Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Seniorka z Děčínska přišla podvodem o více než 1,5 milionu korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Více než 1,5 milionu korun vylákali od seniorky z Děčínska podvodníci vydávající se za švédského architekta a námořníka z Itálie. Případem se zabývají policisté. Za podvod jim v případě dopadení a odsouzení hrozí až osm let vězení. Informovala o tom mluvčí děčínské policie Eliška Kubíčková.

Podvedená žena se na konci září loňského roku seznámila na sociální síti s mužem, který se jí představil jako architekt ze Švédska. Komunikace mezi nimi pokračovala na aplikaci WhatsApp. "Ženu si podvodník obratnou konverzací brzy získal na svou stranu. Napsal jí, že vyhrál soutěž na stavbu podmořského hotelu na Kubě. Požádal ji, zda by si na její adresu mohl nechat zaslat balíček, který si u ní potřebuje uschovat a vyzvednout, až když za ženou přicestuje," popsala podvodné jednání muže Kubíčková. Seniorka souhlasila a zaslala muži adresu i e-mail, na který jí následné přišel pokyn, aby za doručení balíčku zaplatila v přepočtu přes 80.000 korun. Žena poté částku uhradila a následně obdržela ještě několik dalších e-mailů s výzvami k uhrazení dalších finančních částek.

"Důvěřivá žena ochotně platby posílala na účty podle pokynů z obdržených e-mailových zpráv a další peníze i v jednom případě vložila podle instrukcí nepoctivce do bitcoin automatu v Děčíně," doplnila Kubíčková. Podvodníkovi tak žena zaslala více než 1,2 milionu korun.

V lednu se seniorka seznámila s dalším podvodníkem, jenž se vydával za italského námořníka. Ten ženě sdělil, že se chystá do Austrálie. Při bouři se ale na lodi porouchaly motory a nadřízení posádce poručili, aby všechny své cennosti z lodi odeslali, kdyby loď náhodou přepadli piráti. "Tato legenda byla zřejmě pro ženu dostatečně důvěryhodná a nechala se přesvědčit opět k zaslání balíčku na svou adresu a k platbě za jeho doručení," sdělila mluvčí. Scénář se opakoval a seniorka podle obdržených pokynů ze zpráv od podvodníka zasílala různé částky na různé bankovní účty nebo opět vložila podle jeho instrukcí peníze do bitcoin automatu. Podvodníkovi tak zaslala dalších více než 300.000 korun.

Žena není první obětí podvodníků, kteří mají různé legendy a praktiky, jak z důvěřivých lidí vylákat peníze. Vystupují pod různými identitami. Může jít o americké vojáky, právníky, lékaře, umělce, obchodníky či námořníky. Policie proto nabádá k obezřetnosti a varuje před vkládáním peněz do bitcoinových automatů na základě obdržených QR kódů.

Témata:  senioři podvod Peníze

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy