Žena ze Zlínska přišla vinou neopatrnosti na internetu o 1,25 milionu korun

Dvaačtyřicetiletá žena z obce na Zlínsku přišla podle policie vinou neopatrného počínání na internetu o 1,25 milionu korun, které chtěla investovat do kryptoměny. Jejím trestním oznámením se nyní zabývají kriminalisté. Pachatele podezírají z podvodu, za který mu hrozí až osmileté vězení. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Ilustrační fotografie

Podstata pochybných investic podle ní tkví v tom, že nejprve přijde člověku e-mail nebo uvidí reklamu s nabídkou údajně výhodné investice do kryptoměny jako způsobu rychlého zbohatnutí. Kliknutím na příslušný odkaz na internetu se dostane do virtuálního prostředí, kde vyplní kontaktní údaje. Poté mu zavolá operátor, který bude vyžadovat další informace, jako je číslo občanského průkazu, číslo bankovního účtu nebo instalaci počítačového programu pro vzdálený přístup do počítače.

Podvedená žena podle mluvčí učinila veškeré úkony podle pokynu. "Po několika měsících jí na bankovní účet přišly peníze z prodeje nemovitosti, které očekávala. Pár dní nato jí volal z neznámého čísla muž, který ji natolik zmanipuloval, že mu poskytla pod záminkou dobré investice přístup do svého počítače a dokonce potvrdila v internetovém bankovnictví několik plateb v celkovém součtu 1,25 milionu korun. Muž navíc jejím jménem v průběhu asi tři hodiny trvajícího hovoru vyřídil půjčku na 400.000 korun, kterou už ovšem žena nepotvrdila, takže o další peníze nepřišla," uvedla Kozumplíková.

Policisté v souvislosti s případem vyzývají veřejnost, aby se nepouštěla do investic, o kterých nemá povědomí. Lidé by podle nich neměli věřit reklamám o rychlém zbohatnutí, i když v nich vidí tváře známé z televizních obrazovek. Policie apeluje, aby lidé nikdy nezasílali kopie svých dokladů nebo údaje o internetovém bankovnictví a hlavně si do svého počítače neinstalovali programy, které neznají a které do něj umožňují vzdálený přístup.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky