Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Náhradní výživné zřejmě bude stát vyplácet po čtyři roky, schválila Sněmovna

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Náhradní výživné za neplatiče alimentů bude stát zřejmě vyplácet až čtyři roky místo nynějších dvou let. Podle vládních odhadů budou náklady více než 200 milionů korun ročně. Prodloužení doby výplaty vláda navrhla v reakci na problémy s vymáháním výživného po dlužnících u soudů nebo v exekucích. Sněmovna dnes změnu schválila i hlasy opozičních poslanců ANO a SPD už v prvním kole projednávání. Novelu tak nyní dostane k projednání Senát.

Náhradní výživné ve výši maximálně 3000 korun poskytuje český stát od července 2021. Podmínkou výplaty je, že rodič peníze po dlužníkovi vymáhá v exekuci či u soudu. Po skončení poskytování podpory pak vymáhání přebírá úřad práce.

Letos v březnu podle zprávy o vyplacených dávkách dostalo náhradní výživné 10.100 dětí, aktuálně se tento počet snížil na 9000 dětí. Úřad práce může potomkům neplatičů posílat nehrazené stanovené výživné či doplácet dlužnou částku do 3000 korun měsíčně.

Loni stát na náhradním výživném vyplatil celkem 159,3 milionu korun, kolem 18 milionů korun měsíčně. V příštích dvou letech by podle ministerstva práce a sociálních věcí mohl stát vyplatit na náhradním výživném ročně 204 až 228 milionů korun.

Nárok na prodloužení výplaty by podle předlohy měly mít zpětně i nezaopatřené děti, na které stát poskytl dosud možných 24 dávek do letošního července, tedy za dva roky od účinnosti platného zákona.

Souhlas s prodloužením doby výplaty nebyl navzdory deklarované podpoře jednomyslný. Novelu podle záznamu hlasování podpořilo 139 ze 152 přítomných poslanců, přičemž proti bylo pět občanských demokratů. Jednotně pro byli pouze hlasující zástupci STAN, TOP 09 a Pirátů. Z ostatních frakcí se vždy alespoň jeden člen dolní komory hlasování zdržel.

Novela má nabýt účinnosti nejpozději počátkem měsíce po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů. V případě rychlého souhlasu Senátu a prezidenta by tímto termínem mohl být už 1. říjen, nejpozději 1. listopad.

Témata:  náhradní výživné poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

9. července 2024 11:05

8. července 2024 10:38

Novela zákoníku práce letos přiznává dovolenou také brigádníkům. Kdy mají nárok? Jak dovolenou vypočítat?

Také brigádník potřebuje čas na odpočinek a regeneraci, zvlášť pokud pracuje dlouhodobě. V letošním roce poprvé si mohou lidé pracující na dohody vybírat díky novele zákoníku práce dovolenou stejně jako zaměstnanci pracující na hlavní pracovní poměr. Jak se počítá a za jakých podmínek si ji mohou vzít?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy