Poslanci pokračují třetí den v projednávání sporného konsolidačního balíčku

Sněmovna dnes pokračuje třetí den v projednávání sporného vládního konsolidačního balíčku. Jako první přednostně vystoupil předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) ze lží kvůli jeho vyjádřením o inflaci. Do běžné debaty se kolem 09:15 hlásilo ještě 14 opozičních poslanců.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Babiš se podivoval nad čtvrtečním vystoupením Fialy v přítomností místopředsedy Českého statistického úřadu Jaroslava Sixty, na němž ministerský předseda oznámil, že ke snížení inflace pod deset procent přispěly i kroky vlády. "Lidé, kteří sledují vývoj inflace a vyjádření premiéra k inflaci, musí být v šoku," prohlásil lídr ANO.

Poukazoval například na dřívější Fialova vyjádření o Babišově drahotě a Putinově drahotě i na dohady s Českou národní bankou, kdo za vyšší inflaci může. Nynější kabinet neudělal podle Babiše s růstem cen vůbec nic. "Pan premiér lže neuvěřitelně, pan premiér lže suverénně," prohlásil.

Ve středu a ve čtvrtek trvaly poslanecké debaty o konsolidačním balíčku zhruba 22,5 hodiny čistého času. Dnes zatím přibyla další přibližně půlhodina.

Opozice předlohu vytrvale kritizuje. Sněmovna tak bude hlasovat o zamítnutí návrhu zákona už v prvním čtení i o jeho vrácení kabinetu k dopracování. Vzhledem ke koaliční většině se ale očekává, že plénum pošle balíček k projednání do výborů.

Soubor opatření navrhovaných vládou má zlepšit stav státního rozpočtu v příštím roce celkem o 97,7 miliardy korun a v příštích dvou letech dohromady o 150,7 miliardy korun. Předpokládá se, že balíček může ve Sněmovně doznat některých změn, jak se na nich dohodne koalice.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky