Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žena ze Zlínska přišla vinou neopatrnosti na internetu o 1,25 milionu korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dvaačtyřicetiletá žena z obce na Zlínsku přišla podle policie vinou neopatrného počínání na internetu o 1,25 milionu korun, které chtěla investovat do kryptoměny. Jejím trestním oznámením se nyní zabývají kriminalisté. Pachatele podezírají z podvodu, za který mu hrozí až osmileté vězení. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Podstata pochybných investic podle ní tkví v tom, že nejprve přijde člověku e-mail nebo uvidí reklamu s nabídkou údajně výhodné investice do kryptoměny jako způsobu rychlého zbohatnutí. Kliknutím na příslušný odkaz na internetu se dostane do virtuálního prostředí, kde vyplní kontaktní údaje. Poté mu zavolá operátor, který bude vyžadovat další informace, jako je číslo občanského průkazu, číslo bankovního účtu nebo instalaci počítačového programu pro vzdálený přístup do počítače.

Podvedená žena podle mluvčí učinila veškeré úkony podle pokynu. "Po několika měsících jí na bankovní účet přišly peníze z prodeje nemovitosti, které očekávala. Pár dní nato jí volal z neznámého čísla muž, který ji natolik zmanipuloval, že mu poskytla pod záminkou dobré investice přístup do svého počítače a dokonce potvrdila v internetovém bankovnictví několik plateb v celkovém součtu 1,25 milionu korun. Muž navíc jejím jménem v průběhu asi tři hodiny trvajícího hovoru vyřídil půjčku na 400.000 korun, kterou už ovšem žena nepotvrdila, takže o další peníze nepřišla," uvedla Kozumplíková.

Policisté v souvislosti s případem vyzývají veřejnost, aby se nepouštěla do investic, o kterých nemá povědomí. Lidé by podle nich neměli věřit reklamám o rychlém zbohatnutí, i když v nich vidí tváře známé z televizních obrazovek. Policie apeluje, aby lidé nikdy nezasílali kopie svých dokladů nebo údaje o internetovém bankovnictví a hlavně si do svého počítače neinstalovali programy, které neznají a které do něj umožňují vzdálený přístup.

Témata:  hackeři podvod internet platební karty

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy