Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žena uvěřila, že bude dědit. Podvodníkovi poslala přes 1,2 milionu

CZK
CZK
Foto: INCORP images

Důvěřivá žena z Vyškovska uvěřila, že bude dědit po příbuzném z USA, podvodníkovi poslala přes 1,2 milionu korun. Případem se zabývá policie. Na webu policie o tom dnes informovala mluvčí Alice Musilová. Případ není ojedinělý, policie na problematiku podvodů přes internet opakovaně upozorňuje.

Ženu z Vyškovska kontaktoval přes e-mail neznámý pachatel před několika měsíci. Sdělil jí, že bude dědit po možném příbuzném, který má stejné příjmení a zemřel v USA. Neznámý se v tomto případě vydával za právníka, který má vyřídit pozůstalost. "Věc měla jediný háček. Bylo třeba zaplatit poplatky spojené s vyřízením pozůstalosti. Podvodníkovi se tak postupně podařilo vylákat čtyři platby, které poslala důvěřivá žena na bankovní účet v Turecku," uvedla mluvčí. Právě v Turecku se měl nacházet údajný majetek, který žena měla zdědit. Když chtěl údajný právník stále další peníze, pojala žena podezření a věc nahlásila na policii. Podvodníkovi poslala přes 1,2 milionu korun.

Jiný scénář podle mluvčí zvolil podvodník, který kontaktoval jinou ženu z Vyškovska na sociální síti. Tvrdil, že pracuje na lodi a že je v tíživé životní situaci, jde mu o život a potřebuje někam schovat své úspory a že dotyčné zašle balíček, do kterého peníze zabalí. Žena platila poplatky za doručování, podvodníkovi takto poslala přes 100.000 korun.

Podobné případy nejsou ojedinělé. Například loni seniorka z Brněnska zaslala údajnému Australanovi postupně v přepočtu přes 300.000 korun, předloni osmašedesátiletá žena takto poslala údajnému vdovci žijícímu v USA v přepočtu asi 1,6 milionu korun. Policie opakovaně nabádá převážně ženy, které kontaktují lidé vydávající se za zahraniční nápadníky se žádostí o přátelství, aby byly obezřetné. Nemají například posílat svému "virtuálnímu příteli" žádné peníze nebo důvěrné informace či osobní údaje včetně kopií dokladů. Podvodníci se přitom často vydávají například za válečné veterány, zahraniční vojáky, lékaře na misích či správce pozůstalosti.

Témata:  podvod Peníze

Aktuálně se děje

21. května 2024 10:38

Bitcoin má blízko ke zlomení historického cenového rekordu, pomoci mu může Nvidie

Cena nejstarší a nejrozšířenější světové kryptoměny bitcoinu se dnes vyšplhala do blízkosti svého dějinného maxima. Na to vystoupala letos v polovině března a činí takřka 73 800 dolarů za kus. Dnes se bitcoin podle dat agentury Bloomberg prodával až za více než 71 929 dolarů poté, co se v mezidobí jeho cena citelně propadla, až do blízkosti 56 500 dolarů dne 1. května. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy