podvod

Ilustrační fotografie

V Česku se objevily falešné exekuce. Další podvod, jak získat citlivé údaje i peníze lidí

Aktuality

Na českém trhu v minulých týdnech zesílil další typ podvodu, jak získat přístup k citlivým údajům. Na náhodně generovaná telefonní čísla byla zasílána SMS informující o neuhrazeném dluhu a vyzývající ke kontrole případné exekuce na velmi precizně připravených webových stránkách s platným certifikátem. Ty ale byly podvodné a jejich cílem bylo vylákat z netušících lidí pomocí bankovní identity či identity občana přístup k jejich účtům a dalším informacím. Vyplývá to z poznatků české společnosti Analytics Data Factory, která se zaměřuje na fraud management, tedy prevenci vzniku podvodů v reálném čase.

Ilustrační fotografie

Podvodníci nejčastěji kradou peníze z účtů lidem mezi 40 a 50 lety

Finance

Nejčastější skupinou, které se podvodníci snaží nějakou technikou ukrást peníze z bankovního účtu, jsou lidé ve věku mezi 40 a 50 lety, bydlící v Praze, Brně nebo v jejich okolí. Pokud klient jejich praktikám podlehne, jeho peníze během pár minut nenávratně zmizí nejspíš v Anglii, Německu nebo Španělsku. Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnila na tiskové konferenci Komerční banka (KB).

Ilustrační fotografie

Aktuality

Seniorka z Děčínska přišla podvodem o více než 1,5 milionu korun

Více než 1,5 milionu korun vylákali od seniorky z Děčínska podvodníci vydávající se za švédského architekta a námořníka z Itálie. Případem se zabývají policisté. Za podvod jim v případě dopadení a odsouzení hrozí až osm let vězení. Informovala o tom mluvčí děčínské policie Eliška Kubíčková.

Ilustrační fotografie

Žena ze Zlínska přišla vinou neopatrnosti na internetu o 1,25 milionu korun

Finance

Dvaačtyřicetiletá žena z obce na Zlínsku přišla podle policie vinou neopatrného počínání na internetu o 1,25 milionu korun, které chtěla investovat do kryptoměny. Jejím trestním oznámením se nyní zabývají kriminalisté. Pachatele podezírají z podvodu, za který mu hrozí až osmileté vězení. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

CZK

Žena uvěřila, že bude dědit. Podvodníkovi poslala přes 1,2 milionu

Aktuality

Důvěřivá žena z Vyškovska uvěřila, že bude dědit po příbuzném z USA, podvodníkovi poslala přes 1,2 milionu korun. Případem se zabývá policie. Na webu policie o tom dnes informovala mluvčí Alice Musilová. Případ není ojedinělý, policie na problematiku podvodů přes internet opakovaně upozorňuje.

CZK

Finance

Ženě se ozval falešný exekutor, poslala mu 150 tisíc

Ženě z Hodonínsku se ozval falešný exekutor, na výzvu mu dvakrát poslala 75.000 korun. Policie případ vyšetřuje jako podvod, pachatele hledá. Na policejním webu to dnes uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník. Policie před podobnými případy varuje, lidé by si měli ověřovat informace.

facebook

Českem se šíří podvodné zprávy. Lidé kvůli nim přicházejí o peníze

Aktuality

Na Facebooku se v těchto dnech šíří podvodné zprávy, kvůli kterým uživatelé přichází o peníze. Podvodníci zprávy rozesílají jménem přátel, kterým převezmou účet, požadují telefonní číslo a následně ověřovací kód k platbě. Experti z projektu Digitální pevnost doporučují podobné zprávy ignorovat a lépe si chránit přístup k účtům na sociálních sítích.

Ilustrační fotografie

V Česku se šíří další vlna podvodných e-mailů, varuje Česká pošta

Aktuality

V Česku se šíří další vlna podvodných e-mailů, které se vydávají za výzvu od České pošty. Po příjemcích žádají zaslání nedoplatku nebo stažení souboru z přílohy a vyplnění osobních údajů. Po kliknutí na odkaz mohou nakazit počítač uživatele škodlivým softwarem, varovala dnes Česká pošta.

Policie ČR

Podvodník okradl seniorku. Z konta jí zmizelo 250 tisíc

Aktuality

Třiadvacetiletý muž podle policie připravil seniorku o 250.000 korun. Získal podvodem dispoziční práva k jejímu bankovnímu účtu a peníze si převedl. V minulosti byl za stejný zločin odsouzen. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Policie ČR

Finance

Policisté obvinili z krácení daní 24 lidí. Způsobili škodu přes 270 milionů

Počet obviněných členů skupiny, kterou policisté a celníci v tomto týdnu zadrželi kvůli krácení daní, vzrostl na 24. Podle policie způsobili pachatelé škodu přes 270 milionů korun. Dva Češi, které kriminalisté pokládají za hlavní organizátory trestné činnosti, skončili ve vazbě a hrozí jim až 12 let vězení.

Volkswagen

Šéf závodní rady VW je vyšetřován kvůli nadměrným platům

Aktuality

Německá prokuratura vyšetřuje šéfa závodní rady automobilky Volkswagen Bernda Osterloha kvůli údajným nadměrným platům některých členů rady. Oznámil to dnes podle agentury Reuters mluvčí prokuratury v Braunschweigu. Osterloh čelí podezření z trestného činu nápomoci ke zpronevěře, uvedla agentura DPA.

Policie ČR

Aktuality

Policie odhalila podvody při získávání povolení k pobytu. Stíhá 14 lidí!

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili 14 lidí, kteří podle nich pomáhali cizincům ze zemí mimo Evropskou unii získat neoprávněně povolení k přechodnému pobytu v České republice. Na webu policie to dnes sdělil mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Skupina podle něj vyhledávala cizincům za peníze fiktivní partnery, a vydělala si tak minimálně 2,25 milionu korun.

CZK

Banky se patrně podílejí na miliardových daňových únicích, tvrdí Nadační fond proti dluhové pasti

Finance

Nadační fond proti dluhové pasti nadále rozkrývá nekalé praktiky na trhu s bankovními úvěry. Investigativní práce přináší znepokojující výsledky. Průlomovým zjištěním je způsob, jakým účtují české banky přeprodej pohledávek. Konkrétně pak přefakturace, při níž patrně dochází k obřím daňovým únikům. Důkazní materiál v podobě bankovních výpisů má k dispozici řada dlužníků.

Vratislav Mynář

Transparency International podala trestní oznámení na hradního kancléře Mynáře

Aktuality

Nevládní organizace Transparency International (TI) podala trestní oznámení na prezidentova kancléře Vratislava Mynáře kvůli údajnému podvodu s dotacemi za 32 milionů korun na stavbu penzionu. TI to uvedla dnes v tiskové zprávě. Podle pořadu České televize Reportéři ČT získal Mynář na svůj penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku dotace od ministerstva školství a Evropské unie. Příjemci peněz byly spolek, který Mynář založil, a firma vlastněná kancléřem. Podle TI Mynářův spolek i jeho firma porušily podmínky pro získání dotací. Mynář se ČT k porušení podmínek nevyjádřil.

Policie ČR

Českem se šíří podvodný e-mail. Nikomu nic neplaťte, varuje policie

Aktuality

Policie varuje před podvodnými e-maily, jejichž autor vyhrožuje lidem zveřejněním záznamu prohlížených webových stránek a záběrů na uživatele pořízených přes webovou kameru. Požaduje 13.500 korun v kybernetické měně bitcoin. Podle policie ale rozesílatel výhružných e-mailů žádná data nemá, lidé by neměli nic platit. Policie dnes na svém facebooku zveřejnila podobu e-mailů.

Policie ČR

Aktuality

Policie hledá muže, který si podvodem přišel na 200 tisíc

Policisté pátrají po muži podezřelém z podvodu ve směnárně v centru Prahy, jejíž pracovnici svým jednáním připravil při výměně peněz o více než 200.000 korun. V případě dopadení a usvědčení mu za podvod hrozí až pět let vězení. ČTK to dnes sdělil policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Tomáš Řepka

Řepka půjde sedět za zpronevěru. Za milion prodal cizí auto

Aktuality

Soud dnes poslal někdejšího fotbalového reprezentanta Tomáše Řepku na 15 měsíců do vězení za zpronevěru. Souhrnný trest zahrnuje i fotbalistovo předchozí potrestání za internetové útoky na bývalou manželku, tedy za poškození cizích práv. Dnešní verdikt není pravomocný. Na místě se proti němu odvolali jak Řepkův obhájce, tak i státní zástupce, který se domáhal uložení dvouletého odnětí svobody.

Ilustrační fotografie

Praktiky „šmejdů“ mezi realitními makléři. Na jaké byste si měli dát pozor?

Bydlení

V Česku působí více než čtrnáct tisíc realitních makléřů, mezi nimi samozřejmě tisíce profesionálů, kteří vykonávají svoji práci poctivě. Bohužel se ale pořád najdou i jedinci, kteří pracují neeticky a používají zavádějící a lživé formy nátlaku. Na jaké jejich praktiky byste si měli dát pozor? Varuje před nimi zakladatel realitní kanceláře Qara Michal Souček.

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.