,80 koruny. Původně měla nynější snížená sazba platit do konce roku. Vláda ale chce kvůli nižším cenám a kvůli vyšším příjmům rozpočtu zvýšit sazbu daně už nyní.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Aktuality

Sněmovní jednání k důchodům a konsolidačnímu balíčku provází kritika opozice

Sněmovna se ani po více než dvou hodinách od zahájení dnešního jednání nedostala k hlasování o návrhu programu mimořádné schůze ke zpomalení valorizace penzí a zpřísnění podmínek pro předčasné důchody a k vládnímu konsolidačnímu balíčku. Zatím vystupují opoziční lídři s přednostním právem, jejichž projevy spojuje kritika kroků kabinetu. Sněmovna už na návrh koalice rozhodla, že bude moci jednat i přes noc na středu.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

SPD udělá vše proti přijetí vládního úsporného balíčku

Ekonomika

Vládní úsporný balíček je podle opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) souborem veskrze škodlivých opatření a plošným zvýšením daní. SPD udělá vše proti jeho schválení, řekl před dnešním zasedáním Sněmovny šéf poslanců hnutí Radim Fiala. Opoziční uskupení bude navrhovat zamítnutí předpisu, případně jeho vrácení k přepracování.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Středula vyzval poslance, aby udělali změny v konsolidačním balíčku

Ekonomika

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula vyzval poslance, aby udělali změny v balíčku opatření na ozdravení veřejných financí. Středula to dnes řekl novinářům po protestním shromážděním odborářů ČMKOS z veřejného sektoru. Jednat chce s opozičními i koaličními poslanci. "Jsme připraveni k dialogu, který povede ke konsensu," dodal.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Lidé nechápou a nadávají: proč si vláda půjčuje 140 miliard, když přitom říká, že je třeba šetřit? Vláda se chytla do pasti svého strašení rozvratem veřejných financí

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Česká vláda si v Bruselu hodlá půjčit bezmála 140 miliard korun. Objemný úvěr schválila v rámci aktualizace Národního plánu obnovy. Veřejnost tomu ale příliš nerozumí a je rozhořčená: proč vláda na jedné straně přichází s konsolidačním balíčkem, proč chce kdekomu „utahovat opasky“, proč dokonce snížením mimořádné valorizace penzí riskuje náraz u Ústavního soudu, když se na straně druhé chce půjčkou od Evropské komise dále výrazně zadlužit?

Popelnice

Poslanci chtějí razantně zvýšit horní hranici poplatků za odpad

Ekonomika

Sněmovna rozhodne příští týden o razantnějším zvýšení horní hranice poplatku, který mohou obce vybírat od obyvatel za komunální odpad. Poslanci budou schvalovat také zrušení desítky tisíc zastaralých a nadbytečných právních předpisů a návrh nového zákona o veřejných dražbách, jehož cílem je sjednocení a zjednodušení pravidel pro jejich konání s ohledem převažující elektronickou formu. Řádná schůze dolní komory pokračuje od úterního odpoledne.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Hrad by měl mít v rozpočtu asi o deset milionů korun méně, šetřit má i Parlament

Ekonomika

Kancelář prezidenta republiky by měla mít v příštím roce proti letošku ve svém rozpočtu asi o deset milionů korun méně. Také rozpočet Sněmovny by se měl snížit řádově o desítky milionů a úspory v rozpočtu by měl zaznamenat i Senát. Počítají s tím návrhy rozpočtů těchto kapitol, které bude dnes projednávat sněmovní rozpočtový výbor.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Sněmovna schválila mimořádné odpuštění úroků při úhradě daňových nedoplatků

Daně a mzdy

Lidé zřejmě dostanou šanci zbavit se úroků a penále k neuhrazeným daním, pokud splatí původní dlužnou částku. Mimořádnou úlevu předpokládá vládní návrh zákona, který dnes schválila Sněmovna hlasy 154 ze 165 přítomných členů. Proti nebyl nikdo. Předloha umožní také odpuštění drobných daňových nedoplatků, nyní ji dostanou k posouzení senátoři. Poslanci dnes schválili i obdobný návrh pro dluhy na sociálních odvodech.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Ekonomika

Česko už příští rok sníží schodek veřejných financí na úroveň maastrichtského limitu pro přijetí eura, prognózuje Evropská komise

Komentář Lukáše Kovandy: Česká republika podle Evropské komise už příští rok znatelně pokročí ve stabilizaci svých veřejných financí. Vyplývá to z dnes zveřejněné prognózy Bruselu. Podle ní Česko již v příštím roce stlačí schodek veřejných financí na úroveň rovných tří procent hrubého domácího produktu, a to z letošních předpokládaných 3,6 procenta HDP. Na uzdě, totiž citelně pod průměrem EU tak udrží celkové zadlužení v poměru k HDP a rovněž úrokové platby související s dluhem, které by měly letos i v roce 2024 rovněž zůstat výrazně pod úrovní průměru EU i eurozóny.

Vláda na jednání v Poslanecké sněmovně

Za pět minut dvanáct: Vláda dnes představí svůj konsolidační balíček a reformu penzí

Ekonomika

Vláda se chystá dnes zveřejnit svůj konsolidační balíček a reformu penzí. S představováním souboru opatření chce začít symbolicky v 11:55, tedy za pět minut dvanáct. O jednotlivých záměrech ke snížení zadlužování státu a k ozdravení veřejných financí jednali zástupci koaličních stran řadu týdnů, jednání ukončili teprve ve středu odpoledne. Prezident Petr Pavel ve středu Českému rozhlasu řekl, že konsolidační balíček má obsahovat 55 opatření. Vládní politici je zatím nechtěli přiblížit. Komentovat nechtěli ani plánované změny penzí.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Sněmovna upravila podobu terapeutických programů pro rizikové řidiče

Aktuality

Terapeutické kurzy pro rizikové řidiče zřejmě budou spuštěny až za rok místo od letošního července. Osmiměsíční odklad má zajistit další čas na jejich přípravu a zajištění. Absolvovat tyto kurzy nebudou muset řidiči, kteří by nejzávažnější přestupky či trestné činy v dopravě spáchali do konce letošního června. Počítá s tím poslanecká novela o silničním provozu, kterou dnes Sněmovna schválila už v úvodním kole projednávání. Normu nyní dostane k posouzení Senát.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy