Žena chtěla investovat do akcií, podvodník ji obral o 900.000 Kč

Šestačtyřicetiletá žena z Břeclavska chtěla investovat do akcií, podvodník ji připravil skoro o 900.000 korun. Případem se zabývají kriminalisté.

Policie ČR

Na policejním webu o tom informoval mluvčí Bohumil Malášek. Podobné případy, kde ale částky byly nižší, se odehrály i na Vyškovsku a Břeclavsku. Policie před takovými případy opakovaně varuje.

Žena podle mluvčího zareagovala na SMS nabídku ohledně obchodování s akciemi. Zaplatila vstupní poplatek a po konzultaci s přiděleným odborníkem investovala čtvrt milionu korun. "Podvodník potom investorku přesvědčil k instalaci programu na vzdálenou správu počítače. Po přihlášení do internetového bankovnictví zadal bez vědomí majitelky několik plateb na neznámé kryptoměnové účty. Během necelých dvou měsíců tak žena přišla o skoro 900.000 korun," popsal Malášek.

Téměř stejný scénář se podle něj odehrál na Vyškovsku. Tam investovala sedmasedmdesátiletá seniorka. "Výsledkem spolu s odborníkem prováděných čtrnáctidenních transakcí byla konečná ztráta více než 300.000 korun," uvedl mluvčí.

Policie se zabývá i dalším podvodem na internetu, kdy údajný voják sloužící v Sýrii okouzlil šestatřicetiletou ženu z Břeclavska. Po krátkém elektronickém dopisování jí prý poslal balík s cennostmi a dokumenty. "Jenže ten byl zadržen v Turecku a bylo potřeba zaplatit poplatek za uvolnění. Žena odeslala 60.000 korun na určený účet. Jakmile tak učinila, přišel další požadavek. Na ten naštěstí nereagovala a požadovanou částku už neposlala. Případ oznámila policii," uvedl mluvčí.

Policie se podobnými případy zabývá opakovaně a stejně tak před nimi opakovaně varuje. Doporučuje například, aby si lidé neinstalovali do vlastních elektronických zařízení žádné programy, které umožňují dálkový přístup jiným lidem, a aby cizím lidem nepovolovali vstup do internetového bankovnictví. Doporučuje rovněž nereagovat na virtuální, zdánlivě výhodné finanční transakce ani na žádosti o sdělení ověřovacího PIN. Opakovaně také například upozorňuje na to, že žádná banka k zablokování účtu nepotřebuje údaje k bankovní kartě.

Témata: akcie | podvod | policie | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky