Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sociální superdávka schválena: Kdy začne platit a co se změní?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Ve středu 26. března poslanci ve třetím čtení schválili návrh zákona o státní sociální pomoci, jenž spojuje několik dávek do jedné tzv. superdávky. Jaké změny přinese tento nový systém?

Poslanci ve středu 26. března schválili závěrečnou verzi návrhu zákona o státní sociální pomoci, který sjednocuje několik různých dávek do jediné – tzv. superdávky. Kromě sloučení příspěvku na bydlení, přídavku na dítě, doplatku na bydlení a příspěvku na živobytí do jedné dávky, došlo také k několika pozměňovacím návrhům, o kterých již dříve informovali.

I přes doporučení výboru pro sociální politiku, aby se navýšily maximální limity úspor pro žadatele o superdávku, kteří nevlastní nemovitost, poslanci tento návrh neschválili. Výsledkem je, že majetkový test zůstává nezměněný – pro nárok na dávku bude muset jednotlivec disponovat maximálně 200 000 Kč na bankovních účtech, a to bez ohledu na to, zda vlastní nemovitost.

Další změnou je úprava výpočtu normativních nákladů na bydlení. Zatímco dnes se vychází z cenových map Ministerstva financí, nový systém bude založen na smlouvách z databáze Úřadu práce. Tento krok může výrazně snížit výši nárokovaných částek pro některé příjemce dávky, což může znamenat, že na superdávku nedosáhnou.

Nově byly do seznamu zranitelných osob zařazeny i osoby pobírající vdovský nebo vdovecký důchod a pozůstalí manželé či partneři, a to maximálně na dobu jednoho roku. Tato změna zvýší podporu pro osoby, které se nacházejí ve složité životní situaci.

Poslanci také schválili mírné navýšení životního minima, i když část poslanců upozorňovala, že ani po tomto navýšení nebude odpovídat aktuálním životním nákladům. Tato změna by měla být účinná od 1. ledna 2026. Dále, pokud návrh projde celým legislativním procesem, stát začne vyplácet náhradní výživné po dobu 6 let, což je prodloužení oproti stávajícím 4 letům.

Jedním z pozměňovacích návrhů, který poslanci schválili, je zavedení tzv. hlídačkovného pro studující rodiče do 26 let. Tento příspěvek bude činit jednu třetinu minimální mzdy, což v současnosti odpovídá částce 6933 Kč měsíčně.

Přes opakované výzvy k ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV), stále nebyl zveřejněn vzoreček pro výpočet superdávky. Kritiku vyjádřila i poslankyně Olga Richterová (Piráti), která označila absenci kalkulačky za neakceptovatelnou a vyjádřila pochybnosti o tom, že by MPSV skutečně neznalo dopady navrhovaných změn. Podle Richterové by měl ministr Jurečka vzorec zveřejnit, pokud se skutečně za navrhovanou změnou staví.

Kdy se změny projeví?

Změny podle nového zákona by měly vstoupit v platnost 1. října 2025, přičemž současní příjemci dávky začnou novou superdávku pobírat až od 1. dubna 2026. Nový systém tedy začne ovlivňovat pouze nově žádající osoby.

Témata:  sociální dávky vláda poslanecká sněmovna CZK

Aktuálně se děje

28. března 2025 10:03

24. března 2025 10:43

Důchody 2025: Pošťáci v dubnu překvapí, část seniorů dostane peníze v hotovosti dříve

ČSSZ využívá služeb České pošty pro zasílání důchodů v hotovosti. Česká pošta je připravena čelit nové výzvě. Od dubna dostane svůj důchod v hotovosti o 10 dnů dříve 210 tisíc důchodců, kteří nyní dostávají důchody v druhé polovině měsíce. Této změně předcházela jednání a společná dohoda mezi ČSSZ a Českou poštou. Nyní je vše připraveno, aby všichni klienti mohli od dubna dostávat svůj důchod během první poloviny měsíce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy