Poslanci budou moci dnes jednat na mimořádné schůzi do půlnoci

Poslanci budou moci dnes jednat o uzákonění energetických společenství, zkrácení doby oddlužení, růstu rodičovského příspěvku nebo o delším vyplácení náhradního výživného do půlnoci místo do obvyklých 19:00. Sněmovna o tom rozhodla hned v úvodu mimořádné schůze svolané z podnětu koalice na návrh vládních stran. V hlasování jej podpořili všichni přítomní poslanci, tedy i opoziční.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Návrh programu pak schválila velkou většinou hlasů po zhruba 1,5 hodiny od zahájení jednání. Před tím vystupovali řečníci s přednostním právem, nejdéle lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura.

"Přestože mám signalizováno, že dnešní den bude klidný, chtěl by toho udělat co nejvíce, abychom případně v pátek měli šanci odjet v nějakých rozumných odpoledních hodinách domů," zdůvodnil návrh na prodloužení dnešního jednacího dne předseda poslanců ODS Marek Benda. Schválený program první schůze po takzvaných parlamentních prázdninách čítá celkem 12 bodů. Jde o 11 předloh v prvním čtení a o jednu ve druhém čtení.

Před hlasováním o návrhu programu se k vystoupení přihlásilo několik zejména opozičních řečníků s přednostním právem, někteří se se tohoto práva ale vzdali. Předsedkyně klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová se věnovala zejména vládnímu návrhu konsolidačního balíčku. Zopakovala, že podle ní jde o největší zvýšení daňové zátěže v novodobých dějinách na úkor bohatství obyvatel a hospodářského růstu. Zatímco vystoupení Schillerové trvalo asi deset minut, Okamura zabral řečniště na zhruba hodinu. Zejména se opřel do kabinetu kvůli inflaci a nynější ekonomické situaci a volal po předčasných volbách. "Vláda musí okamžitě skončit," řekl. Před Sněmovnu předstoupil také předseda poslanců SPD Radim Fiala, podle kterého obyvatelé Česka zažívají nejrozsáhlejší propad životní úrovně ze všech evropských zemí. "Jsme na tom špatně, jsme na tom blbě, nejsme na tom vůbec dobře. Je na čase, aby vláda rezignovala a byly nové volby," prohlásil.

Návrh programu mimořádné schůze není možné měnit ani upravovat. Poslanci se budou věnovat také třeba zdanění zisků velkých nadnárodních firem a změnám ve státní podpoře penzijního spoření. Debatu už vyvolal připojený záměr zpoplatnění předčasného splacení hypotéky mimo situace vymezené zákonem.

Poslanci by měli projednat na schůzi také předlohu k omezení výpadků dostupnosti léků na českém trhu, zavedení automatické valorizace odměn členů obecních, městských a krajských zastupitelstev a snížení potřebné většiny hlasů akcionářů pro přeměny obchodních společností a družstev. V návrhu programu je rovněž změna struktury řízení České správy sociální zabezpečení a poslanecká norma o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož hlavní činností je regulace přístupu k železnici.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky