Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSSZ varuje před podvodníky, kteří slibují lepší důchod

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

Lepší důchod by chtěl asi každý, přičemž lidé, kteří ho pobírají, se už v lednu dočkají zase o něco vyšší částky díky pravidelné valorizaci. V Česku se však aktuálně pohybují podvodníci, kteří seniorům namlouvají, že jsou schopni jim zařídit vyšší penzi. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Správa upozornila na podvodné telefonáty, v nichž jsou jejím jménem lidé vyzýváni k osobní schůzce ohledně lepšího výpočtu blížícího se důchodu. Podle úřadu si v posledních dnech několik osob ověřovalo totožnost údajných pracovníků ČSSZ.

"Pokud se klientům blíží odchod do důchodu a telefonicky je kontaktuje údajný pracovník ČSSZ, jedná se o podvod. Volající sám sebe označí za zaměstnance ČSSZ a navrhne osobní schůzku s nabídkou pomoci ohledně lepšího výpočtu důchodu," uvedla správa na webu.
 
Úřad vyzývá občany k obezřetnosti a k tomu, aby takovým osobám nedůvěřovali. Jeho oficiální pracovníci totiž lidem nikdy nevolají s nabídkou lepšího výpočtu důchodu, protože jeho výše se odvíjí od legislativních parametrů.

"Pokud mají klienti zájem o poradenství týkající se jejich blížícího se důchodu, doporučujeme jim osobně navštívit kteroukoliv správu sociálního zabezpečení. Návštěvu si mohou objednat na webu ČSSZ Online objednávání na pracoviště," dodala správa.

Prosincový důchod je posledním v současné výši. K 1. lednu 2025 proběhne pravidelná valorizace penzí. Důchody se zvýší v průměru o 356 korun na základě dat ČSÚ ohledně míry inflace za červenec 2023 až červen 2024. Průměrný starobní důchod by měl na základě tohoto zvýšení přesáhnout 21 078 Kč, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v tiskové zprávě.

Témata:  důchody ČSSZ podvod

Související

Aktuálně se děje

29. května 2025 12:20

23. května 2025 11:04

Zahrada na hypotéku. Češi objevují nový realitní trend

Zahrádkaření v Česku zažívá renesanci. Zájem o vlastní kus zeleně roste napříč generacemi, stále častěji se k němu hlásí i mladší lidé s rodinami. Dříve se zahrádkaření věnovaly zhruba dvě pětiny populace, dnes je to téměř polovina. Ve městech ale naráží poptávka na nedostatek dostupných pozemků, na místo v zahrádkářské kolonii se často čeká i několik let. Jako alternativa se prosazují komunitní zahrady, které vznikají například ve vnitroblocích. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Marian Jurečka

Více času na bolest i radost: Pracovní volno se přizpůsobuje životním okamžikům

Spolu s flexinovelou zákoníku práce vstoupí 1. června 2025 v účinnost také novela, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Zaměstnanci nově získají například nárok na delší volno při úmrtí blízké osoby, zpřesní se pravidla pro pracovní volno na svatbu a zavedou se jasnější podmínky pro volno při hledání nového zaměstnání.